Ezt biztos nem tudtad az MNB-ről: mi volt előtte?

Pénzcentrum2015. december 25. 16:00

Magyarországon már a XIX. század eleje óta tevékenykedik jegybank, azonban napjainkig több különböző intézmény is ellátta a központi banki feladatokat. A második világháború után viszont állami kézbe került a magyar bankrendszer, ami a jegybank működését alapjaiban formálta át.

A XIX. század elején Magyarország az Osztrák Birodalom része volt, így a jegybanki feladatokat az 1816-ban létrejött Osztrák Nemzeti Bank látta el, majd 1878-tól a dualista elveken alapuló Osztrák-Magyar Bank vette át. Az 1848-49-es szabadságharc alatt a magyar kormány átmenetileg a Pesti Magyar Kereskedelmi Bankra bízta a jegybanki teendők végzést - derül ki az MNB történelmi visszatekintéséből.

A Monarchia felbomlásával az osztrákokkal közös jegybank megszűnt és az 1921-ben alapított Magyar Királyi Állami Jegyintézet vette át a feladatokat.

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) 1924-ben kezdte meg a munkáját részvénytársasági formában (vagyis a tulajdonosok között magánszemélyek is lehettek), az első jegybank elnök Popovics Sándor volt.

Az új központi intézet feladata volt megszilárdítani az ingataggá vált korona árfolyamát, majd később bevezették a pengőt. A jegybankhoz került az állami számlák vezetése, az államadósság kezelése és a devizatartalék felügyelete. Az 1929-es gazdasági válság kirobbanása után a devizagazdálkodás is az MNB hatáskörébe került, egészen a 90-es évek elejéig.

A második világháború alatt, illetve után a jegybanknak a hiperinflációval kellett megküzdenie, amely a világtörténelem legnagyobb mértékű pénzvesztése volt. Ennek nyomán 1946-ban került bevezetésre az új, stabil fizetőeszköz, a forint. Az államosítás nemcsak a kereskedelmi bankokat érte utol 1947-ben, hanem az MNB is állami kézbe került.

Az államszocializmus évei alatt a bankok gyakorlatilag a jegybank fiókjaiként üzemeltek, vagyis egyszintű bankrendszer jött létre a kereskedelmi bankok MNB alá vonásával. A kétszintű bankrendszer 1987-ben állt vissza Magyarországon, majd 1991-ben állították vissza a jegybank függetlenségét.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A 2001-es jegybanktörvény értelmében az MNB a kormánnyal egyetértésben dönt az árfolyamrendszerről, és 2008 óta a forint euróhoz képest meghatározott árfolyama szabadon lebeg. 2013-tól a jegybank vette át a Pénzügyi Szervezetek Állami Felügyeletének hatásköreit is, ezzel egy központi ellenőrző szervet kialakítva.

A szocializmus alatt a jegybank "albankokat" hozott létre, amelyek speciális területekért feleltek:
  • Az Országos Takarékpénztár látta el a lakosság kiszolgálását,
  • A Magyar Külkereskedelmi Bank a külkereskedelmi forgalmat bonyolította,
  • A Magyar Beruházási Bank (1972-től Állami Fejlesztési Bank) a vállalati hitelezésért volt felelős,
  • A CIB Bank különleges, devizában bonyolított forgalommal bírt,
  • Emellett vidéken takarékszövetkezeteket alapítottak és
  • Később megalakult a Budapesti Hitelbank is az MNB leánybankjaként.
A szocializmus felbomlásakor ezeknek a többsége magánkézbe került és a mai napig is meghatározó a szerepe a magyar bankrendszerben.

Címkék:
mnb, jegybank, bank, megtakarítás,