Lassan semmit nem ér a magyarok pénze: tudják mit kéne tenniük, mégsem lépnek

Pénzcentrum2022. július 28. 18:07

A magyar lakosság fele gondolja úgy, hogy nem biztonságos otthon készpénzt tartani, mégis növekszik azok aránya, akik ezt teszik. Egy friss országos kutatásból kiderül, hogy az otthon tartott készpénz infláció miatti elértéktelenedése is komoly aggodalmakat okoz. Most, a nyaralási szezonban, amikor sokak lakása marad őrizetlenül, még több problémát vet fel az otthon tartott készpénz.

A 18-65 éves lakosság közel harmada tart otthon nagyobb összegű készpénzt, sokan - elsősorban a fiatalok - pedig kifejezetten a közelmúltban kezdtek el készpénzt félretenni - derül ki a Groupama Biztosító megbízásából készült reprezentatív kutatásból. A válaszadók 43 százaléka úgy látja, hogy a jelenlegi bizonytalan helyzetben érdemes több készpénzt tartani otthon.

A biztonság iránti igény mindent felülír a pénzügyekben

Arra a kérdésre, hogy a pénzügyeikkel kapcsolatban mit tartanak a legfontosabbnak, egyértelműen a biztonság került az első helyre, a válaszadók fele jelölte meg ezt a szempontot első helyen. Ugyancsak kiemelkedő szerepe van a likviditásnak: a hozzáférhetőséget a válaszadók valamivel több mint egyharmada tartja elsődlegesnek, és csak ez után következik a magas hozam elvárása 15 százalékkal.

Érdekes ellentmondás tapasztalható azzal kapcsolatban, hogy az otthontartott pénzt biztonságos megoldásnak tartjuk-e? Miközben megnőtt az otthon készpénzt tartók aránya, a válaszadók fele nem tartja biztonságosnak az otthoni készpénz tartását, még az ebben a formában megtakarítók 35 százaléka is úgy nyilatkozott, hogy aggódik a pénze biztonsága miatt.

A legnagyobb aggodalmat az infláció jelenti

Az otthon tartott készpénzzel kapcsolatos félelmek közül egyértelműan az infláció okozta elértéktelenedés jelenti a legnagyobb gondot. Az összes megkérdezett kétharmada, az otthonukban nagyobb összeget őrizgetők háromnegyede tart attól, hogy a pénze veszít az értékéből. A félelmek nem alaptalanok, hiszen az otthon tartott készpénz esetében gyakorlatilag esély sincs arra, hogy a hozam kompenzálja valamilyen mértékben a jelenlegi magas inflációt.

A készpénzt otthon tartók legfőbb érve az, hogy így gyorsan hozzáférnek a pénzükhöz, ha szükségük lenne rá, pedig ma már elérhetőek olyan megtakarítási konstrukciók, amelyek egyszerre biztonságosak, likvidek, mégis a jelenleg elérhető bankbetéti kamatoknál magasabb hozamot tudnak nyújtani

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

– hangsúlyozta Füzes Edit, a Groupama Biztosító személybiztosítási termékmenedzsment vezetője.

Hozzátette, hogy most, a nyári hónapokban, amikor sokan hosszabb időre üresen hagyják otthonukat, még fontosabb, hogy biztonságos helyen tartsák pénzünket - lehetőleg olyan konstrukcióban, mely akár az infláció hatását is tompítja.

Címkék:
bankszámla, készpénz, biztonság, megtakarítás, pénzügyek, infláció,