Kicselezheted a szabályokat: hitel helyett megéri ezt igényelni

Pénzcentrum2016. február 25. 11:12

Az új CSOK rendeletek másképp szabályozzák a visszafizetendő kamatokat, amelyeket akkor kell visszafizetni, ha nem teljesítjük a támogatás feltételeit. A változások miatt már van olyan támogatás, amit akkor is megérheti felvenni, ha eszünk ágában sincs teljesíteni a feltételeket. Persze azzal sem árt tisztában lenni, hogy a 10 milliós kedvezmény után még mindig előfordulhat, hogy 40 milliót kell majd visszafizetni.

Ha nem teljesítjük a Családi Otthonteremtési Kedvezmény (CSOK) feltételeit, akkor vissza kell fizetnünk a támogatást. Ezt a jegybanki alapkamat szintje mellett kell megtenni, de ez alól kivétel a 10 milliós támogatás, ahol büntetőkamatot kell fizetni, ami az MNB kamat ötszöröse. Az új rendeletek szerint viszont nem kamatos kamattal kell visszafizetni a támogatást, hanem lineáris kamatokkal.

Olcsóbb, mintha hitelt vennénk fel?

Összehasonlítottuk tehát a rendeletben megszabott kamatokat a hitelkamatokkal, példánkban 10 évvel számoltunk (főszabályként ennyi ideig kell együtt maradnia a családnak az ingatlanban), de a rövidebb vállalási időszak során (pl: 4 év után nem teljesül a bevállalt gyerekcél) hasonló eredményre juthatunk, legfeljebb a különbségek lesznek kisebbek.

Loading...

A 10 milliós CSOK-nál a mai alapkamattal számolva 16,75 millió forintot fizethetünk vissza, míg ha ezt a mai, átlagos jegybank által közzétett piaci lakáshitellel teljesítenénk, akkor csupán 12,73 millió forintot kellene visszafizetni.

Persze ez utóbbi esetben a törlesztést már most meg kellene kezdeni. Lényeges, ha 6 százalékos alapkamattal kalkulálunk, akkor a támogatás négyszeresére nő 10 év alatt, vagyis 40 milliót fizethetünk vissza az államnak.

Ugyan Matolcsy György ígérete szerint 2017 végéig nem megy az MNB rátája 1,35 százalék felé (sőt, a napokban jelentették be, hogy akár további csökkentés sem elképzelhetetlen), de az elmúlt évtizedekben ritkán fordult elő 6 százalék alatti jegybanki alapkamat.

Más a helyzet, ha nem kell büntetőkamattal kalkulálni. Ilyenkor nemcsak a hitelkamatnál várhatóan alacsonyabb alapkamat szintje miatt kedvezőbb a CSOK, hanem a lineáris kamatozás is nekünk kedvez. Nézzünk egy példát erre!

A két gyerek után 1,43 millió forint támogatást igényelhetünk, ha használt lakásba költözünk. Tíz év után ezután 1,62 millió forintot kell visszafizetni az államnak, míg lakáshitellel kalkulálva 1,82 millió lenne ez az összeg. Emelkedő jegybanki alapkamat mellett a különbségek csökkennek, de még így is a CSOK-kal járhatunk jobban.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Loading...

Miért jó ez nekünk?

A 10 millió forintos támogatásnál egyértelműen kiderül, hogy nem szabad igényelnünk a kedvezményt, ha nem akarjuk betartani a szerződésben foglaltakat, vagy nem vagyunk biztosak abban, hogy be tudjuk tartani azokat. Ez különösen akkor igaz, ha még kedvezményes, 3 százalékos kamatozású hitelt is igénylünk, mivel ilyenkor még a kamattámogatást is vissza kell fizetni. Arról sem szabad megfeledkezni, hogy a gyerekvállalás teljesítéséről a kormányhivatal dönt, méltányossági alapon. Ez azt jelenti, hogy annak ellenére sem biztos, hogy megússzuk a büntetőkamatot, hogy orvosi okokból nem tudjuk teljesíteni a gyerekvállalásunkat.

Más a helyzet viszont a nem 10 milliós támogatásnál.

Ezeknél ugyanis egyértelműen látszik, hogy akkor is érdemes felvenni, ha nem akarjuk (vagy tudjuk) teljesíteni a vállalást, hiszen még így is jobban járunk, mint egy piaci alapon felvett lakáshitellel, arról nem is beszélve, hogy a bankok egy része ezt még önerőként is beszámíthatja.

Ezzel tehát megkerülhetővé válik a jegybank által szabályzott hitelfedezeti mutató, amely szerint az ingatlanunk értékének legfeljebb 80 százalékáig vehetünk fel hitelt. Ennek ráadásul büntetőjogi vonzata sincs, ezért nem kell félnünk ilyen típusú felelősségre vonástól, azzal azonban nem árt tisztában lenni, hogy hosszú távú szerződésekről van szó, amelyeknek a feltételén az állam akár utólagosan is módosíthat.

Loading...

Címkék:
hitel, kamat, csok, csok 2016, csok 10+10, csok 10+10 millió,