A belét is kihajtják a bolti dolgozóknak: kiderült, mennyit túlóráznak

Pénzcentrum2018. június 26. 15:30

Ahogy az összes ágazatban, a kiskereskedelemben is kevés a munkavállaló, így azok, akik kitartanak, kénytelenek túlórával pótolni a hiányt.  Ez a megoldás azonban nem olcsóbb, csupán kényszermegoldás a munkaadók részéről, hiszen jelentős többletköltséget jelent.

2018 első négy hónapjában közel tizedével emelkedett a túlóraszám a vállalkozásoknál. A munkaerőhiány a gazdaság minden szegmensére hatással van: ha nincs elég munkaerő, a cégvezető elrendeli a túlórát. Az alkalmazottak ebben a helyzetben tehetetlenek. Amennyiben nem tudják teljesíteni az elvárást, odébbállnak, hátha a következő munkahelyen nincs túlóra (bár erre kevés az esély). Gyakran előfordul az is, hogy más ágazatban keresnek munkát. A hézagos munkaerőpiacon az alkalmazott jobban tudja érvényesíteni érdekeit, de gyakori fluktuáció komoly fennakadásokat okozhat mindenhol - olvasható a blokkk.com-on

A túlóra manapság éppen ezért a kis- és középvállalkozásoknál bevett gyakorlat, nincs választásuk. Persze egy nagyobb üzletnek túlórában is nagyobb a mozgástere, több embert tudnak mozgatni, de ők is csak kényszerből élnek vele.

Az elmúlt öt esztendőben bő harmadával ugrott meg a túlóraszám a vállalkozásoknál, párhuzamosan a munkaerőhiány erősödésével. A folyamatos emelkedés következtében 2016-ban már 5,7 millió órát kellett túlórázni, de 2017-ben a minimálbéremelést követően ez a szám visszaesett 5,3 millióra. Közben az alkalmazottak keresetét is emelni voltak kénytelenek a munkaerőhiány miatt  jóval nagyobb mértékben, mint korábban, így már túlórára sem jutott pénz.

A 2017-es 5,3 milliós túlóraszám így is jóval nagyobb a 2013. évi 3,9 millió óránál, miközben a teljesített munkaórák teljes száma töredékével, öt esztendő alatt mindössze 8 százalékkal nőtt. 2017-ben 86 ezren dolgoztak élelmiszerboltokban, a 195 ezer fős összlétszámú boltos kiskereskedelmen belül. Ez azt is jelenti, hogy az ott dolgozók a létszám 44 százalékát tették ki, túlórából viszont a kétharmadát kapták, 3,4 millió órát.

Loading...

A törvény szerint ennyi pénz járhat a túlóráért

A legfontosabb szabályok egyike, hogy egy-egy dolgozó számára évenként legfeljebb 250 túlóra rendelhető el, ezt rendkívüli munkaidőnek hívják. Ez az óraszám kollektív szerződés - tehát a szakszervezet beleegyezése - esetén 300 óra lehet évente. A túlóráért a törvény szerint több pénz  jár.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
A munkaadó választhat, hogy vagy 50 százalékos bérpótlékot ajánl fel, vagy a túlóráknak megfelelő időtartamú szabadidőt ad, amellett, hogy erre az időszakra az alapbér arányos része azért jár.

Ha heti pihenőnapon (szombaton vagy vasárnap) túlóráztat a munkavállaló, akkor a pótlék mértéke 100 százalék, ugyanakkor lehetősége van helyette szabadnapot választani, viszont 50 százalékos pótlék akkor is jár neki. És ez nem összekeverendő az őt egyébként is megillető 50 százalékos vasárnapi kiegészítéssel.

A túlórák tehát minden esetben komoly többletköltséget jelentenek a munkaadónak, hiszen még ha a túlóráztatott dolgozó szabadidőt is kap, az idő alatt valaki másnak kell dolgozni helyette.

Címkék:
munka, munkavállaló, túlóra, munkaerőhiány,