Világméretű pénzügyi csalást lepleztek: rengeteg az áldozat, több száz milliós a kár

Pénzcentrum2024. április 19. 18:32

A Revolut csalásfelderítő rendszere 2023-ban 475 millió angol font értékű visszaélést előzött meg. A Revolut pár napja nyilvánosságra hozta az eddigi első jelentését a pénzügyi bűncselekményekről és a fogyasztók biztonságáról, amelyben feltárja a 2023-as trendeket és adatokat a legelterjedtebb csalások köréről.

A Revolut, a világszerte több mint 40 millió ügyféllel rendelkező globális pénzügyi alkalmazás, közzétette első jelentését a pénzügyi bűncselekményekről és a fogyasztók biztonságáról. A jelentés kiterjedt belső kutatásokon és adatelemzésen alapul, és célja, hogy rávilágítson a világméretű csalások növekvő iparágára, valamint konkrét tanácsokkal segítse az embereket saját védelmükben. A Revolut a jelentés adatait folyamatosan elemzi, hogy nyomon kövesse a csalások helyzetének alakulását.

A riport szerint a csalások egyre nagyobb veszélyt jelentenek: a Global Anti-Scam Alliance & ScamAdviser adatai alapján világszerte több mint 1000 milliárd amerikai dollártól fosztják meg ezzel a módszerrel az embereket évente.

Az adatok azt mutatják, hogy ez a jelenség az elmúlt évben tovább erősödött, a csalási módszerek jelentős változásokon mentek keresztül.

Kifinomult technikákat alkalmaznak a visszaélők, hogy érzékeny felhasználói adatokhoz és személyes információkhoz jussanak anyagi haszonszerzés céljából. A cég proaktívan lépett fel 2023-ban az újabb csalások ellen, fokozott biztonsági funkciókat vezetett be (biometrikus azonosítás, megelőző figyelmeztetések a fizetési folyamatban), továbbá a csalásokkal szembeni edukációra is hangsúlyt fektetett az alkalmazáson belüli ‘Tanulás’ program/oktatási anyag révén. Saját fejlesztésű, élvonalas mesterséges intelligencián alapuló csalásfelderítő rendszerük tavaly több mint 475 millió font értékű visszaélést akadályozott meg.

Engedély nélküli és engedélyezett csalások

A jelentés/beszámoló különbséget tesz az engedély nélküli csalások (amikor a bűnözők az áldozat háta mögött jutnak be a számlára) és az engedélyezett csalások (amikor az áldozatot sikeresen rászedve veszik rá a fizetési jóváhagyásra) között.

Bár a vállalatnál regisztrált csalási esetek 62%-a engedély nélküli volt 2023-ban, az engedélyezett visszaéléseknél az egy áldozatra eső kár átlagosan jóval magasabb volt (1400 angol font szemben a 110 angol fonttal).

Engedély nélküli csalások:

Fizikai lopás: A csalók fizikailag ellopják az ügyfél okostelefonját vagy más eszközét, amelyen banki alkalmazások futnak. Ezután az ellopott eszközön keresztül tudnak fizetéseket végrehajtani vagy pénzt utalni.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Fiókfeltörés: A csalók megszerzik az ügyfél jelszavát és fiókadatait, vagy feltörik az okostelefont, gyakran az ügyfél által letöltött külső alkalmazásokon keresztül. Így átvehetik az irányítást valakinek a bankszámlája felett, majd fizetéseket hajtanak végre vagy pénzt utalnak.

Jogosulatlan kártyahasználat: A csalók hozzáférnek az ügyfél kártyaadataihoz. Az ellopott kártyaadatokkal olyan tranzakciókat hajtanak végre, amikről az ügyfél nem feltétlenül tud.

Engedély nélküli csalások főbb trendjei

Kártyás csalások (a csalások 98%-a): Ide tartozik például az adathalászat. A Revolut virtuális, egyszer használatos kártyái fokozott védelmet kínálnak, mivel csak egyetlen alkalommal használhatók, ami jelentősen csökkenti a visszaélések kockázatát.

Fizikai lopás: Bár csak a csalási esetek 1%-át teszi ki, a lopás okozza az engedély nélküli visszaélések 39%-ának anyagi kárát. Napjainkban a csalók szervezetten, ügyes megfigyelési technikákkal jutnak hozzá a PIN-kódokhoz. Ennek kockázatát csökkenti, ha mindig ügyelünk a környezetünkre bejelentkezéskor, és nem mentjük az azonosító adatainkat a telefonra.

Címkék:
engedély, csalók, ügyfél, millió, jelentés, fogyasztók, revolut, csalások,