Nehéz helyzetbe kerülhet, aki manapság felújít, építkezik: mi folyik a barkácsboltokban, tüzépeken?

Biró Eszter2023. július 8. 13:10

Már szinte szemünk se rebben az elmúlt évek inflációs adatait látva, amikor meglátjuk, hogy az élelmiszerárak mellett az építőanyagok árai is az egekbe szöktek. Ráadásul mindezek mellett az elmúlt hónapokban megszűnt a felújítási támogatás, illetve átalakulófélben vannak a családtámogatási programok is. Ez pedig mind csak egy újabb csapást jelentett azok számára, akik felújítanák az otthonukat. 2021. júniusa óta ugyanis 90 százalékkal emelkedett a csempe ára, míg a parkettáé több mint 60 százalékkal, miközben a diszperziós festék 50 százalékos áremelkedésen ment keresztül.

Bár júniusban már némiképpen csökkent az infláció mértéke Magyarországon, de a fogyasztói árak 2022 júniusa és 2023 júniusa között is átlagosan 20,1 százalékkal, míg az élelmiszerek ára átlagosan 29,3 százalékkal emelkedett egy év alatt. Ez a drágulás pedig méginkább érintette azokat, akik valamilyen felújításon törik a fejüket mostanában.

A KSH a csempe (fehér és egyszínű színes), valamint a laminált parketta átlagos négyzetméterárát követi nyomon, illetve a diszperziós falfesték (10 literes kiszerelés) árváltozását is rendre közzéteszik, a laminált parkettáé mellett. A statisztikai hivatal szerint éves szinten mindhárom termék jócskán az inflációs adat felett drágult, hiszen 2022 júniusa óta

  1. a csempe átlagosan 14 százalékkal,
  2. a parketta átlagosan 18 százalékkal,
  3. a falfesték pedig 22 százalékkal drágult meg.

Ahogyan a lenti grafikonokból is látszik az áremelkedés már rég megkezdődött: a koronavírus-járvány kitörésekor is elkezdtek emelkedni az árak, azonban az igazi árrobbanás csak az orosz-ukrán háború kitörése után kezdődött el igazán. Hiszen még a pandémia legintenzívebb időszakában sem emelkedtek úgy az árak, mint az elmúlt másfél évben.

Loading...

Az adatokból is jól látható, hogy még 2021 júniusában a csempe négyzetmétere 2880 forint volt, tavaly ugyanebben a hónapban 4800 forint volt, addig múlthónapban ugyanez a termék már 5470 forintba került átlagosan. Ez két év leforgása alatt 90 százalékos ár növekedést jelet. Hasonló a helyzet a parketták és a diszperziós festékek esetében is: előbbiek két év leforgása alatt 62 százalékkal, míg utóbbiak 50 százalékkal lettek drágábbak.

Azonban a legsokkolóbb talán azt látni, hogy a csempe ára 2019 júniusa óta több mint megduplázódott (110 százalékkal drágult), míg a parketta 85 százalékkal és a festék 68 százalékkal kerül többe.

Azt azonban érdemes hozzátenni, hogy az áremelkedés üteme lassulni látszik az elmúlt hónapokban: a csempe ára folyamatosan csökkent január óta (5550 forintról 5470 forintra), míg a parketta ára március óta 4 százalékkal, a diszperziós festék pedig 2 százalékkal lett drágább. Azt azonban nem lehet tudni, hogy az év második felében ez a tendencia folytatódni fog-e.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Már semmit sem ér a pénzünk

Korábbi cikkeinkben a felújítási támogatás alapján vizsgáltuk meg, hogy a drágulás a gyakorlatban hogyan is néz ki. Azaz megnéztük, hogy a felújítási támogatásra kapható maximális, 3 millió forintos összegből (aminek legfeljebb az 50 százalékát, tehát a felét költhettük el anyagköltségekre, illetve munkadíjra) mennyi alapanyagot tudunk vásárolni. Ezt a támogatást idéntől azonban megszüntette a kormány, viszont a könnyebb összehasonlítás miatt továbbra is 1,5 millió forinttal kalkuláltunk, ami egyébként simán megfelel egy kisebb volumenű felújítás, mint például egy házfestés anyagköltségeinek.

Ha azt vesszük alapul, hogy egy képzeletbeli renoválás esetében ekkora összeget szeretnénk csempére, parkettára, vagy festékre költeni, akkor azt láthatjuk, hogy míg 2021 júniusában ez az összeg 521 négyzetméternyi csempére, 452 négyzetméternyi parkettára vagy 247 vödörnyi diszperziós falfestékre lett volna elég, addig a múlthónapban már szinte semmire sem. Ezzel szemben tavaly 1,5 millió forintból már csak 521 négyzetméter csempét, vagy 452 négyzetméter parkettát tudtunk venni, míg 247 doboz fehér festékre volt elég ez az összeg. Idén júniusra pedig még kevesebbet ér a pénzünk annak ellenére is, hogy a vizsgált építőipari alapanyagoknak némileg csökkent az ára. A 1,5 millió forintból ugyanis mindössze 270 négyzetméternyi csempét, 276 négyzetméternyi parkettát vagy 170 vödör festéket tudtunk volna vásárolni idén januárban.

Tehát összességében kijelenthető, hogy az járt a legjobban, akinek még volt lehetősége kihasználni az állami támogatást még 2021-ben, esetleg előtte. Aki viszont mostanáig várt az esetleges felújítással, az csúnyán ráfaragott, hiszen nemcsak az árak szöktek az egekbe, de támogatást sem lehet már igényelni.

Címkék:
otthon, felújítás, árak, barkácsáruház, építkezés, építőanyag, drágulás, infláció, áremelkedés, festék, barkácsbolt, építőanyagok,