Ennyien dolgoznak a magyar közszférában: tényleg túl sokan vannak?

NapiCsárt2018. július 23. 17:30

Magyarországon gyakran hallani, hogy túlságosan sok ember dolgozik a közszférában, így szükséges lenne annak leépítése, az itt dolgozók egy részének átterelése a versenyszférába. Bár nehéz pontosan meghatározni, hogy ki is számít közalkalmazottaknak - ennek meghatározása országonként más és más -, attól még érdekes látni, hogy egyes európai országokban az alkalmazottak jóval nagyobb aránya dolgozik a közszférában, mint Magyarországon.

2016-ban az Európai Unió országaiban átlagosan 16 százalékos volt a közalkalmazottak részesedése - derül ki az Eurostat adataiból. Ez az arány meglehetősen stabil volt az elmúlt bő másfél évtizedben: 2000 óta 15 és 17 százalék között mozgott. A közalkalmazottak közé sorolhatjuk a köztisztviselőket és más kormányzati alkalmazottakat (nemzeti, regionális és lokális szinten), valamint a fegyveres erőket is. Érdemes azonban megjegyezni, hogy nem minden tagállamban határozzák meg azonos módon, hogy ki is közalkalmazott: az oktatásban, egészségügyben dolgozók egyes országokban ide sorolandók, míg más országokban nem.

Loading...

A közalkalmazottak aránya sem volt egységes a tagállamokban a 2016-os adatok alapján. A legnagyobb arányuk Svédországban volt (az összes foglalkoztatott 29 százaléka), utána Dánia (28%), Finnország (25%), Észtország (23%), majd Litvánia, Franciaország és Magyarország következett (mindegyikben 22 százalék). A közalkalmazottaknak Németországban (10%), Luxemburgban (12%), Hollandiában (13%), Olaszországban (14%), Portugáliában (15%), Írországban (15%) és Spanyolországban (15%) volt a legkisebb az arányuk.

Címkék:
hrcentrum, karrier, munkahely, közalkalmazott, penzcentrum, közszféra,