Súlyos fennakadások, elképesztő drágulás: hónapokat kell várni egy-egy orvosi eszközre Magyarországon

Pénzcentrum2022. április 11. 19:31

Bár a koronavírus járvány már lecsengőben van, a nyersanyaghiány, az áremelkedés és a megnövekedett szállítási határidők újabb nehézségeket okoztak az egészségügynek. Átlagosan 10%-kal kerül többe egy orvostechnikai és gyógyászati eszköz a covid előtti időkhöz képest. A K&H szakértői utánajártak annak, hogyan változott a gyermekegészségügyi eszközök piaca az elmúlt két év hatására.

A koronavírus által okozott gazdasági hatások és az infláció az egészségügyi eszközök beszerzésében is egyre komolyabb nehézségeket okoznak. A jelenlegi probléma három tényezőre vezethető vissza. Egyfelől a kényszerű lezárások miatt a termelés és a gyártás csökkent, így az orvosi műszerek előállításához szükséges nyersanyagok és alkatrészek nem mindig állnak rendelkezésre.

Másrészt az alapanyaghiány, illetve a fuvarozási költségek növekedése miatt a gyártók világszerte árat emeltek, amit itthon még a forint növekvő árfolyama is tovább fokozott. Harmadrészt pedig a szállításban az áremelkedésen kívül a határidők is kitolódtak, mert a készlethiányt súlyosbította a sofőrhiány, így az ellátási lánc több helyen is megakadt.

Az ukrán-orosz konfliktus tovább súlyosbíthatja a problémát, hiszen mindkét ország jelentős exportőre olyan nyersanyagoknak (réz, vas, palládium, platina), amelyek elengedhetetlenek az orvosi műszerek gyártásához. A konfrontáció miatt az energiaárak további növekedésnek indultak, az Oroszországból és Ukrajnából érkező alapanyagok fuvarozását pedig megzavarhatja a szállítási útvonalak lezárása is.

A kialakult állapotra az egészségügyi műszereket gyártó és forgalmazó vállalatok is reagáltak: jelentős részük nem ad már ki a korábban megszokott éves árlistát. Általánosságban elmondható, hogy a koronavírus járvány és az infláció  2021-ben 5-10%-os áremelkedést eredményeztek az orvostechnikai eszközök piacán.

A szállítási határidőkre pedig leginkább a kiszámíthatatlanság jellemző: van, ami a régen megszokott 2 hét helyett 3 hónap alatt érkezik meg, de előfordulhat olyan eset is, hogy 6 hét helyett 5 hónapot kell várni egy műszerre.

Az árváltozás nemcsak az orvostechnikai eszközöket érinti, hanem a mindennapi tevékenységhez köthető szakmai fogyóanyagok piacát is. Bizonyos termékek ára a járvány miatt akár 20-30-50%-kal is emelkedett. A szállítási idők szinte minden termék esetében hosszabbak lettek - van olyan orvosi műszer, amire tavaly december óta várunk, és alapanyaghiány miatt nem tudja szállítani a gyártó

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

– fejtette ki a K&H gyógyvarázs pályázat egyik tavalyi nyertese.

A gazdasági hatások a gyermekegészségügyi eszközök piacára is begyűrűztek, és az ezzel együttjáró áremelkedés számottevő plusz költséget róhat az intézményekre

– mondta el Horváth Magyary Voljč Nóra, a csoport kommunikációs vezetője.

Címkék:
orvos, infláció, gyógyászati segédeszköz, koronavírus, eszközök, gyerekorvos,