A szerencséseket már bombázzák az olcsó rezsiajánlatokkal: egymás alá ígérnek a szolgáltatók

Szánthó Péter2023. október 25. 19:02

Magyar szemmel furcsa, nyugaton viszont megszokott, hogy árkalkulátorok alapján szerződnek le a háztartások a gáz- és villanyszolgáltatásra. A szabad piac komoly versenyt is eredményez, mint most kiderült, Csehországban is egymásra licitálnak a szolgáltatók. Az MVM tulajdonolta, Innogy nevű szolgáltató magyar cégvezetője egy sajtóeseményen beszámolt a cég eredményeiről, mint kiderült, a cseh fogyasztók több mint 40 százalékát ők látják el földgázzal.

Magyarországon lassan lecsengőben van a rezsirémálom, mozgalmas éven vagyunk túl a gáz- és áramárak tekintetében. Mialatt egy évvel ezelőtt a rezsicsökkentés visszavágása miatt mindenki remegve várta az első téli számlákat, más európai országokban "szabad a rablás" az energiapiacon, épp bevezették a rezsicsökkentést. Egy csehországi sajtóeseményen a Pénzcentrum némileg betekintést kapott a csehországi rezsihelyzetbe.

Pár kattintás és kész...

Magyar szemmel elég furcsának tűnik, de Csehországban (és több más nyugati országban is) konkrétan úgy működik az energiaszolgáltatási szerződés megkötése, mint itthon az autók kötelező biztosításának kalkulátorai, vagy egy utasbíztosítás. Az egyik legnagyobb cseh rezsikalkulátorban megnéztük, hogy fiktív prágai címünkre milyen ajánlatokat kapunk a szolgáltatóktól, ha új szerződést szeretnénk kötni - mert mondjuk most költöztünk az országba, így korábban szolgáltatónk sem volt.

Az áram esetében olyan paramétereket állítottunk be, amely szerint 1-2 fős a háztartásunk, egy legfeljebb 50 négyzetméteres lakásban élünk, világításra és vízmelegítésre szeretnénk felhasználni a villanyáramot, fűtésre nem. Ugyan az árlisták csak tájékoztató jellegűek, és csak egy átlagos fogyasztási szintet becsülnek, de például az E.ON 24 hónapra fix szerződést kínál, amely szerint erre az időszakra 29 476 koronát (kb. 457 000 forint) kell fizetni, azaz havi nagyjából 19 ezer forintot.

Ha nem akarunk ennyi időre elköteleződni, léteznek 12 havi, illetve határozatlan idejű áramszerződések is a rendszer szerint. Ámde ezek jóval drágábbak, mint a hosszabb időre befixált tarifák. Viszont a kalkulátor oldalon hangsúlyozzák, ha rajtuk keresztül kötünk szerződést, akkor mindent intéznek, ami csak szükséges - akárcsak itthon például a kötelező biztosítás esetében a vállalatok intézik az összes papírmunkát.

Ugyanerre a háztartásra megnéztük, milyen gáz-ajánlatok érkeznek: a paraméterek ugyanazok, 1-2 fős háztartás, gázt főzésre, fűtésre, vízmelegítésre használnak, 50 négyzetméteres szigetelt lakásban élnek. Az oldal szerint a legjobb ajánlat egy 36 hónapig fix szerződés az E.ON-tól, amely esetében évente 23 018 koronát, azaz kb 356 ezer forintot fizethet képzeletbeli családunk a gázért - azaz havonta hozzávetőleg 30 ezer forint lenne a gázszámla a mostani árfolyamon.

Itt is érvényesül, hogy ha hosszabb időre fixálunk, valamivel olcsóbbak a tarifák, ámde itt már nem tapasztaltunk akkora eltérést, mint a villany esetében, Összességében a legjobb, határozatlan idejű gázszerződés jelenleg csak párezer forintos felárat jelent, viszont benne van az áremelés kockázata,

ugyanis ilyen esetekben nincs árrögzítés.

De egyébként akkor sem kell aggódni, ha hirtelen megugranának a számlák, legalábbis az egyik ajánlat szerint, ameddig él a gázszerződésünk, addig bármikor áttérhetünk az adott szolgáltató valamelyik fix tarifájára.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A metódus hasonló, mint az áram esetében: ha a kalkulátor oldalon kötünk szerződést, akkor mindenben segítenek, intézik a papírmunkát és az átállást is. Emellett, akár nálunk az autó kötelezőjénél, értesítést is küldenek a lejáró energiaszerződésekről, hogy az ember időben tudjon cselekedni, esetleg olcsóbbra váltani.

Az MVM is nagyot harap a cseh gázpiacból

Kevesen tudják, de magyar érdekeltség is van a csehországi energiapiacon: az MVM ugyanis még 2020-ban vásárolta fel az Innogy-t, az ország legnagyobb energiaszolgáltatóját. Egy háttérbeszélgetésen elhangzott, hogy a cseh vállalat

1,2 millió csehországi fogyasztót látott el 2022-ben földgázzal, amely 43 százalékot jelent a tortából.

A villamosenergia esetén nagyjából 600 ezer ügyfelük volt ugyanebben az időszakban, ezzel ők voltak a negyedik legnagyobb szolgáltató az országban.

Zámbó Balázs, az Innogy igazgatósági tagja a már említett háttérbeszélgetésen arról is beszélt, hogy az országban is egyre terjednek a digitális megoldások, náluk például 2022-ben már 870 ezer szerződést kezeltek az applikáción keresztül, összességében 40 százalékkal többen használták az appot, mint egy évvel korábban. Mint kifejtette, a vállalat nem fogyasztókban, hanem ügyfelekben gondolkodik, hiszen nem csupán energiával látják el a vásárlókat, hanem komplex szolgáltatást adnak el.

Ennek megfelelően a sales-tevékenységre is nagy hangsúlyt fektetnek, call centereik állnak a meglévő és leendő ügyfelek rendelkezésére. A megtartásuk érdekében pedig nem félnek a klasszikus "kopogtatós" technikát sem bevetni - ösztönözve például a lejáró szerződésű háztartásokat, hogy hosszabbítsanak. Magyar szemmel szinte elképzelhetetlen az a szituáció, hogy valaki egyszercsak bekopog a szolgáltatótól, és az iránt érdeklődik, milyen feltételekkel hosszabbítanánk meg a gáz- vagy áramszerződésünket.

Címkék:
otthon, gáz, rezsi, áram, gázszámla, rezsicsökkentés, villanyszámla, gázfogyasztás, csehország, gázár, rezsiemelés, cseh,