Sok szülő erről nem mer beszélni a gyerekkel: súlyos ára lehet a hallgatásnak

Pénzcentrum2020. május 6. 16:04

A koronavírus-járvány rengeteg új kérdést vetett fel az életünkben. Különösen nehéz helyzetben vannak a kisgyermekes szülők, hiszen nem csak a világjárványtól kell megvédeniük gyermekeiket, de a gazdasági sokkhatásról sem könnyű a gyermekeinkkel beszélgetni. Egy friss felmérés alapján azonban kritikus fontossággal bírhatnak ezek a beszélgetések a gyerekek felnőttkorában.

Az új koronavírus-járvány elleni védekezésben bevezetett korlátozó intézkedések mindenki életét fenekestül felforgatták. Pár hónapja még elképzelhetetlen volt, hogy egy világjárvány fogja végigszántani a kontinenseket, a COVID-19 keltette gazdasági problémákról már nem is beszélve. Így nem is csoda, hogyha minden kisgyermekes szülőnek 110 százalékon pörög a védelmi ösztöne, hiszen nem csupán egy láthatatlan veszélyforrástól kell megvédeni a gyermeket, de a központi korlátozó intézkedések őket is megviselik érzelmileg. Szinte mindennap egy szög a szülő szívében, amikor a gyereke újra rákérdez, hogy miért nem mehet óvodába vagy éppen iskolába, esetleg miért nem láthatja a nagyit vagy nagypapát. A szülőknek folyamatosan szűrniük kell, hogy hogyan és mit osztanak meg gyermekeikkel a jelenlegi járványról és recesszióról, mindeközben a kicsik legjobb érdekét szem előtt tartva. Egy friss felmérés alapján azonban kiemelkedően hasznos lehet a gyerek életében, hogyha megfelelő módon átbeszéljük vele az aktuális helyzetet.

A pénzről beszélni sosem könnyű

Az anyagiakat kitárgyalni bárkivel, pláne a saját gyermekünkkel nem egy kellemes érzés még a fellendülések alatt sem, pláne nem egy gazdasági válságban. Így teljesen jogosan merül fel a kérdés, hogy a gazdasági sokkhatások okozta stresszről vagy problémákról, hogyan lehet beszélni a gyerekekkel, és egyáltalán érdemes-e.

A gazdasági válságok nagyon megviselő és nehéz időszakok, ugyanakkor elkerülhetetlenek is az életünk során. Éppen ezért is fontos, hogy amikor mi közvetlenül vagy közvetve tapasztaljuk a jelenlegi koronavírus okozta gazdasági recessziót, akkor kellőképpen tudjunk erről a témáról elbeszélgetni a gyerekekkel. Így ők is tanulhatnak belőle, és a maguk életében is felkészültebben állnak majd az ilyen időszakokhoz.

Bizonyítottan a gyerek javára válik

Ha nem hallgatjuk el az anyagiak nehéz oldalát a gyermekek elől, az a felmérés szerint is az előnyére válik majd felnőtt korábban. A válaszadók 40 százalékával osztották meg a gazdasági válságok jelentőségét szüleik. A kutatás továbbá kimutatta azt, hogy azok a válaszadók:

  • akikkel beszéltek a szüleik gyerekkorukban a gazdasági recessziókról, azok alapvetően elégedettebbek a jelenlegi anyagi helyzetükkel, 72 százalékban.
  • akikkel nem osztották meg ezeket a szüleik, az ő esetükben kevesebben vélik úgy, hogy megfelelő az anyagi helyzetünk, csak 65 százalék.

Ezek alapján az egyik legmeghatározóbb téma, amiről érdemes mostanában beszélgetni a gyerekekkel, az pénzügyi felkészültség. Félretenni a nehezebb időkre egy kulcsfontosságú elem az anyagi biztonság megteremtésében. A gazdasági sokkhatások, mint a 2008-as pénzügyi válság vagy az aktuális COVID-19 okozta recesszió kiváló példaként szolgálnak ilyen esetekben, és melyik szülő ne szerezne személyes tapasztalatokat az aktuális helyzetben.

Beszéljétek át a gyerekekkel a megtakarítások működését, és a hasznosságát a jelenlegi helyzeten keresztül. Például, hogy mekkora segítség az embernek, ha több hónapra elegendő pénzt tesz félre arra az esetre, ha elveszítené a megélhetését. A felmérés alapján, azok a mai felnőttek, akikkel gyerekként átbeszélték a szüleik a legrosszabb eshetőségeket, azok 10 százalékkal felkészültebbek, és rendelkeznek vésztartalékokkal.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Mutassunk példát!

Amellett, hogy a megfelelő kommunikáció kulcsfontosságú, a mi példánkon keresztül is rengeteget tanulnak a gyerekek. A felmérés továbbá kapcsolatot fedezett fel a szülők és a gyerekek költekezési és megtakarítási szokásai között. Minél felelősebben kezelik a szülők az anyagiakat, annál felelősebben fogják a gyermekeik is:

  • Akiknek a szüleik csak akkor költöttek amikor megengedhették maguknak, azoknak több mint a fele mentess most mindenféle tartozástól.
  • Ezzel szemben, akiknek a szülei rendszeresen túlköltekeztek, azok 58 százalékban követték szüleik példáját.

Ne felejtsük el, hogy a gyerek mindig érzi, ha valami történik körülötte. Szóval ahelyett, hogy a fantáziájára bíznánk, hogy mi is zajlik pontosan a háttérben, érdemesebb lehet nekünk leülni és elbeszélgetni vele. Ez nem azt jelenti, hogy egyből le kéne terhelni a lakáshitel tartozásunk súlyával, vagy a hitelkártya működését kéne fejből megtanulnia. A legfontosabb dolog, hogy a gyerek biztonságban érezze magát, és első kézből tanulhasson az aktuális helyzetből.

Érdemes lehet átbeszélni például azt, hogy te, mint szülő mivel próbálod óvni a családot ilyen nehéz anyagi környezetben, és milyen előnyökkel és hátrányokkal jár ez most. Fogalmazz egyszerűen és érthetően, illetve biztosítsd, hogy hozzád bármikor és bármihez fordulhat.

Címkék:
gyerek, koronavírus, gyereknevelés, szülők, gazdasági válság, gazdasági sokkhatás, koronavírus járvány, gazdasági válságok,