Érdemes sietni - még 2 napig lehet adómentes befektetési számlát nyitni

Pénzcentrum2011. december 29. 08:40

Már csak két napig lehet 2011-es tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitni, amelyek 3 év múlva részleges, 5 év múlva teljes adómentességet kínálnak a befektetőknek. A 2011-es számlák esetén az adókedvezményhez szükséges időszak számítása év elején indul. Január elsejétől az idén megnyitott számlákra további pénzt már nem lehet elhelyezni, viszont a jövő évben is lehet újabb TBSZ számlát nyitni, amelyre a kedvezményhez szükséges idő számítása 2013 január elsején indul majd. A TBSZ idei újítása, hogy a megtakarítók devizás eszközöket is tárolhatnak már rajtuk.



Már csak két napig lehet 2011-es tartós befektetési számlát (TBSZ) nyitni. A TBSZ számla nyitásához minimum 25 ezer forintos megtakarításra van szükség. December 31-ig lehet megtakarításokat tenni a számlára, az év végéig befizetett összeg fog aztán hozamot termelni a következő 3-5 évben. Január elsejétől az idén megnyitott számlákra további pénzt már nem lehet elhelyezni. Viszont a jövő évben is lehet újabb számlát nyitni, és az év közben gyűlő pénzekre az adókedvezmény 2012-es évben is érvényesíthető lesz, viszont a 3-5 éves várakozási időszak 2013. január 1-től kezdődik majd az új számlák esetében.

De mi is a TBSZ számla előnye? A TBSZ számlára befizetett összeget 3 év elteltével 10 százalékos adó megfizetésével veheti fel az ügyfél, 5 év után viszont már teljes mértékben mentesül az árfolyam-, kamat- és osztalékadó megfizetése alól. Persze előfordulhat, hogy a számlatulajdonos rosszul becsülte fel anyagi lehetőségeit, és idő előtt kénytelen hozzányúlni a megtakarításához. Ekkor sincs baj, mert ha megszorulna, legfeljebb megfizeti utána a 16 százalékos kamatadót és felveheti a pénzét. Talán az is fontos információ, hogy a TBSZ számla örökölhető.


Kétféle TBSZ számla nyitható. Az egyikből bankbetétbe lehet fektetni, a másikon elhelyezett pénzből viszont értékpapír befektetéseket lehet megvalósítani, vagyis többek közt részvényeket, kötvényeket és befektetési jegyeket lehet vásárolni. A két számla között nincs átjárás, egyikről a másikra menet közben nem lehet pénzt áttenni, és egy évben egy pénzintézetnél csak egy-egy ilyen típusú számla nyitható. Akkor érdemes több szolgáltatónál is TBSZ számlát nyitni, ha valaki nem biztos benne, hogy a 3., vagy az 5. év végéig bent tudja tartani a pénzét. Ha az egyiket kénytelen a 3. év lejárta előtt feltörni, akkor még mindig marad olyan számlája, amellyel elérheti az adókedvezményt.

A TBSZ legnagyobb újítása, hogy jövőre már a tartós befektetési számlákon nemcsak forint, hanem devizás eszközök is elhelyezhetők lesznek, ami azt jelenti, hogy devizás betét, vállalati kötvény, befektetési alap és részvény is elérhető lesz az adókedvezményes megtakarítási formában. Több szempontból is nagyon fontos ez a változtatás. Egyrészt a hazai betéteken belül komoly részarányt képviselnek a devizás betétek, például az éven belüli lekötés esetén a 4890 milliárd forintból 893 milliárd forint volt devizában lekötve. Másrészt a hazai piacon nagyon sok devizás befektetési alap érhető el, itt is hozhat élénkülést a változtatás.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

2011.11.22 09:04 Jövőre már devizás eszközöket is tehetünk a tbsz-re

TBSZ számlát lehet nyitni a Portfolio Online Tőzsdén is, ráadásul aki tavaly már nyitott számlát, idén akár egy kattintással nyithat újat.

Címkék:
osztalékadó,