Kritikus a helyzet a magyar családoknál: ez kell a túléléshez

Pénzcentrum2014. december 10. 06:02

Rengeteg veszélyt rejt magában a magyar lakosság megtakarítási hajlandósága; sok család éli úgy mindennapjait, hogy nincsenek tartalékaik egy rövidebb váratlan helyzetre sem.

Igen aggasztó képet festenek a lakosság megtakarításait összegző friss kutatások, amelyek szerint ma Magyarországon

több mint egymillió ember semmiféle megtakarítással nem rendelkezik.

Pedig szakértők szerint, a család anyagi biztonsága érdekében mindenkinek legalább akkora vésztartalékkal kellene rendelkeznie, amiből fedezni tudja 3-6 havi megélhetési költségeit. Sőt, egyesek 12 havi költségben határozzák meg az optimális vésztartalék mértéket. Az élet ugyanis hosszú és sok nehézséggel járhat - bármikor jöhet egy olyan pénzügyileg (is) megterhelő élethelyzet, amit csak a megspórolt összeg felélésével vészelhetsz át. Ilyen élethelyzetek lehetnek:

  • elbocsájtanak a munkahelyedről
  • megromlik az egészséged (tartósan)
  • elromlik valamelyik háztartási berendezésed
  • tönkremegy az autód, ami ráadásul elengedhetetlen a munkádhoz
A vésztartalék javasolt nagysága függ a kiadásaid nagyságától, az eltartott családtagok számától, függ attól, hogy mennyire biztos és stabil állásod van, és attól, hogy van-e jelzáloghiteled vagy sem.

Hogyan képezz vésztartalékot, mi legyen a megtakarított pénzzel?

A vésztartalék létrehozása jól hangzik, de magától nem fog menni, és erőfeszítésekre van szükség eléréséhez. A legegyszerűbb megoldás, ha minden hónap elején a fizetésed 10-30 százalékát (a fizetésed nagyságának függvényében) azonnal elkülöníted egy kifejezetten erre a célra létrehozott bankszámlán vagy megtakarításban. A havi takarékoskodást pedig addig kell folytatni, amíg össze nem gyűlik az előre meghatározott összegű vésztartalék.

Fontos, hogy a vésztartalékot kizárólag olyan megtakarítási formákban tartsd, amelyekhez könnyedén, a lehető legkisebb veszteséggel hozzá férhetsz. Tehát, például a kötvények, részvények, unit-linked biztosítások nem jöhetnek számításba. Ahogy nem jöhetnek számításba a - bár sokszor igen csábító - meghatározott megtakarítási formák sem, mint például a lakástakarék, vagy a nyugdíjpénztár sem.

Mindez nem jelenti azt, hogy csak a bankszámla, vagy a párnaciha lehet a megoldás - meglepő, de egymillió-egyszázezer magyar ma is otthon tartja megtakarításait. Mivel az otthon tartott pénz csak veszít az értékéből és a betéti kamatok is alig-alig hoznak valamit a konyhára, érdemes lehet szétnézni a könnyen hozzáférhető, biztonságos, de valamivel jobban fialó megoldások között is.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Ilyen lehet a Tartós Befektetési Szerződés, amelyen akár a rendszeres megtakarításunkat, akár egyszeri nagyobb összeget is elhelyezhetünk. A számlán többféle befektetési formát is tarthatunk a számlánkon, amely ráadásul a feltételek teljesítése mellet adó- és járulékmentességet is biztosít. Így jóval nagyobb hozamot realizálhatunk, mint egy hagyományos bankbetétben. Bár tény, hogy a kedvezményekre csak a 3-5 éves periódus után leszünk jogosultak (több lépcsőben), azonban egy váratlan helyzet esetén sem járunk rosszabbul a feltörés során, mint egy bankbetétnél.

Végezetül pedig érdemes kiemelni, hogy ha vész esetén hozzányúltál, vagy legrosszabb esetben teljesen felhasználtad a vésztartalékod, amint ismét van rendszeres bevételed, lehetőségeidhez mérten a lehető leggyorsabban ismét pótold azt.

Természetesen ezúttal is várjuk olvasóink kérdéseit, amelyeket pénteken az FHB Bank szakértői válaszolnak meg. Címünk: penzcentrum@penzcentrum.hu.

Címkék:
öngondoskodás, spórolás, tbsz, megtakarítás, vésztartalék,