Romba dőlhet sok ember kétesen dédelgetett álma: ezért nem lesz a világhatalomnak új vezére

Pénzcentrum2023. augusztus 31. 11:29

Augusztus 22. és 24. között Dél-Afrikában gyűltek össze a BRICS-országok vezetői, hogy tanácskozzanak korunk nagy dilemmáiról. Szó volt a kereskedelemről, a multilaterális gazdasági kapcsolatok fejlesztéséről, a szervezet potenciális bővítéséről, valamint a globális geopolitika aktuális trendjeiről.

Kína és a csoport más tagjai is változást szeretnének látni a nemzetközi erőviszonyokban, azonban a Nyugat pénzügyi és gazdasági dominanciája továbbra is megingathatatlannak bizonyul - írja friss elemzésében Ifkovics Ábrahám, a HOLD Alapkezelő elemzője. A BRICS nem más mint egy betűszó, 5 "nagy" feltörekvő gazdaság alkotja, Brazília, Oroszország, Kína, India és Dél-Afrika. Az elemzés kitér arra, hogy a BRICS népszerűsége tavaly ugrott meg jelentősen, amikor az ukrajnai inváziójára válaszul a Nyugat eddig elképzelhetetlennek tartott gazdasági szankciókat rótt ki Oroszországra. Vannak, akik úgy értelmezik a történteket, hogy az Egyesült Államok és szövetségesei visszaéltek a globális pénzügyi rendszerben lévő „aránytalan” befolyásukkal.

Hiszen, mint ahogy az elemzés rámutat, a dollár részesedése a jegybanki tartalékokból 73 százalékról 59 százalékra csökkent az utóbbi 20 évben. Ez azonban sokkal inkább az olyan fejlett piaci devizák térnyerésének tudható be, mint a kanadai és ausztrál dollár vagy a svéd korona. A jüannak mindössze két és fél százalékos részesedést sikerült elérni a nemzetközi tartalékokból, annak ellenére, hogy a Kína gazdasága a globális GDP-nek már közel ötödét adja.

Éppen ezért Kína és Oroszország víziója a BRICS-ben, hogy valamiképp a G7 ellenpólusaként csökkenteni tudja a nyugati pénzügyi hegemóniát. Az elemzés ugyanakkor rámutat, a  a BRICS-nek e téren komoly hiányosságai vannak:

  • A csoportból sok esetben hiányzik a konszenzus, az érdekek nem ritkán széthúznak és a tagok csak a legalapvetőbb dolgokban tudnak megegyezni. Amíg Moszkva és Peking mélyebb integrációt sürgetne a szervezetben, addig a többiek inkább kerülik a számukra előnytelen elköteleződést.
  • A betűszó 2001-es létrehozása óta nem sok babér termett a BRICS-nek, Kína kivételével a tagok globális GDP-ből való részesedése stagnált vagy nem változott jelentősen az utóbbi 20 évben. 

Mindent egybevetve az írás odáig jut, hogy az amerikai dolláralapú nemzetközi pénzügyi és kereskedelmi rendszer egyedülálló és jelenlegi formájában nem lecserélhető vagy helyettesíthető. Az Egyesült Államok az egyetlen ország a történelemben, amely szinte minden külföldi befektető számára korlátlan hozzáférést biztosít a tőkepiacához. 

Címkék:
gazdaság, elemzés, piacelemzés,