Ezek 2018-ban a leggyakoribb jelszavak: vigyázz, a tiéd is köztük lehet!

Pénzcentrum2018. december 14. 14:00

A felhasználók 50 százaléka használják ugyanazt a gyenge jelszót, a hackerek ezeket játszi könnyedséggel törik fel és ezáltal több millió felhasználó adataihoz férnek hozzá pillanatok alatt. Ha tiéd is ezek között van, épp itt az ideje, hogy megváltoztasd. Mutatjuk, hogy néz ki egy erős jelszó.

Minden évben közzéteszi a 100 legrosszabb jelszó listáját SplashData nevű IT biztonsági vállalat, melyet az 5 millió leggyengébb karakterkombináció közül választanak ki - olvasható a Fortune.com-on. Az idei évben új versenyzőként a "Donald" is felkerült a lista előkelő 23. helyére, míg a "qwerty" (a billentyűzeten az első öt betűje, ami magyarul klaviatúrán "qwertz") a 9. leggyakoribb rossz jelszó. A "password" (azaz "jelszó") a második. A "baseball" a lista 32. helyén szerepel, míg IT biztonsági szempontból a lehető legrosszabb jelszó, amit adhatunk, az "123456". Ennek ellenére már ötödik éve áll a lista élén.

Hogy néz ki egy rossz jelszó?

Az nyilván senkinek sem kell részletezni, miért jelent problémát, ha könnyen feltörhető jelszóval védjük személyes adatainkat, sőt, pénzünket is. A rossz jelszó rövid, könnyű kitalálni, gyakran egy teljes szót rövidíte, melyet rajtunk kívül még több ezer másik ember is használ. Ha a te jelszavad (vagy azok magyar megfelelője) is szerepel ezen a listán, akkor épp itt az ideje megváltoztatni azt.

Hogy néz ki egy erős jelszó?

A megfelelő jelszó relatív hosszú és nem ismétlődik, tehát lehetőség szerint próbálj minden fontos oldalhoz másikat kitalálni. Sok szakértő javasolja, hogy pár random kiválasztott szótöredékéből építsük fel új jelszavainkat. Ne legyen se általános kifejezés, se pedig egy sorozat: egymás után következő számok vagy betűk.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Több olyan oldal van, amelyik kiköti, hogy betűk mellett számnak és nagybetűnk is kell a jelszóban lenni, az emberek nagy része ilyen esetekben használja a "Jelszó1." kombinációt, amit ugyancsak könnyű kitalálni pillanatok alatt.

Ma már rengeteg jelszó-generáló szoftver és alkalmazás áll a rendelkezésünkre, melyek pillanatok alatt készítenek számunkra olyat, ami minden kívánságunknak megfelel.

Címkék:
otthon, internet, hacker, it, jelszó,