Robbantják a rendszert: minden munkással új szerződést íratnak

Pénzcentrum2016. szeptember 6. 11:03

Több mint két évtizede szabályozták a diákmunkát, most viszont alapjaiban forgatják fel az egész eddigi rendszert. Egyelőre viszont úgy tűnik, hogy ezzel mindenki - munkavállaló és munkáltató is - csak jobban jár majd. Mutatjuk, mire kell figyelnie minden dolgozó diáknak.

Tanév közben a hallgatók elsődleges feladata a tanulás - ezt vélhetően ők is így gondolják, mivel szorgalmi időszakban 30 százalékkal kevesebben vállalnak munkát, mint nyáron. A jelenléti szabályok is szigorodtak a felsőoktatási intézményekben, viszont még így is tízből négy diák vállal munkát (néhány éve még csak 10 százalékuk dolgozott).

A statisztikák azt mutatják, hogy évente nagyjából 130 ezer diák dolgozik, és 3 ezer cég foglalkoztat fiatalokat rendszeresen.

Mindkét fél életében hatalmas változást jelent, hogy szeptember elsejével hatályba lépett a diákok foglalkoztatását szabályozó új törvény.

Az első, és legfontosabb lépés, hogy mindenkinek új szerződést kell kötnie. Erre azért is van szükség, mert az iskolaszövetkezeti foglalkoztatás most már nem a Munka törvénykönyvének, hanem a Polgári és a Szövetkezeti törvénykönyv hatálya alá tartozik. Akik most lépnek be valamelyik iskolaszövetkezetbe, azokkal már a módosított szerződést íratják alá, a régiek megújítására január 1-ig van türelmi idő.

Az iskolaszövetkezet és a diákok most már nem munkajogi, hanem polgári jogi viszony lesz. Tagsági megállapodást kötnek majd. Ennek tartalmaznia kell:

  • a diák által vállalható feladatok körét,
  • a díjazás minimálisösszegét,
  • a kapcsolattartás módját a közreműködési kötelezettséggel nem járó időszakban.

Pihenőidő és szabadság

Ha két egymást követő napon is dolgozik a diák, akkor a napi munka befejezése és a következő napi megkezdése között legalább 11 órának kell eltelnie. Napközben 20 perc munkaközi szünet jár a hallgatónak, ha 6 óránál többet dolgozik. Ha viszont 9 óránál is több ideig, akkor egy 20 és egy 25 perces szünet jár neki.

Szabadság

Ha 13 napon keresztül dolgozott a diák, jár neki egy nap szabadság. Ezt viszont nem kell azonnal kiadni, elég az adott év december 31. napjáig. A szabadságot viszont nem lehet pénzben megváltani, csak akkor, ha megszűnik a jogviszony. 

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

A könnyebb érthetőség kedvéért nézzük meg a DiákÉSZ példáját:

A diák januárban 20 napot töltött feladatteljesítéssel, 140 óra időtartamban, amelyért cserébe bruttó 140 ezer forintot kapott megbízási díjként. A fentiek alapján 20 osztva 13-mal, az 1,54, azaz - a kerekítési szabály miatt - 2 nap szabadság jár a diáknak. 140 óra osztva 20 nappal, akkor 7 óra/nap, tehát a szabadságot 7 óra időtartamra kell kiadni és nyilvántartani. Bruttó ezer forintos órabérnél ez azt jelenti, hogy a diáknak bruttó 7 ezer forintot kell fizetni a szabadság egy napjára. Tehát, ha két nap jár neki, akkor bruttó 14 ezer forinttal lesz magasabb a díja.

Ennyit fizetnek

A fizetést is szabályozzák: a fiatalok díjazásának el kell érnie a minimálbér, illetve a garantált bérminimum összegét. Körülbelül egy éve kezdtek nőni az órabérek. Amíg korábban szerencsésnek mondhatta magát, aki minimálbér körüli óradíjért el tudott helyezkedni, jelenleg a kevésbé jól fizető térségekben is 630-640 vagy e fölötti összeg a diákmunkások óradíja. Budapesten pedig 740-750 forint alatt garantáltan nem találnak diákmunkásokat a cégek.

Ha még nincs 18 éves

Ez egy speciálisabb eset, ugyanis ha a diák még nincs 18 éves, akkor a fiatal munkavállalók munkajogi védelme is vonatkozik rájuk. 

  • 5 nap pótszabadság,
  • a törvényes képviselő hozzájárulása kell minden szerződéssel kapcsolatos dologhoz,
  • legfeljebb napi 8 órát, heti 40 órát tölthet munkával,
  • nem kötelezhető munkára este 10 és reggel 6 között,
  • 4,5 óra után 30 perc, 6 óra után 45 perc munkaközi szünetet kell nekik biztosítani,
  • ha két egymást követő nap dolgozik, 12 óra pihenőidőt kell biztosítani közöttük.

Címkék:
karrier, bér, diákmunka, munka, foglalkoztatás, törvény, állás, diák, hallgató, dolgozó,