A magyar lakosság szerint sokkal nehezebb előteremteni a pénzt a nyaraláshoz

A magyar lakosság szerint sokkal nehezebb előteremteni a pénzt a nyaraláshoz

Pénzcentrum2025. június 12. 16:32

Bár a magyar lakosság majdnem fele szerint idén nehezebb lesz előteremteni a nyaralás költségeit, továbbra is sokan tartják fontosnak a hosszabb pihenést: minden második megkérdezett tervez nyaralást.

A CIB Bank megbízásából készült friss reprezentatív felmérésből az is kiderül: a nyaralni készülők több mint kétharmada kénytelen előre takarékoskodni, hogy el tudjon utazni.

A válaszadók jellemzően 100 és 300 ezer forint között költenek személyenként, és bár már többen preferálják a bankkártyát, még mindig jelentős, közel egyötödnyi azok tábora, akik inkább készpénzt visznek magukkal.

A felmérés szerint idén a magyar lakosság fele tervez nyaralást. A legnépszerűbb a belföldi utazás: a lakosság harmada választ határainkon belüli célpontot (ebből 23% kizárólag belföldön nyaral, 10% külföldi nyaralással is kiegészíti a hazai kikapcsolódást). Európába vagy Európához közeli országba (pl. Törökország, Egyiptom) a megkérdezettek negyede utazik, ennél távolabbi célpontot csak 3% választ.

Akik nem terveznek nyaralást, leginkább az anyagi korlátok miatt nem indulnak útnak: 67%-uk nem engedheti meg magának, hogy elutazzon. Viszonylag gyakori oknak számítanak az egészségi és a családi körülmények (18%), de az idő hiányára is hivatkozott a lakosság 9%-a. Azok aránya is hasonló, akik egyszerűen nem érzik szükségét, hogy elmenjenek, 5% pedig nem talált olyan úti célt, amely érdekelné. Míg a pénz és az idő hiánya inkább a fiatalokat tartja otthon, az egészségi állapot értelemszerűen inkább az idősebbeket.

A nyaralást tervezők 43%-a úgy gondolja, hogy idén az előző évekhez képest nehezebb lesz előteremteni a pihenés költségeit, és csak 4% szerint lesz könnyebb. Leginkább az idősek érzékelnek negatív változást: 53%-uk szerint most nagyobb anyagi terhet jelent elutazni - derült ki az adatokból.

NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!

Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)

Ennek fényében nem meglepő, hogy a felmérés adatai szerint a nyaralásra készülők bő kétharmada előre takarékoskodik a vakációra: 35%-uk legalább fél évig, 34%-uk az utolsó 1-2 hónapban. A 40 alattiak és a felsőfokú végzettségűek között vannak a legmagasabb arányban azok, akik spórolás nélkül is el tudnak menni nyaralni, a legtöbbet pedig a 60 felettieknek kell takarékoskodniuk.

A nyaralók négytizede 100 és 300 ezer forint közötti összeget szán fejenként a nyári pihenésre, és közel ennyi (37%) azok aránya is, akik 100 ezer forintnál kevesebbet terveznek költeni. 300 és 500 ezer forint közötti költséggel a nyaralók 12%-a számol, ennél többet pedig mindössze 6% költhet idén. A nyaralás alatt az emberek 45%-a inkább bankkártyát használ, 32% vegyesen fizet bankkártyával és készpénzzel, míg 18% a készpénzt preferálja.

Címkék:
nyaralás, forint, felmérés, kutatás, magyar, lakosság, cib bank,