Szomorú, de igaz: halva született gyermek(ek) után is jár a CSOK

Pénzcentrum2016. január 21. 05:23

A CSOK kibővítése óta gyakorlatilag a fél ország azt számolgatja, felveheti-e a 10+10 milliós ajándékpénzt. Az egyedi élethelyzetek ugyanakkor jelentősen bonyolítják ennek eldöntését. Ezúttal ezek közül vettünk banki szakértők segítségével górcső alá 10 eddig nem tisztázott kérdést.

1. Félkész ingatlan esetén, ha az ügyfél megvásárolja azt, majd az építési engedélyt a saját nevére íratva folyatatja az építkezést, igényelhet-e CSOK-ot a vásárlásra, és az építésre is?

A vásárlásra nem igényelheti a támogatást, csak az építésre, viszont az eladó nevére (akinek a nevére szólt az eredeti építési engedély) szóló számlák is elfogadhatóak a költségvetés legalább 70 százalékos számlakötelezettségének teljesítésére.

2. Építőközösségben, osztatlan közös tulajdonban lévő telken épített többlakásos társasház esetén hogyan lehet igénybe venni a 10+10 millió forintos támogatást (akár egy külön lakóegységre); kinek a nevére kell kiállíttatni a számlákat (építőanyagok, szakipari munkák stb.)?

Építőközösséges finanszírozás esetén is fontos, hogy a számlák az építő/építtető nevére kerüljenek kiállításra, ugyanis a jogszabályi előírás alapján csak ebben az esetben igényelhető a támogatás.

3. Milyen telektípusra/övezetekre (külterület, belterület, művelésből kivett, stb.) lehet építkezni a 10+10 milliós CSOK-ból?

Ilyen szempontból nem tesz korlátozást a jogszabály, a lényeg, hogy lakás vagy lakóépület kerüljön kialakításra és az akként is kerüljön bejegyzésre az ingatlan-nyilvántartásba. Természetesen az új lakóépületnek meg kell felelni a komfortszintre vonatkozó elvárásoknak is.

4. Magánépítkezés esetén (családi ház) mikor folyósítják a 10+10 milliós CSOK-ot? A használatbavételi engedély után (ez ugye előfinanszírozást, például családi kölcsönt igényel), vagy már az építkezéshez is fel lehet használni, akár részletekben a támogatást?

Építés esetén mindig szakaszosan, részletekben történik a folyósítás, a készültségi foknak megfelelően, de annak igazolását követően.

5. Ha az országos településrendezési és építési követelményekről szóló törvény engedi (pl.: maximális beépíthetőség, stb.), akkor felhasználhatjuk-e a 10+10 milliós CSOK-ot olyan magánépítkezésre, ahol az adott telken már van egy másik ingatlan. Röviden: építhetünk-e családi házat arra a telekre, ahol például a szüleink háza áll?

Igen, ez kivitelezhető, a jelenlegi tulajdonossal kötött ráépítési megállapodás megkötésével. Ennek kiegészítéseként szükséges még majd egy használati jog megosztási szerződés a közösen, illetve kizárólagosan használt ingatlanrészek miatt.

6. Amennyiben tetőtér-beépítésre használjuk fel a 10+10 milliós CSOK-ot, akkor:

  • társasházzá kell-e alakítani az ingatlant?
  • akkor teljesen el kell különíteni (külön mérőórák) a közműveket is?

Igen, mindenképpen társasházzá kell alakíttatni az ingatlant. / Igen, s nem csak a közműnek és annak mérőinek kell elkülönülnie, hanem külön bejárattal is kell rendelkeznie - tehát önálló új lakást, lakóegységet kell kialakítani.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

7. Jogosultak-e a 10+10 milliós támogatásra azok, akik korábban ugyan már igényeltek CSOK-ot és kamattámogatott hitelt, de a támogatást még nem kapták meg (nem utaltak)? Visszamondhatják-e a korábban megítélt támogatást az új reményében? Mi van akkor, ha közben felépült a családi ház?

Amennyiben a korábbi támogatás még nem került folyósításra, úgy annak szerződése felmondható és az új CSOK-ra új kérelem adható be. Amennyiben viszont a lakáscél már megvalósult, akkor már jogvesztetté válik a dolog, hiszen nincs mit finanszírozni.

8. A 10+10 milliós CSOK igénylésére vonatkozó szabályok egyértelműen meghatározzák, minimum mekkorának kell lennie az ingatlannak (lakásnál min. 60nm; háznál min. 90nm). A gyermekek számának növekedésével (4., 5., ... gyerek esetén) nem nő egyenes aranyban a minimálisan megépítendő négyzetméter határ?

Nem, ilyen összefüggés nem szerepel a jogszabályban.

9. Ha az ingatlanomon magasabb hiteltartozás van, mint amennyi az értéke (volt devizahitel miatt), akkor kaphatok-e CSOK-ot és hozzá kedvezményes hitelt, ha új lakásba költözök? A CSOK-ból, vagy a kedvezményes hitelből kifizethetem az értékesítés után megmaradt hiteltartozásomat?

A példaként említett többlet tartozás összegét a támogatásokkal nem lehet kiegyenlíteni. A CSOK és a kedvezményes hitel csak új lakáscél megvalósítására igényelhető, a 3 gyermekes (10 millió forintos) támogatás esetében nem is szükséges eladni a meglévő ingatlant. Egyéb esetben viszont vizsgálni kell, hogy a meglévő ingatlant szükséges-e értékesíteni, amennyiben igen, úgy annak vételárát be kell forgatni az új beruházásba, kivéve, ha abból az ingatlant terhelő lakáscélú hitel kerül visszafizetésre.

A végére pedig egy olvasónk konkrét kérdése

10. 38 éves egyedülálló nő vagyok. Két élő gyermekem van és két babám halva született. Az egyik baba a terhesség 32. hetében született halva. Ekkor az államtól minden - egy élő gyermeket is megillő - támogatást megkaptam, a kórház is kiállította az igazolást (anyasági), mivel a magzat elmúlt 24 hetes. A másik baba a 18. hétnél született halva, nála nem kaptam semmiféle támogatást, hivatkozásul arra, hogy még nem töltöttem be a terhesség 24. hetét. Erre hivatkozásul a kórház sem állított ki semmiféle igazolást, az állami támogatás igénybevételéhez. A fentiek alapján én úgy gondolom, jár nekem a 10 milliós állami támogatás, mivel 3 olyan gyermeket szültem, akik megfelelnek a törvényi előírásoknak (24. hét).

Fenti esetben, ha a hölgy új lakást vásárol vagy épít, jogosult lehet a 10 millió forintos CSOK támogatás különbözeti összegére, vagyis abból le kell vonni a korábban a 3 gyermek után kapott vissza nem térítendő lakáscélú állami támogatás(ok) összegét.

 

Címkék:
szocpol, otthonteremtés, csok, csok 2016, csok 10+10, csok 10+10 millió, családok otthonteremtési kedvezménye,