Átlagkeresetek a környéken: vajon hol állunk a listán?

Pénzcentrum2015. július 4. 07:01

Óriási különbségek mutatkoznak az átlagkeresetek és a minimálbérek között a környező országokban. Oroszországban például az átlagkereset majdnem tízszerese a helyi minimálbérnek. A legjobban az osztrák munkavállalók járnak, ott a legmagasabb a minimálbér, az átlagfizetésről nem is beszélve. Magyarországon majdnem másfélszer akkora az átlagkereset, mint a minimálbér.

Magyarország a szomszéd államok, Görögország, Oroszország, Ukrajna, valamennyi volt jugoszláv utódállam, valamint a Baltikum államainak és Albánia összehasonlításában nem mutat könnyű megélhetési lehetőségeket a Mazars adótanácsadó cég adatai szerint. Különösen akkor érezhetjük ezt, ha összevetjük az átlagkeresetekre vonatkozó adatokat.

Míg ez az összeg Ausztriában bruttó 2 633 euró, azaz 828 ezer forint, addig nálunk mindössze 830 euró, ami mostani árfolyamon számolva 260 ezer forint (Ez a Mazars adata, azt azért tegyük hozzá, hogy a KSH június közepén megjelent adatsorában a teljes munkaidőben alkalmazásban állókra vonatkozóan még kisebb összeg, bruttó 241 600 forint szerepel mint magyar átlagkereset. Illetve az árfolyamkülönbaégek a számítás időpontjában is eltérő összegeket eredményezhetnek.)

Loading...

De nem Magyarországon a legalacsonyabbak a fizetések. Rosszabbul járnak a Macedón Köztársaság munkavállalói, ők átlagosan bruttó 517 eurót, azaz 163 ezer forintot visznek haza havonta. Az albánoknak sem jobb, náluk 400 euró, 126 ezer forint az átlagbér. A legrosszabb az ukrán munkavállalók sora, náluk 267 euró az átlagkereset, azaz adózás nélkül 84 ezer forintot keresnek. Bár tegyük hozzá azt is, az sem mindegy, hogy mennyi adó jön le az adott bruttó fizetésből. Ez nyilván árnyalja a képet. Illetve az sem mindegy, mi jön ki az adott országban abból a fizetésből, hogyan viszonyulnak az árak a bérekhez.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Óriási különbségek vannak egyébként a minimálbérek és az átlagkeresetek között is országonként. Oroszországban például az átlagkereset majdnem tízszerese a minimálbérnek. Az ukrán minimálbér csupán 41 euró, azaz 13 ezer forint. Ennek több mint hatszorosa az átlagkereset, 267 euró.

Ausztriában járnak a legjobban a munkavállalók, ott a legkisebb a különbség a minimálbér és az átlagkeresetek között, mindössze 945 euró. A minimálbér majdnem 548 ezer forintnyi euró. Az összehasonlítás egyébként sokkoló, a magyar minimálbér körülbelül 438 ezer forinttal kevesebb(!) ennél. Magyarországon egyébként majdnem másfélszer akkora az átlagkereset, mint a minimálbér.

Címkék:
karrier, fizetés, bér, átlagkereset, minimálbér, adó, kereset,