Bankokat figyelmeztet az MNB: erre kell felkészülniük

MTI2017. október 15. 20:30

A bankoknak sokkal élesebb versenyre kell felkészülniük a jövőben, ehhez a mostaninál korszerűbb szolgáltatásokat kell nyújtaniuk, ennek egyik első lépéséként 2019 második felében Magyarországon bevezetik az azonnali fizetések rendszerét - derül ki a Magyar Nemzeti Bank (MNB) szakértőinek az MTI-hez eljuttatott tanulmányából.

Divéki Éva és Kajdi László a Digitális átállás a pénzforgalomban - a sikeres banki alkalmazkodás öt pontja című tanulmányukban azt elemzik, hogy a jelenleginél élesebb verseny a technológiai fejlődés révén létrejövő innovatív pénzforgalmi szolgáltatások elterjedésére vezethető vissza.

Kiemelik: az innovatív szolgáltatások nyújtása az internet használata miatt nem áll meg az országhatároknál, a pénzforgalmi szolgáltatóknak nemcsak a hazai, hanem a külföldi szereplőkkel is versenyezniük kell. Ennek során a bankoknak a manuális tevékenységek jó részét automatizálniuk kell, illetve a belső banki folyamataikat is át kell alakítaniuk. A tanulmány készítői egyebek mellett a régi, akár több évtizedes számlavezető rendszerek cseréjét hozzák fel példaként a korszerűsítésre, ami a pénzintézetek hatékonyabb működését eredményezheti.

A szerzők kitérnek arra: az ügyfelek részéről alapvető elvárás lett az "azonnaliság", a folyamatos 24 órás működés, emiatt az utóbbi időben a világ számos országában elterjedtek, vagy bevezetés előtt állnak az azonnali fizetést biztosító rendszerek. 

Az MNB a verseny fokozása érdekében ösztönzi az azonnali fizetési rendszer létrehozását - olvasható a tanulmányban, rámutatva, hogy a bevezetéshez szükséges alapkoncepciót és szabályrendszert tavaly decemberben publikálta az MNB, a GIRO Zrt. pedig megkezdte a rendszer megvalósítását.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Kiemelték: a szereplőknek végre kell hajtaniuk mindazokat fejlesztéseket, amelyek biztosítják, hogy legkésőbb 2019 második felében elérhetővé váljon az azonnali fizetési szolgáltatás a hazai fogyasztók és vállalkozások számára.

A fejlesztések vállalása nélkül az a veszély fenyeget, hogy a banki szolgáltatók teret veszítenek a piacon. A fejlesztési költségeket ellensúlyozhatja a magasabb szolgáltatási színvonalból fakadó forgalombővülés, ha a készpénzes fizetéseket sikerül átterelni az elektronikus megoldások irányába - mutatnak rá a szakértők. 

Ahhoz, hogy a bankok növeljék versenyképességüket vagy maguknak kell innovatív szolgáltatóvá válniuk vagy a pénzintézet valamely fintech cég tulajdonosává is válhat, esetleg együttműködhet valamelyik ilyen társasággal - derül ki a jegybanki elemzésből.

Címkék:
hitel, pénz, mnb, bank, megtakarítás, tanulmány, fintech,