Itt a bejelentés: felminősítették Magyarországot

Pénzcentrum/MTI2021. szeptember 25. 10:02

Az eddigi Baa3-ról Baa2-re minősítette fel a magyar adósosztályzat besorolását péntek késő este a Moody’s. A hitelminősítő stabil kilátást adott az új besorolás mellé.

Alapvetően a Moody’s péntek esti döntése két szempontból sem okozott meglepetést, mert egyrészt a hitelminősítőnél egy fokozattal gyengébb volt a magyar adósbesorolás, mint a két versenytársnál, a Fitchnél és a Standard & Poor’s-nál.

Másrészt tavaly szeptember óta pozitív kilátás volt érvényben a magyar osztályzatra, ilyenkor pedig a hitelminősítők gyakorlata alapján 12-24 hónapon belül vagy felminősítés jöhet, vagy a kilátást rontják vissza stabilra.

A hitelminősítő két pontban foglalta össze a döntés hátterét:

  • A magyar gazdaság erős ellenállóképességét mutatja az erőteljes visszapattanás 2021 első felében, amit a hatékony fiskális és monetáris politikai stimulus segített. Az erőteljes beruházásoknak köszönhetően a középtávú növekedési kilátásaink is javultak, a Moody’s szerint a következő öt évben 3-4% lehet a magyar gazdaság potenciális növekedése.
  • Az erőteljes növekedés a cég szakértői szerint a költségvetési fegyelem visszatérését is segítheti a következő években, illetve ismét csökkenhet az államadósság.

A magyar gazdaság ellenállóképességét mutatja, hogy a koronavírus-járványnak csak mérsékelt hatása lehet, a Moody's számításai szerint 2023-ban a magyar GDP mindössze 1,5%-kal lesz a válság nélküli trend alatt.

A hitelminősítő szerint az idei vártnál erősebb gazdasági növekedésből adódó extra mozgásteret nagyrészt kihasználja majd a kormány, ugyanakkor úgy gondolják, hogy a hivatalosan megcélzott 7,5% helyett a GDP 6,5%-a is lehet a költségvetési hiány. Az erős gazdasági növekedésnek köszönhetően pedig a következő években az adósságráta is csökkenésnek indulhat, 2023-ig majdnem négy százalékponttal, 76,7%-ra zsugorodhat.

A Moody's is kiemeli, hogy a magyar adósbesorolással kapcsolatban az egyik régóta fennálló kockázat a kormány és az EU viszonya, mely most a helyreállítási alap forrásainak csúszásában és a 2021-27-es ciklus támogatásainak esetleges felfüggesztésében csúcsosodott ki.

A cég szerint előbb-utóbb lesz megegyezés, az átmeneti csúszásnak pedig minimális hatása lesz a magyar növekedésre és a költségvetésre. További hosszútávú kockázatként azonosították Magyarországra nézve a népesség elöregedését, a beszállítói láncokban való felértékelődés esetleges nehézségeit, az innováció és a termelékenység javításának szükségességét, illetve a további felzárkózás biztosítását.

Varga: Erős és világos visszajelzés a felminősítés

Erős és világos visszajelzés a magyar gazdaságpolitikának, hogy felminősítette Magyarországot a Moody's Investors Service nemzetközi hitelminősítő - mondta Varga Mihály pénzügyminiszter a Facebook-oldalán közzétett videójában szombaton.

Varga Mihály úgy fogalmazott, "ennél jobb hír nem is érkezhetett volna a hétvégére". A Moody's szakértői szerint a magyar gazdaság ellenállóképességét bizonyítja az első félévi kimagasló növekedés, amely hatékony gazdaságvédelmi és gazdaság-újraindítási intézkedéseknek köszönhető - emelte ki a pénzügyminiszter.

Hozzátette: válságidőszakban, vagy azt követően nem felminősíteni hanem gyakran leminősíteni szokták az országokat. A magas beruházási ráta miatt kedvezőnek ítélik a középtávú kilátásokat is: azzal számolnak, hogy a magyar gazdaság növekedése a következő öt évben elérheti az évi 4 százalékot is - mondta.

Aláhúzta, hogy Magyarország jelenleg mindhárom nagy hitelminősítőnél befektetésre ajánlott. A Standard and Poor's és a Fitch Ratings már elvégezte idei felülvizsgálatát, nyáron mindketten stabil kilátással megerősítették a befektetésre ajánlott osztályzatokat. A mostani felminősítés, csakúgy, mint a múlt heti devizakötvény-kibocsátás, a piaci szereplők töretlen bizalmát jelzi a magyar gazdaság iránt - mondta a pénzügyminiszter.

