Van, akinek igazi tortúra pénzt szerezni: nem mindenkire tukmálják a pénzt a bankok

Pénzcentrum2019. március 13. 16:01

Néhány évvel ezelőtt még küzdeni kellett a hitelekért, azonban mára jelentősen növekedett a hazai pénzügyi szektor likviditása. Könnyű hitelre ennek ellenére sem számíthatnak a cégek, hiszen a 2008-as gazdasági válság hatására megnőtt a kockázatkezelők szerepe, és egyre fontosabb lett, hogy optimális finanszírozási struktúrát alakítsanak ki a vállalatok - hangzott el az EY konferenciáján.

Számottevően átalakult az elmúlt években a finanszírozási környezet Magyarországon. A hazai bankrendszer hitel-betét aránya 160 százalékról 73 százalékra csökkent. A szektorban felhalmozott megtakarítás nem csak lehetővé teszi a hitel eljuttatását a beruházásokhoz, de még jövedelmezőségi kényszer elé is állította a pénzintézeteket.

Személyi hitelfelvételen gondolkodsz? Hasonlítsd össze a bankok ajánlatait!

A bankok érdeke, hogy minél többet hitelezzenek, azonban még mindig érezhető a tíz évvel ezelőtti gazdasági válság hatása, aminek következményeként megnőtt a kockázatkezelők befolyása a kérelmek elbírálásában - véli Haás László, az EY finanszírozási tanácsadás vezetője. Ugyanakkor a kockázatvállalásba bankonként különböző ütemben, de kezd beépülni a gazdasági növekedés "kontrollált lassulásának" jövőképe. A szakember szerint ebben a környezetben azok a cégek juthatnak a legkedvezőbben hitelhez, akik jól átgondolt finanszírozási struktúrával rendelkeznek.

Kiemelten fontos, hogy a vállalatok célstruktúrával és bankképes pénzügyi modellel rendelkezzenek, amelybe beépítik a kamattámogatott, illetve fix kamatozású hiteleket is. Így alakíthatják ki a legkedvezőbb feltételrendszereket maguknak egy finanszírozási tárgyalás során

- tette hozzá Gáspár Barna, az EY finanszírozási tanácsadással foglalkozó szakértője. 2019. januárjában két új hitelkonstrukció is elindult, amit érdemes figyelembe venniük a hazai vállalkozásoknak. A Magyar Nemzeti Bank újra bevezette a Növekedési Hitelprogramot az NHP fix termékkel. Ennek keretében 1.000 milliárd forintos keretösszegből akár 10 éves futamidejű, maximum 2.5 százalékos fix kamatozású forint alapú forrás érhető el a magyar kis-és középvállalatoknak a programban résztvevő kereskedelmi bankoknál. Ez a jelenlegi kamatkörnyezetben rendkívül kedvező, hiszen a bankközi hitelek (BUBOR) 10 éves kamatcsere ügyleteinek (BIRS) jelenlegi szintje 2 százalék fölötti.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Azok a KKV-k, amelyek egy milliárd forintot meghaladó hitelt szeretnének felvenni beruházási céllal, ezt egészíthetik ki a Magyar Fejlesztési Bank új hitelkonstrukciójával. Az MFB versenyképességi hitelprogramja a KKV-k mellett nagyvállalatok számára is elérhető, tőkepótló jellegével, fix kamatozásával és tíz milliárd forintos összeghatárával lehetőséget biztosít a cégeknek többek között arra, hogy versenyképességüket jelentősen növelő beruházásokat és akvizíciókat hajtsanak végre.

Címkék:
hitel, vállalkozás, kkv, bank, kamat, thm, mikrovállalat, kisvállalat,