Orvosi Kamara: a szakemberek kiesése válságos helyzetet teremthet

Pénzcentrum2020. március 11. 10:46

A Magyar Orvosi Kamara (MOK) ma délelőtt tartott sajtótájékoztatóján elhangzottak szerint a járványhelyzet megmutatja az egészségügyi rendszer valódi teljesítőképességét, amely válságosnak mutatkozik. A szakemberhiány jelenti a legnagyobb problémát. A járványhelyzet egyik legfontosabb megoldandó feladata az orvosokat védő eszközök hiánya is, hiszen jelenleg a szakemberek kiesése betegség miatt válságos helyzetet teremthet. Ennek kapcsán a bértábla javaslat elfogadását, eszközök biztosítását javasolják, illetve kilátásba helyezték az önként vállalt túlmunka felmondását.

A világszerte terjedő koronavírus-járvány Magyarországon is rendkívüli egészségügyi helyzetet teremtett, amely az orvostársadalomtól is rendhagyó helytállást követel, ennek okán ma délelőtt a Magyar Orvosi Kamara elnöksége, Dr. Kincses Gyula elnök, Dr. Lénárd Rita alelnök, Dr. Álmos Péter alelnök sajtótájékoztatót tartottak. Az eseményen az elnökség beszámol a bértárgyalásokon elért eddigi eredményekről, és ezzel összefüggésben az önként vállalt túlmunka felmondásával kapcsolatos terveiről is.

A sajtótájékoztató egyik célja az volt, hogy az orvosok szemszögéből rávilágítson rá a jelenlegi helyzet nehézségeire, feladataira. Az Operatív Törzs vészhelyzet meghirdetését javasolta. Mivel Magyarországot a járvány a szakemberek vélekedése szerint nem kerülheti el, az Orvosi Kamara felelőssége is nagy. Az intézmény tudja legközvetlenebbül elérni az orvoskollégákat, tájékoztatást nyújtani első kézből. A kormáány felé aktív párbeszédet kezdeményeztek.

Ugyanakkor a szűk lehetsőgek miatt sok operatív lépést sajnos nem tud megtenni. A kamara szeretne a kormányzattal együttműködni, jelentette ki Dr. Kincses Gyula a MOK elnöke.

Alapállásunk az, hogy az egészségügy ebben a kiélezett helyzetben is teszi a dolgát

- jelenttette ki, és hozzátette, hogy ezt várják a kormánytól is. Elsősorban jelenleg a megfelelő védőeszközök biztosításában az orvosok számára. Véleménye szerint fel kell készülni arra, hogy a járvány bevétel csökkenést kell hogy okozzon, ugyanakkor a járványügyi helyzet rengeteg plusz kiadást generál. Elmondása szerint:

ezt a költséget az államnak kell átvállalnia, nem lehet az intézményekre, társadalombiztosításra terhelni.

Azonban Kincses Gyula elmondása szerint hiába vannak meg a források, eszközök, ha nincs szakképzet személyzet, aki el tudja látni a járvány megkövetelte feladatokat. Ennek kapcsán kitért a már korábban felvetett bérrendezés kérdésére.

Az önként vállalt többletmunka felmondása nem sztrájk

- szögezte le, és kiemelte, hogy járvány alatt az Orvosi Kamara semmilyen olyan lépést nem tesz, amely veszélyeztetné az ellátást, viszont kilátásba helyezi az önkéntes többletmunka felmondását.

Dr. Lénárd Rita kiemelte, hogy nem csak a védőeszközök hiánya a probléma, hanem hogy az orvosok fele a veszélyeztetettek korosztályába esik. Ezért is nagyon fontos az egészségügyi dolgozók védelme, hiszen ráadásul ebben az időszakban rengeteg plusz munkát ró rájuk például a látogatási tilalom bevezetése is - ugyanis így nélkülözniük kell a hozzátartozók segítségét

Az a helyzet állt elő, hogy idős, veszélyeztetett kollégákat kevés védőeszközzel (...) méltatlan fizetésért, rengeteg túlórával küldünk a frontvonalba

- mondta el az alelnök, azonban kiemelte, hogy ennek ellenére tovább küzdenek a betegellátás fenntartásáért járvány idején is.

