Olcsóbbak lesznek a hitelek: ismét vágott a jegybank

Pénzcentrum2014. május 27. 14:12

Ismételten a kamatcsökkentés mellett döntött a Magyar Nemzeti Bank (MNB), így mostantól az alapkamat mértéke 2,4 százalék. A csökkentés kismértékű volt, de így is kihathat a mindennapi életünkre. Mennyit fizet a bankbetétem mostantól? Mennyivel lesz kisebb a hitelem kamatlába?

A mai 0,1 százalékpontos alapkamat-csökkentéssel a Monetáris Tanács 2,4 százalékra csökkentette a jegybanki alapkamatot. A forint árfolyama tegnap elérte a négyhavi csúcsát, igaz, tegnap délután kisebb esésnek lehettünk szemtanúi, igaz ez ma délelőtt is folytatódott, viszont kérdés, hogy miként alakul a jövőben az árfolyam.

Mire számíthatunk a jövőben?

Az elemzők szerint rövidtávon a forint stabilizálódására, erősödésére számíthatunk, viszont a közép és hosszú távú előrejelzések a 330 forintos euró árfolyamot (ez akár 280 forintos svájci franknak is megfelelhet) sem tartják kizártnak. A kamatcsökkentés viszont megállhat, vagy az üteme lelassulhat, ahogy erre a jegybankelnök korábban utalt.

Mi fog történni megtakarításaimmal?

Lényeges, hogy a már meghatározott kamatszintek nem módosulnak, viszont minden olyan termék, ami változó kamatozású, várhatóan alacsonyabb hozamot fog adni. Elsősorban a bankbetét és a rövid futamidejű állampapír az, aminek a kamata szoros összefüggésben áll az alapkamattal. Minél alacsonyabb az irányadó ráta, annál kisebb a bankbetét kamata, amit kézhez kapunk. Elviekben a Diszkontkincstárjegyek esetében is így kellene történnie, azonban a piac már elkezdte beárazni a jövőbeni kamatemelkedést, így azok hozama várhatóan nem csökken majd számottevően. Ehhez hasonlóan a hosszú futamidejű, fix kamatozású kötvények hozama a kamatcsökkentés hatására növekednie kellene, azonban a hazai gazdaságpolitika befolyásolja a hozamemelkedést.


Van pozitív oldala is a kamatcsökkentésnek?

Ezzel a lépéssel a folyamatosan csökkenő hitelkamatlábak is csökkennek, ezzel elősegítve a hitelezést. Ezért lehet egyre jobb lakáshitel ajánlatokat találni a hitelintézetek kínálatában, és a vállalkozói hitelek is egyre kedvezőbbek (igaz, hogy jelenleg a Növekedési Hitelprogram dominál a szektorban), ami elősegíti vállalkozás indítását, fejlesztését, a lakáshoz jutást. A legfontosabb azonban, hogy minél alacsonyabb az alapkamat, annál inkább megéri a devizahiteleket forinthitellel kiváltani. A korábban felvett forinthiteleket kiváltásán is érdemes elgondolkozni, mivel éves szinten akár 100 ezer forintot is spórolhatunk, a törlesztőrészletünket pedig akár 5 évre is fixálhatjuk.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Klikkelj! Megjöttek a szuperkamatok: ezeknél a bankoknál tuti, jól jársz

A mindennapi életünkbe hogyan szól bele a kamatcsökkentés?

A devizahitelek kiváltása nem csak az olcsó forinthitel miatt lényeges. A kamatdöntés közvetett hatásaként jöhet az euróhoz és svájci frankhoz képest gyengülő forint, és az emiatt növekvő törlesztőrészletek. A valószínűsíthetően gyengülő forintárfolyam az üzemanyagárakra szintén rossz hatással lehet. Ugyan az olaj árát rengeteg tényező határozza meg, de a tartósan magas euró árfolyam előbb vagy utóbb beépül a magyar árakba. Az üzemanyag drágulása minden olyan termék árát drágábbá teszi, amit közúton szállítanak, de elsősorban az import termékek (külföldről származó élelmiszer, ruhanemű stb.) ára lehet magasabb, mert az üzemanyag mellett az euró árfolyamemelkedése is kedvezőtlenül hat rá.

Meddig tart még az alapkamat csökkentése?

Az MNB az előző kamatdöntés indoklásában utalt arra, hogy a kamatcsökkentés megállhat a közeljövőben. A jegybank legutóbbi indoklásában nem fogalmazott egyértelműen, azonban Matolcsy György egy londoni konferencián elmondta, hogy óvatosan vághatnak még kamatot, de nem valószínű, hogy eléri a két százalékot az irányadó ráta. Az MNB a kamatvágás utáni közleményében szintén arra tett utalást, hogy a kamtcsökkentési periódus folytatódhat, de annak üteme lassulást mutathat a jövőben.

Címkék:
mnb, alapkamat, kamatvágás,