Kiderült, mitől rettegnek most a magyarok: már csak a lista vége felé kullog a COVID

Pénzcentrum2022. május 6. 13:02

Az Ipsos What Worries the World nemzetközi kutatása kimutatta, hogy a világjárvány enyhülését követően mára már a gazdasági problémák foglalkoztatják leginkább a világ lakosságát. A legtöbben az infláció következményeitől tartanak, amelyet a szegénység, egyenlőtlenség, munkanélküliség követ.

A havonta megjelenő „Mi aggasztja a világot” című felmérés 27 országban vizsgálja, hogy a lakosság szerint melyek a legfontosabb társadalmi és politikai kérdések, és veti össze azokat 10 év adataival. A mostani kutatást 2022. március 25. és 2022. április 3. között végezték

A múlt hónapban először került az első öt közé az infláció miatti aggodalom, ami mostanra világszerte ez az első számú aggodalom, minden harmadik ember szerint ez a legnagyobb probléma, amely az országát érinti. A koronavírus, amely a múlt hónapban a hatodik legnagyobb aggodalomra adó ok volt, a nyolcadik helyre esett vissza. Eközben tízből hat megkérdezett szerint országukban a dolgok rossz irányba haladnak.

Az infláció ma világszerte az első számú aggodalom: (+6 pont a 2022. márciusi adatokhoz képest).
Az első öt helyen a szegénység/társadalmi egyenlőtlenség (31%), a munkanélküliség (29%), a bűnözés és erőszak (25%), valamint a pénzügyi/politikai korrupció (24%) áll. A világjárvánnyal kapcsolatos aggodalom tovább csökkent, mivel a koronavírus a nyolcadik helyre esett vissza. Ez már a második egymást követő hónap, amikor ez a kérdés nem szerepel az első öt legaggasztóbb tényező között. Japán most az egyetlen ország, ahol a koronavírus a legnagyobb aggodalomra okot adó tényező, szemben a januári 12-vel.

Az ukrajnai események hatására a nemzetek közötti katonai konfliktus is bekerült az indexbe, 14% választotta ezt országa számára aggodalomra okot adó tényezőnek. Ez a kérdés a 18 közül a 11. helyen áll, az éghajlatváltozás és a bevándorlás ellenőrzése között. A katonai konfliktus miatti aggodalom Európában a legnagyobb, Lengyelországban a megkérdezettek 38 százaléka, Németországban 35 százaléka, Svédországban 30 százaléka, Nagy-Britanniában 28 százaléka és Olaszországban 26 százaléka érzi ezt így.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Tízből hatan úgy vélik, hogy országuk rossz irányba halad, a pesszimista 93 százalékos arány Peruban vezeti a mutatót, amelyet Argentína és Kolumbia követ 85 százalékkal, illetve 84 százalékkal. Hazánkban kettős a kép, nincsenek foglalkoztatottsági problémák, ám az infláció a lengyeleket és minket (13 százalékpontos emelkedés egy hónap alatt) aggaszt leginkább Európában, és a globális listán is elől állunk. A háború árnyékában Magyarországon kétharmados többség nevezi rossznak a jelenlegi gazdasági helyzetet. 

Címkék:
adó, infláció, kutatás, koronavírus, jólét, aggódás, ipsos, háború,