Elegük lett az energiafaló lakásokból a magyaroknak: döntöttek, rengeteg pénzt költenek most erre

Pénzcentrum2024. február 22. 21:01

Az OTP Bank ügyfelei a családtámogatási forrásokat nagy részben energetikai felújításokra és energetikahatékony ingatlanok építésére költötték. Az állami támogatások felhasználásából jól látható, hogy az energiahatékonyságra való törekvés jelen van az ügyfelek mindennapjaiban – olvasható a bank közleményében.

A bank megvizsgálta, hogy az eredetileg családtámogatási eszközként bevezetett CSOK és falusi CSOK támogatások esetében milyen mértékben valósultak meg olyan fejlesztések, amelyek egyébként energiamegtakarítást eredményeztek.

A ügyfelei a családtámogatási forrásokat nagy részben energetikai felújításokra és energetikahatékony ingatlanok építésére költik. A CSOK program keretében finanszírozott, lakások energetikai besorolására vonatkozóan elmondható, hogy a 2022. január 1-től kezdődően igényelt több mint 1 000 ügylet esetében, az állami támogatásokat legnagyobb mértékben (az igénylések ~73%-a) közel nulla energiaigényű (BB) ingatlanok építésére fordították.

Az energiaigény szempontjából a legtakarékosabb kategóriába (AA, AA+, AA++) tartozó ingatlanok esetében ez az arány 9%. Vagyis annak ellenére, hogy nem kizárólag energetikai hatékonyság céllal kerültek létrehozásra a CSOK támogatási programok, mégis több mint 80%-ban olyan ingatlanok építéséhez vették igénybe az ügyfelek, melyek többségében az energiamegtakarítási törekvéseket támogatják. Több olyan, eset is volt, ahol a fiatal pár, a CSOK-ot kiegészítette még piaci zöld hitellel is, hogy meg tudja vásárolni azt a modern, hőszivattyúval ellátott ingatlant, amit elképzeltek maguknak és amivel megszabadulhattak a gázhasználattól. Ők a jó minőség mellett a nagyobb léptékű energiahatékonyságot tűzték ki célul.

Az elmúlt 4 évben (2019-től) benyújtott Falusi CSOK igényléseket megvizsgálva elmondható, hogy ezen támogatási forma felhasználási céljaként az ügyfelek a legnagyobb mértékben (46%) szintén energia hatékonyságot támogató korszerűsítési célokat jelöltek meg: központi fűtés kialakítása/cseréje, megújuló energiaforrás beépítése (17,7%), külső nyílászárók cseréje (14,1%), tetőszerkezet cseréje, felújítása, szigetelése, kémény építése, korszerűsítése (14,1),  épület hő-,hang és vízszigetelése (10%) átlagosan 1,9 millió Ft bekerülési költséggel.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A régebbi építésű úgynevezett Kádár-kockák ára kedvezőbb és ez vonzó lehet az ügyfelek számára.  A korszerűsítés pedig jó lehetőséget biztosít arra, hogy a család igényeihez is jobban hozzá lehessen igazítani egy otthont. Az ilyen jellegű beruházásokhoz pedig az ügyfelek számára jó megoldást jelent a Falusi CSOK. Ismerünk olyan családokat, ahol a gyerekek növekedésével együtt nagyobb térre volt igény, ők a Falusi CSOK segítségével vásárolták meg házukat és már a vásárlással egyidejűleg döntöttek a ház energiafelhasználásnak csökkentéséről is. Náluk a nagyobb tér mellett kiemelt szempont volt a ház szigetelése az energiafaló fűtési rendszer megújítása.

A nem kizárólag energetikai célokra irányuló állami támogatások felhasználásából tehát jól látható, hogy az energiahatékonyságra való törekvés, jelen van az ügyfelek mindennapjaiban, pénzügyeiben.

Címkék:
bank, állami támogatás, csok, állami, otp bank, ügyfelek, ingatlanok, falusi csok, támogatások,