Így néz ki egy veszélyes kémény: te is meghalhatsz

Pénzcentrum2012. február 10. 11:45

Napok óta tart a rendkívüli időjárási állapot: fagyos nappalok és éjszakák, évek óta nem látott mennyiségű havazás. Az ország egész területén mindenki igyekszik a lehető leggyorsabban hazaérni otthona melegébe, ahol aztán felcsavarhatja majd a termosztátot. Ilyenkor azonban nem is sejtjük, hogy a megnövekedett kazánaktivitással járó CO-kibocsátás mekkora veszélyeket rejt magában, ha a kéményünk nem megfelelő állapotú.

Számos tippet olvashattunk már a világhálón a hideg levegő és a havazás megérkezése előtt arról, hogyan készüljünk fel a rég nem látott rendkívüli körülményekre. Ilyenkor arról sem szabad megfeledkezni, amit nem látunk, ami nincs a szemünk előtt nap, mint nap: a kéményünnk vajon megfelelő állapotban van?


Sokakban talán nem is tudatosul, hogy amennyiben a hideg idő hatására - és a saját komfortérzetünkért - magasabb hőfokra tekerjük fel a termosztátot a lakásunkban, vagy több fát teszünk a kandallóba, kéményeink terhelése sokszorosára növekszik, amely komoly veszélyhelyzeteket idézhet elő.


A hideg idő és a megnövekedett terhelés egyik veszélyes mellékhatása lehet az úgynevezett "légdugó" kialakulása. Ez a felfelé szálló meleg, illetve a lefele nyomuló hideg levegő ütközése miatt jön létre, így megakadályozva a kéményben uralkodó természetes huzatot. A huzat hiánya miatt a kéményünkből a lakásba áramolhat vissza a káros égéstermék, amely későn észlelve, akár halált is okozhat. A légdugót könnyen megelőzhetjük, ha a kéményajtón keresztül melegítjük fel a kéményt. Erre használhatunk újságpapírt vagy apró, gyújtósszerű fát is, amely hirtelen, nagy lánggal ég, megszüntetve ezzel a légdugót. Azonban ha fejfájást és szédülést érzünk, azonnal állítsuk le a készüléket, nyissunk ki minden ablakot és hagyjuk el házunkat, lakásunkat.


Másik komoly probléma a kazánokból kiáramló vízgőz, amely lecsapódik a kémény belsejében, megfagyva pedig nem csak az égéstermék szabad áramlását, hanem a kéményt is károsíthatja.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Nem csak hideg időben, de egész évben ajánlott kéményeinket rendszeresen, szakemberrel ellenőriztetni. Amennyiben kéményünk régi, elavult és rossz állapotú, úgy fontolóra kell vennünk annak felújítását vagy bélelését. Amennyiben ez már nem jelent megoldást, akkor egy teljesen új kémény kell építeni az ott élők biztonságának érdekében. Ne feledjük! Egy minőségi, szakszerűen üzembe helyezett kéményrendszer életeket menthet.

 

Címkék: