Erőteljes nyuhdíjkorhatár-emelés jöhet Magyarországon: érik a sírig tartó munka

Pénzcentrum2018. november 9. 14:00

Hatalmas problémát jelent a népességfogyás a fejlett országokban, de már világszinten is egyre kevesebb azon nők aránya, akik gyermeket vállalnak. A jelentések rámutatnak: az országok felében csökken a termékenységi ráta, ami azt jelenti, hogy a születő gyerekszám még a népesség méretének fenntartásához sem elég. Ha ez így megy tovább, ezek az országok megállíthatatlanul elöregednek, társadalmuk összezsugorodik. Ráadásul már nem feltétlenül csak a legfejlettebb országokat érinti a baj, Magyarországon azonban az átlagnál is rosszabb a helyzet.


Az országok felében a születési szám nem éri el a reprodukcióhoz szükséges szintet - derül ki a Global Burden Disease nevű egészségügyi szervezet kutatásából. A vizsgálat a születési trendeket minden országban 1950-től 2017-ig vizsgálta. 1950-ben a nőknek átlagosan 4,7 gyermekük volt életük során, míg tavaly ez a szám már csak 2,7 volt. Az országok közti szórás azonban jelentős - az eredményeket a BBC ismertetette. A termékenységi szám a nyugat-afrikai Nigerben 7,1, míg ezzel szemben cipruson a nők mindössze egy gyermeket szülnek életük során átlagosan.

Hány gyerek kell a népességméret fenntartásához?

Amennyiben egy ország termékenységi mutatója nagyjából 2,1 gyermek alá süllyed, az a társadalom általában zsugorodásnak indul (természetesen ez a határszám magasabb azon országok esetén, ahol magasabb a kockázata a gyermekkori halálozásnak). A kutatás kezdetén, 1950-ben egyetlen egy ország sem volt ilyen helyzetben.

Elértük azt a vízválasztó vonalat, hogy az országok felében a születési szám nem éri el a reprodukcióhoz szükséges szintet. Tehát amennyiben a születési szám nem növekedik, a populáció csökkeni fog ezekben az országokban. Ez egy történelmi jelentősségű változás.


- mondta Christopher Murray, a Washingtoni Egyetem népességkutatással foglalkozó professzora.

Melyek a veszélyeztetett országok?

A legtöbb gazdaságilag fejlett ország, így Európa legtöbb országa, az Egyesült Államok, Dél-Korea, Japán és Ausztrália esetén is alacsony születési számról beszélhetünk. Ezen országok esetén akár egy generációba is telhet, míg a népességváltozás visszafordul pozitívba. Murray szerint hamarosan elérkezünk ahhoz a ponthoz, ahol az országok legfőbb problémája a társadalmak zsugorodása lesz. Ez nem jelenti törvényszerűen azt, hogy az itt élő emberek száma csökken, a társadalom méretét ugyanis nem csupán a születési és halálozási arányszám határozza meg, de a migráció is.

A világ országainak felében egyelőre születik annyi gyerek, hogy a világ népessége növekedjen, de ahogy a fejlődő országok fejletté válnak, egyre több lesz a népességfogyással sújtott országok száma. A legveszélyeztetettebb ország Japán, mert bár Nyugaton szintén csökken a születési szám, azon országokban a bevándorlás ellensúlyozni képes a trendet. Világszinten azonban a migráció nem megoldás.

Már Kína is érintett. Bár a távol-keleti ország 1950 óta 1,4 milliárdra növelte népességét az akkori félmillióról, ma már ők is 1,5-ös születési számmal küszködnek, ami a kormányzatot az "egy gyermek politikájának" feladására késztette.

Magyarországon hatalmas a baj

Az európai születési arányszámok rendkívül alacsonyak, a magyar mutató viszont ezen belül is nagyon rossz. A KSH adatai szerint 2001 és 2007 között 400 ezerrel lett kevesebb a magyar népesség, ami azt jelenti, hogy 2070-re 6 millióra csökkenhet Magyarország népessége. Magyarországon ráadásul nem csupán a természetes fogyás, de a népvándorlás is nagy probléma - itthon a demográfiai tényezők szempontjából azonban nem a bevándorlás, hanem a kivándorlás jelenti a veszélyt.

Mi az oka a születések csökkenésének?

A születési arányszám nem biológiai okokkal magyarázható - mint például a meddőségek magasabb aránya. Az okok társadalmi jellegűek, a három kulcsfaktor pedig a következő:

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

  • A kevesebb születéskori halálozás miatt a nők nem szülnek sok gyereket
  • A fogamzásgátló módszerek nagymértékben fejlődtek 1950 óta
  • Egyre több nő választja az egyetemet és a karriert a gyereknevelés helyett

Ez egyben ezt is jelenti, hogy a születési számok csökkenése mögött valójában a tudományos fejlődésnek és a társadalom magasabb fokú képzettségének okai állnak. Ebből a szempontból a társadalom fogyatkozása sikertörténetnek tekinthető.

Mi lesz mindennek a hatása?

A fogyatkozással sújtott társadalmak elkerülhetetlenül elöregednek, majd fogyatkozásnak indulnak. Az egyik megoldás erre a migráció lehet. A születési arányszám addig nem is probléma, amíg a társadalmak alkalmazkodni tudnak a nagymértékben megváltozó demográfiai viszonyokhoz.

A demográfai tényezők életünk minden aspektusát meghatározzák. Csak nézzük ki az ablakon az utcákra, házakra, a közlekedésre és a fogyasztásra - ezek működését mind a társadalom szerkezete határozza meg. A társadalom működése nem csak a népesség lélekszáma által meghatározott, de a kor szerinti megoszlás is jelentős

 - mondta Dr George Leeson, az Oxfordi Egyetem Népességkutató Intézetének elnöke.

Szerinte a munkahelyeknek is változatnia kell a filozófiájukon, és nyitni az idősebb munkavállalók iránt, mint ahogy a fogyatkozással sújtott országokban a nyugdíjkorhatár-emelés is elkerülhetetlen. A Global Burden of Diseases nevű intézet jelentése szerint az érintett országoknak meg kell barátkozniuk a migráció tényével, amely szinten tarthatja a népességet. Ellenkező esetben a nőket kell ösztönözni a gyermekvállalásra, hiszen ez jelenti a probléma gyökerét.

Amennyiben a jelenlegi tendencia fennmerad, a közeljövőben kevés gyermek és sok 65 év feletti ember lesz ezen társadalmakban, ilyen állapotok mellett pedig nagyon nehéz lesz fenntartanunk a jelenlegi társadalmi struktúrát. Ez azt jelenti, hogy pár éven belül több lesz a nagyszülő, mint az unoka

 - tette hozzá Murray.

A csökkenésnek viszont vannak pozitív hozadékai is: a társadalmak fogyása bár próbatétel elé teszi az egyes országokat, környezeti és fenntarthatósági szempontból előnyös lehet a változás

Címkék:
hrcentrum, ksh, népesség, , usa, japán, népességfogyás, oxford, migráció magyarországon,