Még mindig sehol sincs a pincérek, szakácsok bére: nagyon keresik őket nyugaton

Pénzcentrum2018. január 15. 20:00

Még mindig jóval a versenyszféra átlaga alatt keresnek a vedéglátásban dolgozó fizikai alkalmazottak. A béremelés őket sem kerülte el tavaly, de rossz hír a hazai vendéglősöknek, hogy továbbra is ezreket keresnek külföldre, tehát nem valószínű, hogy megáll a képzett munkaerő kivándorlása.

2015-ben és 2016-ban jó éveik voltak a vendéglősöknek, hiszen mindkét esztendőben 10 százalék körüli növekedést könyvelhettek el (szaknyelven az úgynevezett kereskedelmi vendéglátásban, a munkahelyi vendéglátással most nem foglalkozunk). De ezek után következett 2017, ami egyrészt egy áfakulcs csökkentéssel indult, 27 százalékról 18 százalékra, amit viszont sok vitával körítettek, hogyan is kell értelmezni a helyben készített és felszolgált étel- és alkoholmentes italféleségek körét, amit helyben el is kell fogyasztani - írja közleményében a blokkk.com.

Például az önkiszolgáló étteremben, ha a vendég helyben evett, ivott, akkor a kisebb, ha ugyanazt elvitte, akkor a nagyobb áfakulcsot kell számolni.

A vendéglőzés azonban 2017-ben az áfakulcs csökkentés ellenére nagyon is döcögősen indult, hiszen januárban-februárban visszaesett a piac 5-7 százalékkal, csak májustól tudott nagyobb lendületet venni. Igaz, ezután már nem volt megállás, hiszen 6-8 százalék között ugrált a havi növekedés mutatója a legutóbb megismert, októberi hónap végéig. Így azzal lehet számolni, hogy 2017 egészét nézve akár egy 50 milliárd forinttal is megugorhatott a vendéglők korábbi éves 800 milliárdos bevétele.

De mennyit lehet keresni?

Ha valakik sokat panaszkodhatnak a munkaerőhiányára, akkor azok a vendéglősök. Az EURES, az uniós foglalkoztatási portálon több mint 13 ezer felszolgálót, pultost keresnek Németországban, több mint 3 ezret Ausztriában, szakácsból ebben a két viszonylatban 11 ezer felett mozog az itt meghirdetett álláshelyek száma. Mindez rányomja bélyegét a magyar vendéglátás helyzetére.

A vendéglőkben dolgozó fizikai alkalmazottak száma 2017-ben 41-42 ezer fő körül hullámzott. Ez az egy évvel korábbi 39-40 ezres átlaghoz képest nem volt egy földindulásszerű megugrás, maradtak még betöltetlen, üres álláshelyek bőven.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

A béreken nagyot kellett nyomniuk a vendéglősöknek is. Az eddig megismert legutóbbi (októberi) adatsor szerint a vendéglátásban dolgozó fizikai alkalmazottak átlagkeresete bruttó 162 ezer forint volt (a teljes versenyszféra 225 ezer forintos átlaghoz képest még mindig jócskán elmarad). A szállodásoknál már - magyar viszonylatban - jobb a helyzet némileg, mivel ott a fizikai dolgozók havi bruttó átlagkeresete megközelítette a 190 ezer forintot. Maradva a vendéglátásban, ez az egy évvel korábbi 137 ezer forinthoz képest azért tekintélyes summa, 18 százalékkal, azaz 25 ezer forinttal több. 

Ezek a keresetek üzlettípusok szerinti átlagok, amiben a szakképzett és a nem szakképzett dolgozók javadalmazása egyaránt benne van, és nyilván akadnak itt is egyéb különbözőségek is. Eltérő a belvárosi elit éttermek és a vidéki kisvendéglők bérszínvonala is feltehetően. Budapesten 165 ezer forint a vendéglátás fizikai dolgozóinak átlagkeresete, Békésben 153, Szolnok megyében 151 ezer forint.

Loading...

Címkék:
karrier, vendéglátás, munka, pincér, szakács, blokkk.com,