8 milliós baráti kölcsön mentette meg az Édes Élet sztárját

Pénzcentrum2014. szeptember 10. 16:05

Tíz év után akarták kilakoltatni az olimpiai ezüstérmes birkózót lakásából, aki végül nyolcmilliós baráti kölcsönnel meg tudta vásárolni a lakást. De mire is érdemes figyelni, ha rokonoktól vagy ismerősöktől kérünk kölcsön pénzt?

Hiába élt már tíz éve a korábbi klubja által biztosított lakásban az Édes Élet egykori sztárja Bárdosi Sándor, egy évvel ezelőtt a BVSC-t szponzoráló MÁV úgy döntött, hogy megvonják azt a híres birkózótól. Ugyanakkor felajánlották neki, hogy 10 millió forintért megvásárolhatja a 75 négyzetméteres panellakást, de anyagi helyzete ezt nem tette lehetővé. Sőt, hosszú pereskedés következett, melynek végén kilakoltatási eljárást is indítottak a sportoló ellen - írja a Blikk.

Most azonban úgy tűnik, hogy megoldódik a helyzet: egy barátjától kölcsön tudott kérni nyolcmillió forintot, amiből megvásárolta a lakást.

Fel sem tudtam volna venni hitelt. Részletekben fizetem majd vissza a kölcsönt, amit a barátom adott.

Nemcsak a bankok szigorítottak sokat az elmúlt években a hitelfelvételek szabályain (és fognak is még jövőre), de sokan vannak olyanok is, akik a pénzintézetekbe vetett bizalmukat is elvesztették. Számukra lehet megoldás az, hogy rokonoktól vagy barátoktól vesznek fel kölcsönt. Számukra négy dolgot elengedhetetlenül szükséges meghatározni:

  • mennyi legyen a kamat,
  • mennyi legyen a törlesztőrészlet,
  • milyen kamatperiódust válasszunk ,
  • hogyan írjuk meg a szerződést?

A kamat meghatározásánál például el kell dönteni, hogy fix vagy periodikus kamatozású hitelt szeretnénk, illetve ez utóbbinál azt, hogy milyen gyakorisággal változhat a kamat.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A törlesztőrészlet kiszámolásánál pedig a legegyszerűbb módszer egy olyan táblázatkezelő (például Excel) használata, amiben a kamat, a futamidő és a hitelösszeg megadását követően megtudhatjuk, hogy mennyinek kell lennie a havi részletnek. Ekkor érdemes kiszámolni a teljes tartozást is, ezt a hónapok számát a havi törlesztőrészlettel felszorozva kapjuk meg, így láthatjuk, hogy mennyit kell összesen visszafizetni. Ha érdekel, hogy a kamatperiódust hogyan lehet kiszámolni vagy egy szerződés megírásánál mire érdemes figyelni, akkor bővebben ITT olvashatsz a rokoni és baráti kölcsönökről.

Érdekesség, hogy egy közelmúltban készült felmérés szerint a fiatalok többsége már fordult családhoz, barátokhoz pénzügyi segítségért. A kamattal pedig meglehetősen nagyvonalúak: csak elvétve gondolják úgy (8 százalékuk), hogy családi és baráti kölcsönök esetén indokolt lenne kamatot felszámítani. A férfiak ebben a kérdésben egyébként gyakorlatiasabbnak tűnnek, több mint kétszer annyian fogadják el a kamat felszámítását, mint a nők (12 vs. 5 százalék).

KATTINTS! Közel fél évig ülnek barátaik pénzén a magyarok

A baráti kölcsönök visszafizetésének határidejét a kölcsönt adók nem veszi nagyon szigorúan. Csak 8 százalék nem fogad el semmilyen késést sem, 18 százalék számára pedig akár több hónap késés is belefér. Még a kölcsönösszeg növekedésével sem lesznek szigorúbbak a kölcsönt adók a visszafizetés pontosságával. Sőt, minél nagyobb az összeg, annál több késést tolerálnak

Címkék:
hitel, család, kilakoltatás, kölcsön,