Nagyon fontos határidő közeleg: több százezer forintról van szó

Pénzcentrum2015. december 3. 05:51

Az év végéig hátralevő alig egy hónap kettős jelentőséggel bír: egyrészt idén is december 31-ig tart a TBSZ-eknél az ún. felhalmozási időszak, másrészt ez év végével járnak le a 2010-ben elsőként megkötött szerződések. Ezek az összegek kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentesen hozzáférhető lesznek 2015. december 31-től! Mutatjuk a tudnivalókat.

Loading...

Fenti visszaszámlálónk két szempontból is kiemelt jelentőséggel bír. Egyrészt idén is december 31-ig tart az ún. felhalmozási időszak, eddig lehet tehát megtakarítást elhelyezni tartós befektetési számlán (TBSZ). Másrészt ez év végével járnak le a 2010-ben elsőként megkötött szerződések, ezután tudnak az ügyfelek adómentesen (öt év befektetési hozamaira nem kell megfizetniük a 16 százalékos szja-t és 2013 óta az eho-t) hozzáférni megtakarításaikhoz.

Akik most kezdenék el...

Annak, aki az idei évben (is) helyezne el megtakarítást TBSZ-ben, egyszerű dolga van: december 31-ig be kell mennie a pénzügyi szolgáltatójához (bank vagy brókercég), meg kell kötnie a szerződést, és készpénzben vagy átutalással be kell fizetnie a lekötni kívánt összeget. Ezt követően a számlán lévő pénzt már el lehet helyezni konkrét megtakarításban, a számla típusától függően lehet értékpapírt vásárolni, vagy akár betétet lekötni.

2016. január elsejével pedig megkezdődik az ún. lekötési időszak, amelyben 3 év után részlegesen, 5 év után pedig teljesen mentesülhet az ügyfél az adó-fizetési kötelezettség alól. Tehát az, aki még az idei évben ilyen számlán helyezi el megtakarítását, azt 2019-től csak a kedvezményes, 10 százalékos adó-fizetési kötelezettség terheli; 2021-től pedig teljes adó és eho-mentességet élvezhet.

Akik előre gondolkodtak...

A fenti dátumokat látva persze sokan csak legyintenek, pedig éppen idén járnak le a 2010-ben elsőként kötött TBSZ-ek. A számokat látva pedig jól látható, igencsak jól jártak azok, akik bő 5 évvel ezelőtt a termék mellett tették le voksukat. Sokat mondó például, hogy az OTP-nél most lejáró tartós befektetési értékpapír számlák tulajdonosai fejenként átlagosan 200 ezer forintnyi adót takarítottak meg az elmúlt öt év alatt.

De nemcsak az OTP-nél, hanem minden pénzügyi szolgáltatónál lejárnak a 2010-ben nyitott TBSZ-ek, így a számlákon tartott pénz kamatadó és egészségügyi hozzájárulás mentesen hozzáférhető lesz 2015. december 31-től. Ugyan a szolgáltatóknál más és más részszabályok lehetnek érvényesek a számla meghosszabbítására, de a törvényi előírásoknak megfelelően erre mindenhol lehetősége van az ügyfeleknek. Ennek részleteiről a pénzintézetünknél kell érdeklődnünk.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

2010-ben nyitottál TBSZ-t? Ezek a legfontosabb tudnivalók:

  • Amennyiben szeretnél hozzájutni a 2010-ben nyitott számládon lévő megtakarításaidhoz, nincs tennivalód, mivel a számla automatikusan lejár, és az ott tartott összeg átkerül egy sima betét- vagy értékpapírszámlára.
  • Amennyiben szeretnéd meghosszabbítani az idén lejáró TBSZ-ed, december 31-ig nyilatkoznod kell a számla meghosszabbításáról. Ebben az esetben újra indul az 5 éves lekötési időszak, mellyel megspórolhatod a gyűjtőévet, azaz 2020. év végével újabb 5 évnyi adómentes hozamra tehetsz szert.
  • Fontos tudnod, hogy TBSZ-en részmeghosszabbításra nincs lehetőség, a számla meghosszabbítása tehát csak a teljes állománnyal lehetséges.
  • Amennyiben nem élsz a meghosszabbítás lehetőségével, a 2010-es TBSZ-en elhelyezett összeget először az év utolsó munkanapján (azaz idén december 31-én) veheted fel adómentesen.
Loading...

Címkék:
befektetés, öngondoskodás, tbsz, megtakarítás,