Súlyos helyzetben a magyar egészségügy: nincs pénz már a béremelésre sem

Pénzcentrum2022. szeptember 10. 11:31

A nyár végére ígért új egészségügyi stratégia legkorábban október közepén kerülhet a kormány elé – mondta Takács Péter egészségügyért felelős államtitkár a Magyar Egészségügyi Szakdolgozói Kamara (MESZK) pénteki kongresszusán.

Takács a megjelentek szerinti legégetőbb problémáról, a bérkérdésről a kormányzati szándékon kívül semmi konkrétumot nem tudott említeni. A Népszava alapján az orvosok és szakdolgozók jövedelme közötti különbség a korábbi kétszeresről már 3-4-szeresre nőtt, az államtitkár kormány elé terjesztett javaslatában ennek mérséklését javasolta.

Takács szerint ennek egyik feltétele, hogy sikerüljön megállapodásra jutni Európai Unióval. Az államtitkár elismerte, hogy ugyan az Európai Unió nem az egészségügyi bérekre adja a pénzt, de az onnan érkező forrás növelné a kormány mozgásterét.

Most azt tudom mondani, hogy a kormányzati szándék adott ahhoz, hogy az orvosi béremelést kövesse a szakdolgozói béremelés is

- tette hozzá. Az államtitkár szerint mostani rendszer átláthatatlan, mintegy 75 jogcímen utalnak ki különféle bérkiegészítéseket a szakdolgozóknak, ezért radikálisan szűkítenék a helyi kórházi vezetők által megítélhető pótlékok körét. Az államtitkár „tűzoltásként” azt javasolja a kormánynak, hogy még az új ágazati finanszírozási rendszer tervezett januári bevezetése előtt három területet vegyenek ki az év végig hatályos átlagfinanszírozásból:

  • a betegszállítást,
  • az otthoni szakápolást és
  • a már állami monopóliummá tett mesterséges megtermékenyítést.
Címkék:
kormány, kórház, béremelés, egészségügy, államtitkár, egészségügyi dolgozók, kórházi ellátás,