Dr. Svéd Tamás, a MOK titkára a jelentős szakemberhiányt emelte ki, azt, hogy eddig is a tartalékok mozgósításával működött a rendszer, rengeteg túlórával. Ha a járvány miatt nő az egészségügy leterheltsége, az azt fogja eredményezni, hogy meg fog mutatkozni a rendszer valódi teljesítőképessége.

JÓL JÖNNE 1 MILLIÓ FORINT?

Amennyiben 1 millió forintot igényelnél 36 hónapos futamidőre, akkor a törlesztőrészletek szerinti rangsor alapján az egyik legjobb konstrukciót, havi 33 952 forintos törlesztővel az UniCredit Bank nyújtja (THM 14,41 %), de nem sokkal marad el ettől a CIB Bank 33 972 forintos törlesztőt (THM 14,45%) ígérő ajánlata sem. További bankok ajánlataiért, illetve a konstrukciók pontos részleteiért (THM, törlesztőrészlet, visszafizetendő összeg, stb.) keresd fel a Pénzcentrum megújult személyi kölcsön kalkulátorát. (x)

 

Elmondta, hogy a betegellátás megkezdéséhez szükséges eszközök jelenleg rendelkezésre állnak, azonban nem elegendő mennyiségben ahhoz, hogy kezelni tudják a járványhelyzetet. A védőfelszerelés utánpótlásról, hangsúlyozta, gondoskodni kell a járvány terjedésének lelassításához. Ezen felül a lakosság tájékoztatása is rendkívül fontos lenne a járvány lassítása érdekében.

A háziorvosokat elkerülve, a rendszerből kihagyva kellene kezelni, ez a protokoll még mindig nem működőképes.

Dr. Álmos Péter elmondta, hogy tovább csökkent az egészségügyi ágazatban dolgozók száma - az orvostanhallgatók 30 százaléka gondolkozik azon, hogy a szakvizsga után elhagyja az országot. Három tényező erősíti a szakemberhiányt: az alacsony bérezés, a túlmunka és a hálapénz. Ez a probléma már évtizedek óta húzódik elmondása szerint.

Az önként vállalt többletmunka az a mennyiség, nem csak a rendes munkaidőn felül elrendelt túlórákat, hanem azon túl az orvos teljes szabadidejére kiterjedő időt jelenti az alelnök szerint. Itt utalt a MOK által javasolt bértábléra, amelynek bevezetésével a külföldre vándorolt orvosokat vissza lehetne hozni az országba és jelentősen csökkenteni a hálapénz mértékét.

Szintén kiemelte, hogy a járvány alatt nem fognak lépéseket tenni, ami veszélyeztetné az ellátást, az orovosok továbbra is helytállnak, viszont az önként vállalt túlmunka felmondását helyezik kilátásba.

Nagy összefogásra van szükség, mindenkinek tenni kell a dolgát

- mondta el Kincses Gyula, MOK elnök, itt nem csak az orvosokra gondolva, hanem az államra. Az várják a kormányzattól, hogy a megtett javaslatokat, mint például, hogy telefonon is lehessen hivatalosan is e-raceptet kérni az orvosoktól, vezessék be, ezen felül pedig a megfelelő kompenzációt.

A MOK elnöke elmondta, hogy egyeztettek a kormánnyal arról, hogy jelenleg a háziorvosokra van telepítve az első védelmi vonal, amely a járványhelyzet elkerülésének idején működőképes, viszont amint járvány tör ki az országban, már nem. Arra kaptak ígéretet a kormányzattól, hogy megváltozik a protokoll, és nem az alapellátásra helyeződik az első védelmi vonal. Még egyszer kiemelte:

Az önkéntes túlmunka felmondását nem élesítik, amíg járványhelyzet van, ez nem jöhet szóba.

Címkék:
orvos, járvány, egészségügy, koronavírus, beteg, megbetegedés, magyar orvosi kamara, orvostanhallgató,