Tömegével "spockosítják" a bankjegyeket: vajon mit lép a jegybank?

Pénzcentrum2016. október 11. 11:00

Kiakadt a kanadai jegybank az ötdollárosok egyre gyakoribb "spockosítása" miatt, ezért felhívást tettek közzé. Noha Magyarországon sem tiltja törvény a bankjegyek és érmék megrongálását, az MNB szintén elítéli az ilyen tevékenységet.

Legyen szó a villamos-, illetve vonatsíneken aprót préselő gyerekekről; kiemelt turisztikai helyeken álló, forgalomban lévő apróból emlékérmét készítő szuvenírgépekről; avagy Tiszafüreden papírpénzt égető kollégákról, minden esetben felmerül a kérdés:

Nem tiltja törvény Magyarországon a bankjegyek és érmék megrongálását?

Nos, a lényeg röviden: míg a korábbiakban az ilyen tevékenység szabálysértésnek (pénzrongálás) minősült, melyet a jogszabály pénzbírsággal rendelt büntetni, addig

jelenleg nincs olyan jogszabályi rendelkezés, amely ezt a tevékenységet tiltaná, szankcionálni rendelné.

A Jegybank egy korábbi állásfoglalásában ugyanakkor fontosnak tartotta kiemelni, hogy a forint fizetőeszközök gyártása közpénzből történik, és az elhasználódott (megkopott, sérült), valamint a forgalomból kikerülő, illetve megsemmisült bankjegyek és érmék pótlása az MNB-től - mint a pénzkibocsátásért felelős szervtől - minden évben jelentős ráfordítást igényel.

Loading...

Az MNB éves jelentése szerint a forgalomban lévő készpénzállomány értéke a tavalyi év végén 4305 milliárd forint volt, amely 15 százalékos, 569 milliárd forintos bővülést jelent az előző évhez képest. A Jegybank készpénzgyártatással összefüggő ráfordításai 2015-ben bruttó 10,9 milliárd forintot tettek ki. Az előző évekhez viszonyított növekedés elsősorban az új, fejlesztett bankjegyekkel összefüggő magasabb gyártási igényre vezethető vissza.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

(...) az MNB nem támogatja az olyan jellegű tevékenységek elterjedését, amelyek során az érméket vagy a bankjegyeket nem rendeltetésszerűen használják, azokat szándékosan megrongálják, esetleg megsemmisítik

- írta egy korábbi megkeresésünkre reagálva az MNB.

"Spock, tegyél magadnak egy szívességet: dobd félre a logikát és tedd azt, amit helyesnek érzel."

A költségeken túl persze van egy másik aspektusa is a kérdéskörnek. A Bank of Canada, azaz a kanadai jegybank a következő állásfoglalást tette közzé nemrég a dollár egyre gyakoribb "spockosítása" (lásd a fenti galériában) kapcsán:

Azon túl, hogy a rajzok csökkentik egy bankjegy élettartamát, illetve akadályozzák a biztonsági funkcióit, a rongálás még nemzeti szempontból is igen aggályos. A Bank of Canada úgy érzi, hogy a dollár hazánk szimbóluma, nemzeti büszkeségünk jelképe.

Címkék:
pénz, mnb, készpénz, jegybank, megtakarítás, bankjegy, érme, rongálás,