Itt áll feketén-fehéren: ennyivel szúrják ki a diákmelósok szemét a cégek

Pénzcentrum2024. március 6. 18:34

Elkészült a Tudatos Diák Bérfelmérés című kiadvány, ami betekintést nyújt a magyar diákmunkaerőpiac jelenlegi sajátosságaiba. Az országos kutatás eredményei nem csak a munkát vállaló diákok béreivel és körülményeivel kapcsolatban nyújtanak hasznos információkat, hanem számos további érdekességre is rávilágítanak. A kutatásból kinyert adatok azért is izgalmasak, mert a téma kapcsán ilyen komplex kutatás még nem került publikálásra Magyarországon.

A 2023. decemberétől 2024. februárig tartó, kizárólag diákok bevonásával zajló felmérés egy 21 kérdésből álló primer, valamint egy adatelemzéssel töltött sekunder kutatásból épült fel. Az érintett témák legnagyobb részét az átlagkereset, munkahelyi körülmények és a különböző karrierlehetőségek képezték, amely kiegészült a diákok elégedettségére és motivációjára vonatkozó kérdésekkel is. A kutatást több, mint 1100, zömében budapesti, a fő korcsoportot tekintve pedig 19-21 év közötti diák töltötte ki. Válaszaik feldolgozásával komplex képet kaptunk a diákmunkaerőpiac 2024-es helyzetéről, mellyel kapcsolatban egy részletes és átfogó tanulmányt készítettünk.

A diák bérezés és foglalkoztatás fő jellegzetességei

Egy átlagos diák 19,6 órát dolgozik hetente. A 2023-as évben a diák átlagbér – a különböző kiegészítéseket és pótlékokat is beleszámítva – 1920 Ft volt.  Az eredmények azonban az egyes iparágak mentén számottevő eltéréseket mutattak: a legjobban fizető terület az IT, a sales & marketing, valamint a rendezvényszervezés volt.

Emellett ugyanígy jelentős – átlagosan 9%-os – bérkülönbséget tapasztaltak a nemek szerinti megoszlás tekintetében is: a férfiak átlagos órabére 2.080 Ft, míg a nőké 1.910 Ft volt. Érdekes megállapításokat eredményezett az órabéren kívüli juttatások vizsgálata, melyből kiderült, hogy a diákok mindössze 39%-a kap kiegészítő javadalmazásokat, mint például az étkezési lehetőség, a különböző vásárlási kedvezmények vagy a havi bónusz-jutalék.

A tavalyi évben diákbérek 55%-a egyáltalán nem emelkedett. Ahol ezen a téren pozitív változás történt, ott az esetek 18%-ában 0-9%-közötti, 12%-uknál pedig 10-14% között nőtt az órabér mértéke. Ennél magasabb béremelés csak körülbelül a diák munkavállalók 5%-át érintette ebben az időszakban. A diák munkaerőpiacon munkát vállalók 24%-a 1-2 éves, több, mint a 40%-uk pedig már ennél is hosszabb munkatapasztalattal rendelkezik.

A kitöltők közel 30%-ának a tanulmányai után várhatóan lehetősége nyílik majd teljes állásban elhelyezkedni az adott munkahelyen. Emellett a válaszadóknak körülbelül a negyede a szakmai gyakorlatát is teljesíteni tudja a munkáltatójánál. Ezek a lehetőségek is kiemelt szerepet játszanak, mikor a diákok elkezdenek munkalehetőségeket keresni tanulmányaik mellett.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A diákok 34,5 %-a családi támogatásból tartja fenn magát, emellett 17,8%-uk esetén az ösztöndíjuk is bevételi forrásként áll rendelkezésre. Az állandó, vagy alkalmi diákmunka lehetőséget választók aránya 56%.

A felmérés részletes eredményei itt érhetők el.

Címkék:
hrcentrum, karrier, munkahely, diákmunka, munka, felmérés, kutatás, állás, diák, diákok, diákmeló,