Ebben a szakmában minden magyar nagyot kaszálhat: rengeteg embert keresnek

NapiCsárt2020. február 21. 14:02

Magyarországon 10-ből 6 vállalatnál okoz gondot a megfelelő IKT-szakemberek felvétele. Pedig a gazdaságban óriási a hiányuk, és nem is kis pénzeket lehet keresni már kezdőként is. Hazánk ezzel az eredménnyel az EU középmezőnyében áll, a környező országok vállalati közül egyedül Szlovákiban megy könnyebben a toborzás.

Rengeteg, az EU-ban működő vállalkozásnak okoz nehézséget az információs és kommunikációs technológiákkal kapcsolatos (IKT) szakértő munkaerő felvétele. 2018-ban például az uniós vállalkozások 9 százaléka toborzott vagy próbált toborozni IKT-szakembereket, ám több mint a szervezetek fele, 58 százalékuk jelezte, hogy problémáik vannak a megfelelő szakértelmet igénylő állások betöltésével - derült ki az Eurostat friss jelentéséből. 

Az EU tagállamok közül a romániai vállatoknak okozott legnagyobb nehézséget hogy feltöltsék az állásokat specialistákkal. A román vállalatok 3 százaléka toborzott vagy próbált toborozni IKT-szakembereket, és 10-ből 9 vállalat jelezte, hogy nehézséget okozott nekik feltölteni a pozíciót. Hasonlóan nagy kihívás a cseh, illetve az osztrák vállalkozásoknak is megfelelő informatikai tudással rendelkező munkaerőt találniuk. Sorrendben az ottani szerveztek 80, illetve 74 százaléka ütközött nehézségbe. 

Loading...

A statisztikákból látszik, hogy Magyarországon a szerveztek 57 százaléka jelentette, hogy problémát okozott nekik az IKT pozíciók betöltése 2018-ban. Ez a számadat éppen egy százalékkal kevesebb, mint az EU-átlag, ami a középmezőnybe pozícionálta hazánkat. A minket körülvevő országok közül egyedül Szlovákiában szenvedtek kevesebb a felvételiztetéssel a cégek, északi szomszédunknál ugyanis csupán a cégek 54 százaléka jelezte a nehézségeket. 

Az EU-ban a legflottabbul Spanyolországban és Görögországban ment az IKT-szakember felvétel, délen ugyanis csupán a vállalatok 27 és 38 százaléka vélte nehézkesnek a felmerülő pozíciók betöltését. 

Nem egyszerű a kiaknázás

Magyarországon most már hosszú évek óta komoly probléma az informatikus hiány. Rengeteg ugyanis a betöltetlen pozíció, sőt a gazdaság és a vállalatok bizonyosan még sokkal több szakembert is tudnának foglalkoztatni növekedésük érdekében. 

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
Biztos, hogy a jelenleginél sokkal több embert is fel tudnának venni a partnerek. Viszont amikor informatikushiányról beszélünk, és több tízezres nagyságrenddel dobálózunk, akkor azt azért nem szabad elfelejteni, hogy ez az összes betölthető álláshely számát jelenti, ami tartalmazza a juniorokat, a tapasztalattal rendelkezőket, a sok különféle technológiát ismerő szakembereket, valószínűleg még a rendszergazdákat is

- mondta el a Pénzcentrum adott interjújában Boda József, a Codecool vezérigazgatója. A nagyméretű szakemberhiánnyal kapcsolatban lapunk azonban azt is megtudta, hogy

 vállalati szféra informatikusszakember-igénye a visszájára fordult, mert túl hamar elvinnék a még a képzési rendszerben részt vevő hallgatóinkat.  Mi megpróbálunk különböző diáktámogató programokkal is segíteni abban, hogy a hallgató jól döntsön és lehetőség szerint befejezze tanulmányait, majd diplomával a kezében lépjen ki a munkaerőpiacra. Ez jelentős mértékben javítja kilátásait, ugyanis már az alapképzésen végzett hallgatók közel 500 ezer forintos fizetéssel tudnak elhelyezkedni

- mondta el a lapunknak adott interjújában Horváth Zoltán, az ELTE Informatikai Karának dékánja.

Címkék:
hrcentrum, karrier, pénzcentrum.hu, toborzás,