Mindig a pénzen balhéztok a pároddal? Ez lehet a megoldás

Pénzcentrum2015. november 12. 06:00

Közös kassza vagy külön kassza? Közös bankszámla vagy külön bankszámla? Ki mennyit adjon a konyhapénzbe? Vajon melyik a célravezetőbb? Sok pár balhézik a pénz miatt, ezért érdemes tisztázni egy párkapcsolatban az anyagi kérdéseket is. Cikksorozatunk első részében a közös bankszámlákat néztük meg, mutatjuk, mi lehet a jó megoldás.

A bizalom általában a párunk irányába a legerősebb, ezt követi a szűk család és a barátok, majd pedig a kollégák és a szomszédok - derül ki a Groupama Biztosító által készített friss felmérésből. Ennek ellenére a legtöbb párnál újra meg újra fellépő problémát okoznak az anyagiak.

A pénzügyekkel kapcsolatban legtöbb esetben az vezet vitákhoz, ha nem közös érdekek mentén kezeljük a pénzügyeket. Vagyis az egyik fél túlköltekezik, pazarol, vagy éppen a végletekig fukar. Szintén problémás lehet, ha a férj jelentősen több pénzt keres, mint a nő, vagy fordítva.

Sok kapcsolatban jelent problémát, hogy a párok nem beszélik meg egymás között a pénzügyeket, és nem tisztázzák, hogy kinek milyen felelőssége van ebben. A legjobb megoldás ilyen esetekben, ha leülnek egymással, és részletesen átbeszélik, hogy ki, mire, mennyit költ, mennyi a közös számla, és mennyi az, ami felett külön rendelkezhetnek. Fontos, hogy mindkét fél érdeke érvényesülni tudjon, és közös megegyezés alapján kezeljék a pénzügyeket

 - mondta a Pénzcentrumnak Orbán Nóra párkapcsolati szakértő, coach, mediátor, tréner.

Loading...

Így kezeljük a pénzügyeket

  • Tervezzük meg közösen a havi kiadásokat, részletesen kitérve arra, ki mire, és mennyit költ;

  • Még ha közös is a kassza, érdemes egy részét úgy elosztani, hogy azt mindkét fél az igényeinek megfelelően, szabadon elkölthesse;

  • Tartsuk magunkat a megbeszéltekhez, ne játsszuk el a másik fél bizalmát;

  • El kell kerülni a rivalizálást abban az esetben is, ha az egyik fél többet keres, mint a másik;

  • Érdemes részletesen utánajárni, hogy az adott banknál van-e lehetőség közös számlavezetésre, és ez esetlegesen milyen kedvezményekkel jár.

Mit ajánlanak a bankok?

Megkérdeztünk néhány magyar bankot, milyen ajánlataik vannak házaspárok, vagy élettársi kapcsolatban élők számára, valamint hogy van-e lehetőség közös számlavezetésre (társszámla) párok esetében, és ha igen, milyen feltételekkel.

Az FHB Bank a Pénzcentrumot arról tájékoztatta, hogy bármely lakossági folyószámlája nyitható két névre, így akár párok is nyithatnak, és használhatnak közösen bármilyen lakossági számlát. Ebben az esetben a bankszámlát mindketten használhatják, külön-külön adhatnak átutalási, betétlekötési megbízásokat, de szerződésmódosításra csak közösen van lehetőségük, illetve automatikusan egymás haláleseti kedvezményezettjei. Társkártya igénylésre akkor kerülhet sor, ha a bankszámlához már kapcsolódik főkártya.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Lehetőség van az FHB bankszámlákra családi kedvezményt is érvényesíteni, amihez mindössze nyilatkoznia kell a kedvezményt igénylő ügyfeleknek. A családi körbe bevont számlák 50 százalékos számlavezetési díj kedvezményben részesülnek, valamint a családi körön belül kedvezményesen utalhatunk online. Tehát, ha egy pár mindkét tagja nyit egyedül egy-egy számlát és bevonják azokat a körbe, mindketten megspórolják a számlavezetési díjuk felét, azaz egy számlavezetési díj összegérért két számlát kapnak.

Az OTP Bank kínálatában sok számlacsomag esetében lehetőség van arra, hogy a számlának több tulajdonosa legyen. A tulajdonosokat a bankszámlával kapcsolatban azonos jogok illetik meg, illetve azonos kötelezettségek terhelik. Valamennyi tulajdonos önállóan és teljes mértékben rendelkezhet a számla felett, tehát például önállóan utalhat pénzt a számláról, vagy megváltoztathatja azt a címet, amire a számlakivonat érkezik. Utóbbi szabály alól vannak lényeges kivételek, például az egyik tulajdonos nem igényelhet a másik tulajdonos írásbeli jóváhagyása nélkül folyószámlahitel keretet a számlához.

Közös számlavezetés esetén könnyebben elérhetőek a bank által biztosított időszakos, vagy folyamatos kedvezmények, hiszen két tulajdonos együttvéve könnyebben teljesítheti az elvárt feltételeket. A kedvezmények időszakonként és számlánként, számlacsomagokként eltérőek lehetnek. Ha egy számlatípushoz kapcsolható társtulajdonos, akkor a társtulajdonos megjelölésének általában egyszeri 1 783 forintos díja van.

A CIB Bank arról tájékoztatott, hogy párok esetében úgynevezett társtulajdonosi számla vezetésére van lehetőség. Ez azt jelenti, hogy egy számlának több tulajdonosa van, de ugyanazok a feltételek és díjak érvényesek, mintha egy tulajdonosa lenne, így például számlavezetési díjat is csak egyszer fizet az ügyfél. A folyószámlához bármely betéti bankkártya igényelhető és kérhető hozzá az ügyfelek igényeinek megfelelő társkártya is, melyek használatukat tekintve teljesen megegyeznek a főkártyával.

Az MKB Banknál elvileg nem lehetne közösentulajdonolt bakszámlát vezetni, de a gyakorlatban meghatalmazotti kapcsolaton keresztül mégis van erre lehetőség. A bankszámla tulajdonosa az általa meghatalmazottal vezetheti közösen a bankszámlát, amivel akár csökkenteni is lehet az esetleges kiadásokat. Ez legkönnyebben a szolgáltatáscsomagon belüli - jellemzően egy darab - bankszámlához történő társkártya igényléssel valósulhat meg.

Loading...

Címkék:
megtakarítás, pénzügy, pénzügyi kultúra, kassza, párkapcsolat,