Mit árul el rólad a bankkártyád száma? Ezt biztos nem tudtad!

Pénzcentrum2015. október 14. 05:47

Hazánkban több mint 9 millió bankkártya van forgalomban, mégsem biztos, hogy mindenki tudja, hogy milyen adatokat rejt a bankkártyákon lévő számsor. A Pénzcentrum lerántja a leplet erről a titkos kódról, és azt is megmutatjuk, hogyan tarthatjuk ezeket a számokat a legnagyobb biztonságban.

Magyarországon a felnőtt (városi) lakosság 93 százalékának van bankkártyája és a megkérdezettek fele hetente legalább egy alkalommal használja is - derül ki a MasterCard korábbi kutatásából.

Loading...

A 2014-es adatok szerint hazánkban több mint 9 millió bankkártya van forgalomban, de talán kevesen tudják, hogy mi alapján kerülnek a számok a bankkártyánkra. Azt mindekképpen érdemes tudunk, hogy a kártyán lévő számok meghatározása kártyatársaságonként (MasterCard, Visa,  American Express) eltérő lehet. Ezért például már abban is különbségek vannak, hogy milyen hosszúságú ez a számsor.

Vajon milyen számokból áll a bankszámlaszám? KATTINTS a részletekért!

A VISA és MasterCard kártyák 16, míg az American Express kártyák 15 számjegyből épülnek fel. Előbbiek 4-4-4-4 bontásúak, utóbbi pedig 4-6-5

- válaszolta a Pénzcentrum kérdésére az OTP Bank.

A CIB Banktól pedig megtudtuk, hogy náluk 19 számjegyet is tartalmazhat egy-egy bankkártya annak típusától függően.

Miből állnak össze a számok?

A kártyaszám első hat számjegye a BIN (Bank Identification Number - bank azonosító szám), amely többek között az adott kártyát kibocsátó pénzintézetet azonosítja be. Ezen belül pedig elkülönített terméktípusok is megjelenhetnek benne, például kiderülhet, hogy fő- vagy éppen egy társkártyát tartunk-e a kezünkben - mondta el megkeresésünkre az Erste Bank.

A Visa kártyák esetében a további számokat egyénileg generálják. A bankkártyaszámunk pedig akárcsak a bankszámlaszámunk szintén tartalmaz ellenőrző számokat.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A bankkártyaszám, a bankkártyák azonosítójának ellenőrzéséhez leginkább a Luhn-algoritmust használják. Ez a széles körben ismert eljárás arra szolgál, hogy megkülönböztesse az érvényes számokat a véletlen számjegyek csoportjától.

- válaszolta megkeresésünkre a Visa.

Mi lapul a kártya hátoldalán?

A legtöbb esetben a kártya hátoldalán található egy biztonsági azonosító szám, amely az internetes vásárlások elengedhetetlen kelléke. Ennek elhelyezkedése és hosszúsága szintén kártyatársaságonként és bankkártya típusonként is változhat, de általában 3 számjegyből áll. Az American Express kártyák esetében például a kártya hátoldalán feltüntetett 3 jegyű kód mellett a kártya előlapján is található egy 4 jegyű hasonló célt szolgáló egyedi számsor.

További érdekesség, hogy jellemzően a 4-es számmal kezdődő kártyák VISA típusúak, míg az 5-ös értékkel kezdődőek MasterCard, a 6-os Maestro, és a 3-as számmal kezdődőek pedig American Express kibocsátásúak.

Hogyan védhetjük meg bankkártyánkat?

  • A bankkártyaszámunk és a biztonsági kódunk mellet a kártyánk lejárati dátumát is kezeljük ugyanolyan gondossággal, akár a PIN kódunkat. Ugyanis ezekre az adatokra van szükség, a webshopos fizetésnél, ezért ne adjuk ezeket a számokat se illetéktelenek kezébe.

KATTINTS! Így tuti, hogy nem nyúlják le a pénzed, ha neten vásárolsz

  • Csak megbízható internetes oldalon vásároljunk! Érdemes megnézni, hogy milyen az oldal szerkesztése, nyelvezete. A szembetűnő helyesírási hibák, vagy az összecsapottnak tűnő weboldal szerkesztés gyanús lehet, így ezeket az oldalakat érdemes inkább elkerülni.
  • Fizetéskor ellenőrizzük, hogy a kereskedő által elfogadott kártyák logója fel van-e tüntetve, akárcsak a "hagyományos" üzletekben, ez valóban megegyezik a bankkártyánkon lévő logóval, vagy csak hasonló?
  • Érdemes megnézni titkosított-e kommunikáció. Erre utal az URL címben a "https" valamint a mellette szerepelő "lakat" jel, erre kattintva megjelenik a titkosításhoz használt tanúsítvány.
  • Mindig ellenőrizzük, hogy a vásárlással, a vásárlástól való elállási lehetőséggel, kiszállítással kapcsolatos információk megtalálhatóak-e az adott oldalon.
  • A vásárlás után mindig jelentkezzünk ki a weboldalról. Az internetes vásárlásainkat és átutalásainkat mindig saját számítógépről, vagy mobilról indítsuk, és semmi esetben se használjunk nyilvános hozzáférésű hálózatot. Csak olyan eszközt használjunk, aminek a vírusvédelme naprakész, valamint operációs rendszere, alkalmazásai az aktuális biztonsági frissítésekkel rendelkezznek.
  • Állítsunk be SMS értesítést. Számos bank kínál olyan mobilszolgáltatást, amelynek köszönhetően minden vásárlásunkról SMS-t kapunk, így azonnal láthatjuk, ha illetéktelenek fértek hozzá a számlánkhoz. Ha pedig megtörtént a baj, ismerjük a kártya letiltásának lépéseit, és azonnal lépjünk kapcsolatba a kártyát kibocsátó bankkal.
Loading...

Címkék:
bankkártya, biztonság, megtakarítás, bankkártyaszám, american express, maestro bankkártya,