Magyarok milliói váltanának erre, ha lehetne: ezzel kapnának a pénzük után

Pénzcentrum2022. november 17. 08:32

A Magyar Geotermális Egyesület elnöke szerint a közelmúlt kormányzati kommunikációja alapján tévesen úgy tűnhet, mintha a kabinet dinamikusan és magabiztosan egyengetné a geotermikus energiahasznosítás útját. Magyarország jelenleg körülbelül 10 milliárd köbméter földgázt használ fel évente, 1–1,5 milliárd köbméternyit válthatná ki a geotermikus energia, aminek azonban csak 15–20 százalékánál tartunk.

Az október 21-i Magyar Közlönyben jelent meg egy kormányhatározat, amely fokozná a geotermikus energia hasznosítását, és megkönnyítené az ehhez szükséges engedélyezési eljárást. A Technológiai és Ipari Minisztérium (TIM) közleményben tudatta, hogy a geotermia lehet a kulcs az energiabiztonság hosszú távú biztosítására. Azt is írták, hogy az energiaátmenet, ellátásbiztonság és megfizethetőség érdekében az összes energetikai ágazatot érintő programot alkottak, amely az évtized végéig összesen 16 milliárd euró (mintegy 6400 milliárd forint) beruházást jelent – ebben lesz geotermikus is, de hogy mennyi, azt hiába kérdeztük tőlük

A földgáz és az áram drasztikus áremelkedése miatt a Magyar Geotermális Egyesület (MGtE) már tavaly ősszel felhívta a figyelmet a geotermikus energia előnyeire, így az energia- és árbiztonságra, a vidékfejlesztésben betöltött pozitív szerepére, arra, hogy ezt az energiatermelési módot csak kis mértékben befolyásolja az energiaárak elszabadulása. Most a 24.hu-nak Szita Gábor, az MGtE elnöke elmondta, az a baj ezzel a bejelentéssel, mert tévesen úgy hangzik, mintha dinamikusan és magabiztosan egyengetnék a geotermikus energiahasznosítás útját, de ez nincs így. Mint mondta, csalódást okozott neki a kormányhatározat, mert abban nincs semmi konkrétum, ő októberre várta a fejlesztési célokat és az ahhoz szükséges eszközöket tartalmazó előterjesztést, azonban nem történt semmi.

Magyarország egyébként mintegy 10 milliárd köbméter földgázt használ fel évente – ennek tehát 15 százalékát lehetne geotermikus energiával helyettesíteni. Vagyis az nem várható, hogy áttörést hozzon az ország energiafelhasználásában, vagy hogy olyan komoly súllyal szerepeljen a geotermikus energia, mint például Izlandon.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

De a 15 százalék nem is elhanyagolható tétel, ilyen kritikus energiahelyzetben minden kis lehetőséget meg kell ragadni

– mondta az elnök, aki azt is hozzátette, hogy hat évtizede hasznosítják Magyarországon a földben található melegvíz-kincset, a szakértelem tehát megvan. A működő beruházások tapasztalatai és a megismert fúrási eredmények mind hozzájárulhatnak a további hasznosításhoz, ha a kormány valóban komolyan gondolja ezt.

Címkék:
fűtés, gáz, kormány, energia, rezsi, rezsicsökkentés, energiatermelés, földgáz, megújuló energia, energiafelhasználás, termál, rezsiemelés,