Áll a bál a tanári fizetések körül: zúgolódnak a magyar egyetemi oktatók, ez nagyon nincs így jól

Pénzcentrum2024. január 31. 09:48

A közoktatásban dolgozó pedagógusok béremelésével olyan helyzet alakulhat ki, hogy egy pályakezdő középiskolai tanár többet fog keresni, mint egy 20 éves felsőoktatási gyakorlattal rendelkező egyetemi habilitált docens – írja a 444.

Évek óta kongatják a vészharangot a felsőoktatásban dolgozók, a felsőoktatási bértábla azonban 2018 óta nem változott. Így most egy olyan szituáció alakult ki a közoktatásban dolgozó pedagógusok béremelésével, hogy egy pályakezdő középiskolai tanár többet kaphat kézhez kezdésnek annál, mint amennyit egy 20 éve a pályán lévő, doktorival rendelkező, habilitált egyetemi tanár.

Egy gyakornok besorolású, kezdő tanár bruttó 528 ezer forintot fog keresni, ami nettóban 351,1 ezer forintot jelent. Tehát ad absurdum az is elképzelhető, hogy ha én a héten leállamvizsgáztatok valakit, és ő februártól elkezd tanítani egy középiskolában, akkor többet fog keresni, mint én doktorival, habilitációval, 20 év felsőoktatási gyakorlattal, 5-6 idegen nyelv ismeretével”- mondta el a lapnak az ELTE egyik tanára.

A cikk arról is ír, mivel rendkívül alacsonyak a felsőoktatási bérek, sok egyetemi tanár másodállásból egészíti ki a fizetését. Aki például nagyon jól tud valamilyen idegen nyelvet, az például magán oktatási intézményekben tanítja például azt. De vannak akik félállásban informatikusként dolgoznak, és olyanok is, akik akár szlovák egyetemekre járnak át tanítani plusz bevételi forrásért.

Címkék:
oktatás, felsőoktatás, keresetek, közoktatás, bérfejlesztés, bérfeszültség, nyelvoktatás,