Az MNB üdvözli a döntést

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) üdvözli a Moody's kedvező értékelését, mellyel Baa3-as szintről Baa2-es szintre javította Magyarország adósbesorolását - közölte a jegybank az MTI-vel a nemzetközi hitelminősítő pénteken éjjel kiadott felminősítése után.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

 Ahogyan a jegybank korábban már több alkalommal jelezte, Magyarország megérett az újabb felminősítésre, amelyet a koronavírus válság utáni gyors gazdasági helyreállás és a pénzügyi stabilitás megőrzése is indokol - emelte ki az MNB a közleményében.

Az adósbesorolás javításában a jegybank szerint fontos tényező volt, hogy a magyar gazdaság 2021 első fél évében sikeresen újraindult. A GDP gyors helyreállását a fiskális és a monetáris politika is hatékonyan segítette. A hitelminősítő várakozása szerint az erős középtávú növekedési potenciál a fiskális konszolidációt is támogatni fogja - írták.

Hozzátették, hogy a Magyar Nemzeti Bank a törvényi mandátumával összhangban továbbra is minden lehetséges eszközével őrzi az árstabilitást és a pénzügyi stabilitást, valamint támogatja Magyarország fenntartható növekedését. Az MNB bízik abban, hogy a hitelminősítők újabb felminősítésekkel ismerik el a magyar gazdaság fundamentumainak érdemi, fenntartható javulását a jövőben.

Az MNB álláspontja szerint a hitelminősítő 2020 szeptemberében megítélt pozitív kilátásának felminősítésre váltása időszerű volt. A magyar gazdaság ellenállónak bizonyult a koronavírus válság során, míg a GDP helyreállása nemzetközi összevetésben is a legdinamikusabbak közé tartozik.

Felidézték, hogy a kedvező makrogazdasági folyamatok közül a Moody's a válság után visszatérő erős gazdasági növekedést emelte ki, melyet a fiskális és a monetáris politika is hatékonyan támogatott. Magyarország bruttó államadóssága a tavalyi 80 százalék körüli GDP-arányos szintről idén várhatóan újra csökkeni fog, és a következő években tovább mérséklődhet. A hitelminősítő kiemelte, hogy ezzel Magyarország azon kevés hasonló minősítésű ország között helyezkedik el, mely 2020 és 2023 között csökkenteni tudja az adósságrátáját.

Az újrainduló gazdasági növekedés mellett az ország államadóssága a hasonló besorolású országok szintjére csökkenhet az elkövetkezendő években. Emellett az államadósság szerkezete is fokozatosan javult az elmúlt évek során, erősödött a belföldi szereplők, azon belül is a lakosság szerepe az államháztartás finanszírozásában. A kamatkiadások bevételekhez mért aránya továbbra is a hasonló besorolású országok szintje alatt van, ami már az idei évtől támogathatja a fiskális konszolidációt.

A hitelminősítő szerint az átlagos gazdasági növekedés a pandémia után a következő években tartósan 3-4 százalék közötti szinten stabilizálódhat, melyet a magas beruházási ráta támogat. A Moody's közleményében azt is kiemelte, hogy Magyarország hitelminősítése tovább javulhat, amennyiben hatékonyan sikerül végrehajtani az - MNB által is szorgalmazott - versenyképességjavító intézkedéseket.

E kedvező változásokhoz az MNB az inflációs cél fenntartható elérésének irányába tett monetáris politikai lépéseivel, illetve a gazdasági növekedést és az ország külső sérülékenységének csökkentését támogató egyéb programjával aktívan hozzájárult. Ezen intézkedések megalapozták, hogy hazánk az Európai Unión belül az egyik leggyorsabb gazdasági helyreállást mutatta fel, és a turbulens globális környezetben sikerült megőrizni a hazai pénzügyi piacok és közvetítőrendszer stabilitását, a vállalati és lakossági hitelezés folyamatos bővülését - írta közleményében a jegybank.

Az MNB pozitív hitelminősítési pályára számít a jövőben is mindhárom nagy hitelminősítő esetében. Az intézmények által kiemelten figyelt tényezők közül a kedvezőbbé váló növekedési kilátások, a külső sérülékenység folyamatos mérséklődése, az államadósság ismételt csökkenése, a fiskális folyamatok konszolidációja, valamint a versenyképesség és a hazai pénzügyi rendszer erősödése egyaránt hozzájárulhat Magyarország hitelminősítésének további javulásához.

Címkék:
mnb, magyarország, gazdaság, gdp, felminősítés, hitelminősítő, moodys,