Mégis maradna a végkielégítés-különadó: a tanárok tiltakoznak

Pénzcentrum2012. április 26. 18:06

Ragaszkodik a Fidesz a magánszemélyek végkielégítését sújtó 98 százalékos különadó megtartásához - jelentette ki sajtótájékoztatón Selmeczi Gabriella, a kormánypárt szóvivője. A Széll Kálmán Terv 2.0 a tervek szerint megszüntetné a különadót.

A 98 százalékos különadót - amely a 2, illetve a 3,5 millió forint feletti végkielégítéseket sújtja - azért vezették be - emlékeztetett Selmeczi Gabriella -, mert kiderült, hogy egyesek több tízmilliós végkielégítésekkel távoztak az állami szférából. A Fidesz ragaszkodik ehhez az adónemhez - jelentette ki, majd közölte, hogy ez a kormánypárt tagságának és támogatóinak elvárása.

Selmeczi Gabriella arról is beszélt, hogy a Fidesz javasolja a kormánynak, vizsgálja meg annak lehetőségét, miként lehetne csökkenteni a  pénzügyi tranzakciós illetéket és a telekommunikációs adó tervezett mértékét a nehéz helyzetben lévő családok esetében.

A Pedagógusok Szakszervezete szerint rossz üzenet a kormánypárt részéről, hogy meg akarja vétózni a magánszemélyeket sújtó 98 százalékos különadó konvergencia programban előirányzott eltörlését - nyilatkozta a Pénzcentrum.hu kérdésre Galló Istvánné, a szakszervezet elnöke. A PSZ és több, a különadóval sújtott magánszemély tavaly az Alkotmánybírósághoz fordult jogorvoslatért. Mint azt korábban többször megírtuk, az Alkotmánybíróságról szóló sarkalatos törvény szerint január 1-jén megszűntek az Ab  folyamatban lévő eljárásai, ha a kifogásolt jogszabály utólagos vizsgálatát nem a kormány, a képviselők negyede vagy az ombudsman kezdeményezte. Ugyanakkor az így megszűnő eljárás indítványozói alkotmányjogi panaszt nyújthatnak be a testületnek 2012. március 31-ig, feltéve, hogy a megjelölt kérdés az új alaptörvény rendelkezéseivel összefüggésben is vizsgálható.

A PSZ is élt ezzel a lehetőséggel, és március 7-én be is nyújtotta az alkotmányossági panaszt. A beadvány szerint a végkielégítéseket, a munkvégzés alóli felmentés idejére, valamint a szabadságmegváltás címén kapott juttatásokat terhelő 98 százalékos rendelkezések sértik az emberi méltósághoz való jogot, mivel a szabályozás megtorló (büntető jellegű), önkényes, sérti a tulajdonhoz való jogot, megalázó és visszaható hatályú. A szakszervezet szerint 2010 azon időszakára, mielőtt első ízben - 2010. július 22-én - elfogadta a parlament az extra befizetésre vonatkozó szabályokat ugyanúgy visszamenőlegesen szed be adót az állam, mint amikor korábban a 2005. január 1. után kapott juttatásokra kívánta kivetni a közterhet. Az első félévi elbocsátásokkor ugyanis még egyáltalán nem lehetett tudni, hogy a kapott kifizetések után ilyen hatalmas mértékű adót kell fizetni.

"A különadó bevezetésének kezdettől fogva hangoztatott célja a társadalom igazságérzetének "kielégítése" a "jó erkölcsbe ütköző" jövedelmek, a "pofátlan végkielégítések" elvonásával. Az egész törvénykezési folyamatot ennek a vélelmezett társadalmi igénynek vetették alá, figyelmen kívül hagyva az Alkotmánybíróság által hozott döntéseket. Az egyeztetési eljárások teljes mellőzése, a különadó alapjába beszámítható összegek meghatározása és a különadó alól mentesített összeghatárok megállapítása, a különadó fizetésére kötelezettek körének megválasztása, állandó bővítése elsődleges célként az érintettek megfélemlítését szolgálja" - áll a PSZ alkotmányjogi panasz beadványában. 

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Mint a Pénzcentrum.hu hírt adott róla, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal már rászállt a "pofátlan" végkielégítést kapókra. Olyan eset is előfordult, amikor arra kötelezett az adóhatóság egy magánszemélyt - Alkotmánybíróság döntésével ellentétes határozattal -, hogy kamatostól fizesse meg a felmentése nyomán kapott jövedelmeire a 98 százalékos különadót, amit korábban már visszautalt számára a NAV.

OLVASD EL erről szóló cikkünket: Robban a különadó-bomba: rászállt a NAV a "pofátlan" végkielégítésekre

Címkék: