Itt az újabb döntés: így áll most Magyarország a hitelminősítőknél, benézünk az ítélet mögé

Pénzcentrum2022. október 6. 12:03

Pénteken volt esedékes az idei év utolsó, előre bejelentett időpontú hitelminősítése Magyarországnak. A Moody’s nemzetközi hitelminősítő nem élt a véleménynyilvánítás lehetőségével, hanem csak megerősítette a magyar államadósság besorolását az eddigi „Baa2”-es szinten. A befektetésre ajánlott kategória második lépcsőfokán áll tehát továbbra is hazánk adóskockázati besorolása stabil kilátással. A stabil kilátás azt jelenti, hogy az elkövetkező években egyelőre nincs napirenden sem hazánk felminősítése magasabb kategóriába, se leminősítése alacsonyabb szintre. Az Oeconomus Gazdaságkutató Alapítvány közleményében elmagyarázza, hogyan kell érteni az újabb minősítést.

Egy állam (más néven szuverén) adóskockázati besorolása azt jelenti, hogy milyen adós, mekkora valószínűséggel fizeti vissza (állam)adósságát vagy megy csődbe (azaz nem tudja visszafizetni adósságát), vagyis a hiteltörlesztési képességről, hajlandóságról ad képet a besorolás. A hitelminősítők különféle szempontokat vizsgálva sorolják kategóriákba az adósokat, jelen esetben az államokat, jelzést adva a nemfizetés kockázatáról.

Mit figyeljünk ilyenkor?

A kategóriák két nagy csoportba sorolhatóak: befektetésre ajánlott és befektetésre nem ajánlott (más néven bóvli vagy spekulatív). Ezt a besorolást végzik a hitelminősítő intézetek, melyek közül a három legismertebb: Standard and Poor’s, Moody’s Corporation és Fitch Ratings.

Minél magasabb kategóriában van egy ország, annál nagyobb valószínűséggel fizeti vissza adósságát. Például a legmagasabb kategóriában áll Németország, Svájc vagy Ausztrália adósbesorolása, ezen államok a hitelminősítés megítélése szerint mindig teljesítik az államkötvényeik utáni kötelezettségeiket. A skála másik végén áll például Suriname, Venezuela, Argentína vagy a Kongói Köztársaság, ahova nem javasolják a befektetéseket a hitelminősítők, mivel kisebb a valószínűsége a rendes időben való hiteltörlesztésnek (akár az el is maradhat). A hitelminősítők a besorolás megállapításához a hiteltörlesztési kockázatosságot befolyásoló reálgazdasági, pénzügyi, intézményi folyamatokat vizsgálják meg. A besorolás jövőbeli lehetséges változásának irányát pedig az úgynevezett kilátással jelzik, mely lehet negatív (leminősítés várható), stabil (általában besorolás-változáskor kapják a szuverének) vagy pozitív (az ország felminősítése várható).

Magyarország szuverén adóskockázati besorolása mindhárom nagy nemzetközi hitelminősítőnél a befektetésre ajánlott kategóriában van, azonos szinten – ahogy a lenti táblázat is mutatja –, de más kilátásokkal. A Fitch és a Moody’s esetében stabil a kilátás, azaz – ahogy arról korábban is írtunk – egyelőre e minősítők esetében nem várható hazánk fel- vagy leminősítése.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Megmaradt a negatív besorolás

Az S&P viszont negatív kilátás mellett tartja hazánkat idén augusztus óta. A hitelminősítő iránymutatása szerint a negatív kilátás birtokában a következő két évben legalább egyharmados az esélye a besorolás rontásának, ha makrogazdasági és költségvetési helyzetünk az előzetesen vártakhoz képest jelentősen romlik. Azonban leminősítés esetén is még befektetésre ajánlott kategóriában maradnánk (fenti táblázat). Ez pedig még nem okozna jelentősebb piaci mozgást, mivel a nagyobb piaci kilengések (pl. a forint euróval szembeni árfolyamának elmozdulása) a befektetési és a befektetésre nem ajánlott (spekulatív) kategória közötti átsoroláskor vannak.

Címkék:
befektetés, befektetési alap, állam, hitelminősítés, fitch, hitelminősítő, moodys, fitch ratings,