Erről sok fiatal megfeledkezik, amikor munkába áll

Pénzcentrum2015. június 10. 17:11

Minimálbért kaphatnak a jövőben a diákmunkások, az pedig már most biztos, hogy ezentúl a passzív féléves hallgatók is dolgozhatnak iskolaszövetkezeteken keresztül. Eddig a hallgatói jogviszonnyal kapcsolatos problémák jelentettek akadályt. A fiatal munkavállalóknak arról sem szabad megfeledkezniük, hogy jövedelmük adóköteles.

Fontos változások jöhetnek a diákmunkások életében. Tegnap a parlamentben elfogadták a diákmunkát is érintő javaslatot. Eszerint a passzív jogviszonyú hallgatók is vállalhatnak majd diákmunkát. Az még csak indítványként van jelen, hogy a diákokat is megillesse a minimálbér. A változások mellett érdemes figyelni a régi szabályok betartására is, mutatjuk, hogyan kell például adózni a diákmunka után.

A változások szele

Czomba Sándor, a Nemzetgazdasági Minisztérium munkaerőpiacért és képzésért felelős államtitkára szerint az iskolaszövetkezetek jelenleg túlságosan alacsony árakkal dolgoznak, és sokszor nem is csak a legális szektorban. A cél az, hogy arra ösztönözzék a fiatalokat, hogy már iskola mellett is szívesen dolgozzanak, hiszen így könnyebben elhelyezkedhetnek majd a tanulmányaik befejeztével.

Általában a diákszövetkezetek a nettó árbevétel 15 százalékát tartják meg maguknak, és 85 százalék a fiatal munkavállalóé. Az

új szabályozás azt biztosítaná, hogy a diákok megkapják a munka törvénykönyve szerinti minimálbért vagy bérminimumot óránként, függetlenül attól, hogy milyen jutalékot kap a szövetkezet.

Az a változás viszont már biztos életbe lép, hogy ezentúl a nappali tagozatos, de passzív jogviszonyú felsőoktatási hallgatók is munkát vállalhatnak majd iskolaszövetkezeteken keresztül. Eddig csak feketén tudtak dolgozni, pedig sokan pont azért nem tudták befejezni az egyetemet, mert szükségük van hozzá pénzre.

Mire kell figyelni?

A diákok munkavállalására, bejelentésükre és adózásukra ugyanolyan szabályok vonatkoznak, mint más munkavállalók esetében - tájékoztatta a Pénzcentrumot a Nemzeti Adó- és Vámhivatal. A diákok 16 éves koruktól dolgozhatnak, de szünidőben, szülői engedéllyel a 15 éves tanulók is vállalhatnak munkát, ha általános iskolába, szakiskolába vagy középiskolába járnak.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Loading...

Munkakezdés előtt célszerű a leendő foglalkoztatót ellenőrizni a NAV honlapján, a hátralékos, a felfüggesztett, a be nem jelentett alkalmazottat foglalkoztató cégeknél kockázatos munkába állni. A munkavállaláshoz adóazonosító jelre van szükség, amit a NAV-nál kell igényelni a 15T34-es nyomtatványon. A foglalkoztatónak a jövedelemről és a levont közterhekről igazolást kell kiállítania, aminek alapján a diák jövő májusban elkészíti személyijövedelemadó-bevallását.

Munkaviszony esetében ragaszkodni kell az írásban megkötött - minimum az alapbért és a munkakört tartalmazó - munkaszerződéshez, az alkalmi munka és idénymunka esetében viszont ez nem kötelező.

Címkék:
karrier, minimálbér, béremelés, diákmunka, hallgató,