Ózdi feketeleves: két hét alatt 35 áramtolvajt fogtak

Pénzcentrum2012. január 19. 17:03

Két napja egy térfigyelő kamera rögzítette Ózdon az áramtolvajok akcióját - olvasható a rendőrség honlapján. Bár a rend éber őrei ezúttal sikerrel jártak; a helyszínen elfogták az elkövetőket - ennek ellenére a tolvajok éves szinten mintegy 14 milliárd forintos kárt okoznak az országban.

Az Ózdi Rendőrkapitányság térfigyelő központjának ügyeletese január 17-én este fél hét körül arra lett figyelmes, hogy a Dózsa György út melletti egyik villanyoszlop környékén három személy gyanúsan viselkedik. Nemsokára az egyik férfi felmászott a villanyoszlopra és arra egy kábelt próbál csatlakoztatni. Mindezt a térfigyelő kamerarendszer rögzítette.

A jogsértést észlelve a helyszínre érkező rendőrök elől megpróbáltak elmenekülni a térfigyelő kamerán látott személyek. Egyikük egy közelben lévő családi házba szaladt be, majd cipőstől, ruhástól ágyba bújt, igazoltatására így került sor. A másik férfi a villanyoszlop melletti háztetőn éppen vezetékekkel foglalatoskodott egy kb. 3 m-es akasztós végű bot társaságában. A rendőrök kérdésére elmondta, hogy azért van a tetőn, mert éppen a kábeltévét szereli. Azonban a környéken kábeltévé vezeték nincs, illetve az alkalmi szerelő lakóhelyére áram sem volt bekötve, hogy arról televíziót lehessen működtetni.

A három igazoltatott férfi a rendőrök kérdéseire tevékenységükkel kapcsolatosan egymásnak ellentmondó válaszokat adott, egyikük azt is letagadta, hogy a többieket ismeri. A rendőri intézkedés alkalmával az is megállapítást nyert, hogy a szolgáltató éppen aznap távolította el jogosulatlan áramvételezés miatt a villanyvezetéket a "kábeltévé szerelő" családi házáról.

Az áramtolvajok lopás kísérletének megalapozott gyanúja miatt előállításra kerültek az Ózdi Rendőrkapitányságra. Az Ózdi Rendőrkapitányságon áramlopás miatt 2011-ben több mint 200 büntetőeljárás indult, az idei nyomozáselrendelések száma pedig már 35.

Sokan figyelmen kívül hagyják a veszélyeket

Az emberi test vezeti a villamos áramot. Így a szervezeten áthaladó áram izom-, bőr- és idegi károsodást, illetve halált is okozhat. A károsodás mértékét az áram erőssége és típusa, a hatás ideje, és az áram testen belüli útja határozza meg. A háztartásokban használt 230 V-os, 50 Hz-es váltakozó feszültség már néhány tizedmásodpercen belül fibrillációt okozhat, ami 20-30 másodpercen belül oxigénhiánnyal és eszméletvesztéssel jár, a szíven keresztül haladva pedig halálos kimenetelű is lehet.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Hiába a figyelmeztetés, és a tiltás, mégis sokan figyelmen kívül hagyják a veszélyeket és saját hasznukra megpróbálnak rácsatlakozni a hálózatra. A kockázatok ellenére ilyen visszaélések minden fogyasztói rétegben előfordulnak. A mélyszegénységben élők mellett a leggazdagabbak is lopják az energiát, például medencét fűtenek vele, vagy garázsfeljárójuk fűtését biztosítják illegális módszerekkel.

Magyarországon a szolgáltatók energiaellenőrzési csoportokat működtetnek, amelyek a lakossági/üzleti fogyasztók áramlopásaira specializálódtak. Az áramkommandó tagjai meghatározott módszer szerint ellenőriznek.

Az E.ON-nál például 300-nál is több ellenőr dolgozik az energiatolvajok megfékezéséért, akik éves szinten közel 14 milliárd forintos kárt okoznak. A felderítésben részt vesznek a fogyasztók is, mivel egyre nagyobb hangsúlyt kapnak a lakossági bejelentések az ellenőrzések során.

 

Címkék: