Nagy Márton: ilyenkor szokott előkúszni a devizahitelezés, amit nem szabad engedni

Magyar Nemzet2022. január 7. 10:01

"Sajnos még mindig magas, 35 százalék körüli a lakossági forint alapú jelzáloghitel-állományon belül a változó kamatozású hitelek súlya. A fix hitelekhez képest a változó kamatozású hitelekkel rendelkező ügyfelek jelentős kamatkockázatot futnak - mondta a Magyar Nemzetnek Nagy Márton, a miniszterelnök gazdasági főtanácsadója. - Az ügyfelek a látszólag olcsóbb hiteleket választották, nem törődve a kamatkockázatokkal. Nem ismerős? Ez az attitűd vezetett a devizahitelek elterjedéséhez is."

Nagy Márton arról beszélt: a bankoknak a fix hitelkonstrukcióba kell terelniük a változó kamatozású kölcsönnel rendelkezőket. Az ügyfelek a kamatstop nélkül jobban járnak, ha fix hitelként, nem pedig változóként folytatják a törlesztést, viszont egy hitel átszerződése időigényes és költségekkel jár. Fontos, hogy ebben az átmeneti fél évben - ameddig tart a kamatstop - lebontsuk ezeket a korlátokat, és egy ilyen típusú átszerződés szinte automatizmusként működjön - hangsúlyozta.

"2022-ben négy kedvezményes hiteltermék maradhat a piacon. A lakossági zöld lakásvásárlási hitel maximum két és fél százalék, a csokhitelek maximum három százalék, a babaváró hitelek és a kis- és középvállalati Széchenyi-kártya-termékek maximum 2,5 százalék forint kamat mellett elérhetőek. A lakossági hitelpiac erős, mivel továbbra is jelen van egy nagyfokú jegybanki és állami támogatás" - mondta el a  gazdasági főtanácsadó.

2022 júliusától a vállalati hitelkamat akár a 8-12 százalékos sávba ugorhat. Ezt a kamatköltséget a vállalatoknak nagyon nehéz lesz kitermelni. Ilyenkor szokott előkúszni a devizahitelezés, amit nem szabad engedni. Ilyen magas forintkamatok mellett viszont nem nagyon lesz, aki hitelt vegyen fel, így a kkv-hitel­piac akár ki is száradhat. Ezért kell leszorítanunk az inflációt minden erőnkkel, és akkor a hitelkamatok is visszatérhetnek a 3-5 százalékos sávba

- mondta Nagy Márton a vállalati hitelpiac helyzetéről.

Az infláció kapcsán kifejtette: mind a gazdasági növekedés, mind pedig az infláció öt százalék körül lehet 2022-ben. "Amíg járvány van, addig infláció is van. Az ellátási láncok sem tudnak begyógyulni, így a kínálat szűkös marad, miközben a kereslet emelkedik." Az idei gazdasági növekedést a fogyasztás növekedése is hajthatja előre Nagy Márton szerint - ebben szerepet játsszik a minimálbér-emelés, a 25 évesek szja-mentessége, a fegyverpénz és a 13. havi nyugdíj és az szja-visszatérítés, melyek hatása idén érvényesülhet a lakossági költésekben.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Valószínűleg a cégek is készülnek erre az időszakra, nem csodálkoznék, ha idén nemcsak ősszel, hanem tavasszal is lenne egy „black friday”

- tette hozzá.

Címkék:
hitel, devizahitel, megtakarítás, deviza, infláció, fogyasztás, nagy márton,