Pénzcentrum • 2025. március 11. 19:14
Az MNB adatai alapján januárban 5 064 pénztártag jelezte az önkéntes nyugdíjpénztára felé, hogy lakáscélra szeretné fordítani az egyenlegét, annak egy részét - olvasható a Bankmonitor közleményében. A 12,7 milliárd forint kifizetési igénynél a leggyakoribb célok között a jelzáloghitel előtörlesztés, a bővítés és a lakásvásárlás szerepelt. De mennyit nyerhettek ezen lépéssel az érintettek?
Az MNB által publikált adatok alapján 5 064 fő kért lakáscélú kifizetést az önkéntes nyugdíjpénztárától, összesen 12,7 milliárd forint összegben. Ez a teljes 1 070 000 taglétszámnak kevesebb, mint a fél százaléka.
A lakáscélú felhasználási lehetőségek közül a top három a jelzáloghitel előtörlesztés, a bővítés és a lakásvásárlás.
- Hitel törlesztésre 2 473 fő szeretné felhasználni egyenlegét összesen 6,6 milliárd forint értékben.
- Lakás, lakóház korszerűsítésére, bővítésére, felújítására 1 536 fő szeretné felhasználni az ÖNYP egyenlegét (legalább részben), összességében 1,4 milliárd forint összértékben.
- Lakásvásárlásra pedig 3,4 milliárd forintot szeretnének kivenni a pénztártagok.
Előtörlesztésnél mennyivel csökkenhet a havi részlet?
A jelzáloghitel előtörlesztés esetén nem kell teljes egészében a kölcsönt visszafizetni. Elfogadható a havi részletek megfizetése, vagy épp a részbeni előtörlesztés is. A Bankmonitor szakértőinek véleménye szerint a rendszeres részletek megfizetése helyett jobban megéri az előtörlesztés, mivel a fennálló tartozás ezáltal lecsökken. Így a későbbiek során is kevesebb tartozás után kellene kamatot fizetni.
De mennyivel csökkenhetne a havi törlesztőrészlete az érintett családoknak? 2473 fő szeretne összességében 6,6 milliárd forintot jelzáloghitel törlesztésre fordítani. Ez azt jelenti, hogy fejenként 2 668 823 forintot fordítanának erre a célra. Ha mindenki előtörlesztene, akkor ennyivel csökkenne a fennálló tartozás.
A jelenleg elérhető 6,5%-os kamat mellett, 15 év hátralévő futamidő esetén a fennálló tőke 2,6 millió forintos csökkenése miatt 23 248 forinttal lenne alacsonyabb a havi törlesztőrészlet. (A csökkenés mértékét a kamat és a hátralévő futamidő befolyásolja, ugyanakkor a fennálló tartozás ebből a szempontból lényegtelen.) Ezzel a futamidő alatti teljes visszafizetés 4,1 millió forinttal csökkenne, vagyis mintegy 1,4 millió forintot takaríthat meg az adós.
Ha a fenti példában szereplő kölcsönnél a fennálló tartozás 15 millió forint, akkor a törlesztő a részbeni előtörlesztés miatt 130 666 forintról 107 418 forintra változna, ez 17,8 százalékos csökkenésnek felel meg.
NULLA FORINTOS SZÁMLAVEZETÉS? LEHETSÉGES! MEGÉRI VÁLTANI!
Nem csak jól hangzó reklámszöveg ma már az ingyenes számlavezetés. A Pénzcentrum számlacsomag kalkulátorában ugyanis több olyan konstrukciót is találhatunk, amelyek esetében az alapdíj, és a fontosabb szolgáltatások is ingyenesek lehetnek. Nemrég három pénzintézet is komoly akciókat hirdetett, így jelenleg a CIB Bank, a Raiffeisen Bank, valamint az UniCredit Bank konstrukcióival is tízezreket spórolhatnak az ügyfelek. Nézz szét a friss számlacsomagok között, és válts pénzintézetet percek alatt az otthonodból. (x)
Hányan léphettek ki a lakáspiacra?
A lakásvásárlásál az összeget tudjuk, azt azonban nem, hogy pontosan hány tag szeretné ilyen célra felhasználni a megtakarítását. Az érintett létszám legfeljebb 1055 fő lehet, hiszen a visszaváltást igénylők közül tudjuk, hogy a többiek a másik két célt választották.
Ha abból indulunk ki, hogy a közleményben szereplő 3,4 milliárd forintot ez az 1055 ember használná fel, akkor átlagosan 3,2 millió forint jutna egy emberre. Ez az összeg természetesen nem elégséges egy lakás megvásárlásához.
A Duna House Barométer januári adatai alapján egy átlagos budapesti tégla lakás ára 62,21 millió forint volt. Ennek az árnak 5,1 százalékát teszi ki a fentebb kiszámolt megtakarítási összeg. Ami ugye a minimálisan elvárt önerő negyede. Ez az összeg már egyes családoknál komoly segítség lehet a minimálisan elvárt saját megtakarítás előteremtésénél.
Hitel oldalról is meg lehet közelíteni ezt a dolgot: a 3,2 millió forint ÖNYP egyenleg felszabadítása miatt ennyivel kevesebb kölcsönre lenne szükség. 6,5%-os kamat és 20 éves futamidő mellett emiatt nagyságrendileg havi 27 800 forinttal csökkehet a havi fizetnivaló.