Kifakadtak a magyar vendéglátósok: brutális visszaesésekről számolnak be

24.hu2020. október 28. 10:31

Alig a forgalom tizede maradt meg a szállodáknál, de az éttermeknél is súlyosak voltak a visszaesések a koronavírus-járvány miatt. A szereplők összefogást sürgetnek, ugyanakkor arra panaszkodnak: nem kapnak támogatást.

A szeptember 1-jei határzár után azonnal és drámaian csökkent a vendégek száma, és ezáltal a bevétel is, mind a fővárosi, mind a vidéki hotelekben, Budapesten október elején a még üzemelő szállodákban alig érte el a 10 százalékot a kihasználtság - nyilatkozta Kovács Balázs, a Danubius Hotels vezérigazgatója a 24.hu megkeresésére. Azzal kapcsolatosan, hogy állami vagy önkormányzati támogatást kapnak-e, a cégvezető azt mondta: "jelen pillanatban nincs a szállodaipari szereplőket érdemben segítő intézkedés".

Hasonlóan jelentős visszaesésről számolt be a többi szereplő is. Orbán-Nagy Brigitta, az V. kerületi, négycsillagos Marmara Hotel értékesítési vezetője 91 százalékos szeptemberi bevételkiesésről számolt be, Palik Csaba, a Hotel Benczúr értékesítési vezetője is arról beszélt: náluk is 90 százalékkal esett vissza a szobaárbevétel a tavalyihoz viszonyítva. Mindez a dolgozók nagy részének az elbocsátásával járt.

Orbán-Nagy Brigitta szerint a márciusban meghozott intézkedések - mint a csökkentett munkaidős foglalkoztatási támogatás és járulékkedvezmény - jó irányba mutattak, de most, amikor még nagyobb szükségük lenne rá, nem kapnak semmit, pedig a szektor felélte a tartalékait. Palik Csaba úgy fogalmazott: "nevetséges azt gondolni, hogy a külföldi beutazó forgalmat bármikor is pótolni lehet a belföldivel".

Nem csak Budapesten rossz a helyzet

A belföldi vendégek hatvan, a külföldiek 90 százaléka tűnt el - mondta el Ritter Judit, a székesfehérvári Szárcsa Hotel ügyvezető igazgatója, akik a városvezetéssel szeretnének tárgyalni adócsökkentésről. A kormányzati intézkedések közül hasznosnak tartja a hiteltörlesztési moratórium meghosszabbítását, és a Széchenyi turisztikai hitel bevezetését, valamint a turisztikai hozzájárulás fizetésének szüneteltetését, azt viszont nem érti, miért nem csökkentik a járulékokat.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Az éttermek forgalmát szintén jelentősen visszavetette a járvány, ahol a belföldi vendégekre építenek, ott is számolni kell azzal, hogy félnek kimozdulni. A tizenhárom fővárosi éttermet üzemeltető Zsidai Roy szerint elengedhetetlen a turizmus-vendéglátás vállalkozásainak, az ingatlan-bérbeadóknak, a beszállítóknak, a munkavállalóknak, az állami szereplőknek és az önkormányzatoknak az összezárása, empátiája és összefogása. Mint fogalmazott: "egy csődbe ment étterem nem fog tavasszal kinyitni, banki adósságszolgálatot, bért és járulékot fizetni, alapanyagot vásárolni, bérleti díjat vagy közterület-használati díjat fizetni és így tovább."

Címkék:
vállalkozás, étterem, szálloda, hotel, koronavírus, lezárás, fővárosi önkormányzat, szállodaipar, adósságszolgálat, fővárosi közterület, ipari ingatlan, széchenyi 2020,