Itt a hivatalos lista: ezeket a gyógyszereket adják koronavírus ellen Magyarországon

Pénzcentrum2020. október 9. 09:23

Kiadta az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézetazon gyógyszerek listáját, amelyeket a koronavírus kezelésére lehet használni Magyarországon.

A COVID-19 betegség kezelésére jelenleg használt gyógyszerek közül, orvosszakmai indokok alapján, az alábbi felsorolásban megjelölt hatóanyagú gyógyszerek egyedi-, illetve indikáción túli gyógyszeralkalmazását támogatja az Országos Gyógyszerészeti és Élelmezés-egészségügyi Intézet az Egészségügyi Szakmai Kollégium Infektológiai Tagozatának véleménye alapján:

  • Ruxolitinib
  • Tocilizumab
  • Favipiravir
  • Baricitinib
  • IVIG-kezelések (általában az intravénás immunglobulinok)
  • Sarilumab
  • Infliximab (csak klinikai vizsgálatok keretében)
  • Adalimumab (csak klinikai vizsgálatok keretében)
  • Canakinumab (csak klinikai vizsgálatok keretében)
  • Siltuximab (csak klinikai vizsgálatok keretében)

Az ÓGYÉI közleménye szerint a felsorolt hatóanyagú gyógyszerek esetében az emberi alkalmazásra kerülő gyógyszerekről és egyéb, a gyógyszerpiacot szabályozó törvények módosításáról szóló 2005. évi XCV. törvény (a továbbiakban: Gytv.) 25. § (6d) bekezdése lehetővé teszi, hogy a jogszabályban általánosan az indikáción túli gyógyszerrendelésre irányadó szabályoktól eltérően, gyorsítva és egyszerűsítve az eljárásokat, az indikáción túli gyógyszerrendelési ajánlásban szereplő gyógyszereket a gyógyszerészeti államigazgatási szerv részére történő bejelentés alapján is lehet rendelni, illetve alkalmazni.

Fontos felhívni a kezelőorvosok figyelmét, hogy ezen "egyszerűsített eljárásokban" is, a Gytv. 25. § (6h) bekezdése értelmében az indikáción túli gyógyszerrendelést, illetve -alkalmazást a kezelőorvos a gyógyszerészeti államigazgatási szerv részére utólag, 2021. január 31-ig, majd az ezt követő időszakra vonatkozóan és 2021. július 31-ig, majd - ha az ajánlás hatályban marad - minden év január 31-ig, illetve július 31-ig bejelenteni köteles. A bejelentés a kezelőorvos által kezelt több betegre együttesen is megtehető.

Jelen indikáción túli gyógyszerrendelési ajánlás alapján a fenti hatóanyagokra vonatkozóan a bejelentés tartalmára vonatkozóan az OGYÉI az általános adattartalomtól eltérő, további szempontokat nem állapít meg.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Hangsúlyozandó, hogy amennyiben a gyógyszer rendelése a forgalomba hozatali engedélyének alkalmazási előírása alapján az adott esetben ellenjavallt, nem lehet indikáción túli gyógyszerrendelés keretében sem alkalmazni.

Minden más hatóanyagú készítmény esetében, Covid-19 terápia esetén is az indikáción túli gyógyszerrendelésre irányadó eljárásra általánosan előírt szabályok szerint kell az engedély iránti kérelmeket előterjeszteni.

Címkék:
biztosítás, gyógyszer, járvány, koronavírus, ogyéi, gyógyszerrendelés,