Fullasztó számok érkeztek: így mérgezi magát több tízezer magyar ezeken a településeken

Énekes Gábor2023. március 16. 19:00

A globális légszennyezettségről készítette felmérérst a svájci IQAir vállalat. A vizsgált térségek között hatalmas a különbség, a 131 ország közül pedig csak tizenhárom teljesíti az Egészségügyi Világszervezet levegőminőségre vonatkozó irányelveit. Budapest viszonylag jól teljesített, de még így is több mint kétszer haladta meg az előírt határértéket.

A légszennyezés továbbra is az emberiség legnagyobb környezeti, egészségügyi kockázatát jelenti, amely évente több mint hatmillió ember halálát okozza és amelynek gazdasági költsége több mint 8 milliárd dollárnak felel meg - derült ki az IQAir svájci levegőminőség-technológiai vállalat által kedden közzétett World Air Quality Report 2022 című jelentésből. Az elemzés megállapította, hogy a felmérésben résztvevő 131 ország/régió közül csak 13 teljesíti az Egészségügyi Világszervezet (WHO) levegőminőségre vonatkozó irányelveit és ezek közül a legtöbb ilyen régió Óceániában található.

A mostani jelentlsésben a világ különböző pontjain lévő megfigyelő állomások adatait összesítették. Ezeket az érzékelőket kormányzati szervek, kutatóintézetek, non-profit szervezetek, egyetemek és oktatási intézmények, illetve magáncégek üzemeltetik szerte a világon.

Az alábbi ábra mutatja, hogy a levegő minősége világszerte mennyire eltérő: India rendszerint nagyon rosszul szerepel az ilyen összesítésekben, az olyan városok, mint Új-Delhi (92,6 μg PM2,5 részecske/m3) például több mint tízszeresen haladják meg a WHO által előírt értéket, míg Ausztrália és Óceánia a spektrum másik végén szerepel.

Ha az európai adatokat vesszük szemügyre, akkor a legjobb értéket a világ legészakibb fővárosa, Reykjavik (3,3) és az észtországi Tallinn (4,8) tudhatnak magukénak. Mindkettő város abba a nem túl népes táborba sorolható, ahol a levegő minősége megfelel az irányelveknek. A kontinens nagyvárosait tekintve egyébként Budapest sem szerepel olyan rosszul, igaz a WHO által előírt érték több mint kétszeresét produkálta 2022-ben (11,2), ezzel pedig nagyjából a mezőny közepén helyezkedik el. A 2021-es adathoz (14,2) képest még javítottunk is valamennyit ezzel pedig Rómát, Berlint és Párizst is beelőztük.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 
Loading...

Mint az közismert, hazánkban a légszennyezettség éves szinten jóval többször haladja meg a határértéket, mint ahogy azt az úniós szintű rendeletek lehetővé tennék. Ennek az értéknek nagyjából 80%-át a lakossági fűtés okozza. A második ábrán már kifejezetten a magyarországi adatok közül szemezgettünk. Íme:

Loading...

Fontos megjegyezni, hogy habár az IQAir évről-évre egyre több megfigyelőállomás adatait gyűjti össze (2022-ben ez a szám globálisan elérte a harmincezret) még mindig vannak hiányosságok lefedettség terén. Valószínűleg így történhetett az is, hogy az előző évi felmérésben is mindössze 20 hazai település szerepel, így érdemes ezt sorrendet is némi fenntartással kezelni. Legrosszabbul egyébként az egymás tőszomszédságában lévő Kazincbarcika (19,3) és Sajószentpéter (18) szerepel, míg a legjobb eredményt Ajka (10,2) érte el. A legnépesebb és egyben legforgalmasabb Budapest országos viszonylatban is jól szerepelt.

Címkék:
egészség, egészségügy, who, levegő, légszennyezettség, szálló por, levegőszennyezés, levegőminőség, légszennyezés, egészségügyi világszervezet,