Óriási mínuszok, hatalmas bónuszok: mikor nyersz a legtöbbet?

Pénzcentrum2011. november 21. 05:20

Több ezer forintot is jelenthet a biztosításunk megkötésekor, hogy milyen bónusz fokozatba tartozunk. A kármentes vezetést minden biztosító jutalmazza, de nézzük, hogyan is működik a rendszer. Hogyan kerülhetünk B10-be, vagy akár egy éven belül a legrosszabb M4-es kategóriába. Lehet-e örökölni vagy eladni a bónusz fokozatot?

A kötelező gépjármű felelősségbiztosítás kötése során a biztosító jutalmazza a kármentes vezetést vagy éppen bünteti a károkozást. A bonus-malus rendszer része a jutalom (bonus), ennek megvonása vagy pótdíj (malus) megállapítása a büntetés. A rendszerben való besorolás a következő biztosítási időszakban egy osztályt emelkedik, ha a szerződéssel érintett gépjármű az új biztosítási időszakot közvetlenül megelőző biztosítási időszak és az új biztosítási időszak kezdő napjai közötti időtartam során legalább 270 napig biztosítási fedezettel rendelkezett és ebben az időtartamban az üzemben tartónak az érintett gépjármű vonatkozásában - a károkozás időpontjától függetlenül - kártérítési kötelezettsége nem vált ismertté.

Vagyis a január 1-ével forduló biztosítások esetén, ha 2010. január 1. és 2011. január 1. között nem történik kárfizetés (kár lehet, csak ebből eredően a biztosítónak még nincs fizetési kötelezettsége), akkor egy kategóriával feljebb léphetünk, ezzel átlagosan 5 százalékot spórolhatunk az éves biztosítás összegén. Ez egy átlagos szerződés esetén ez 750 forintot jelent.


A malus, vagyis a kárfizetés esetén felrótt pótdíj akár sokkal nagyobb is lehet. Az M01 15%, az M02 35%, az M03 60%, az M04 pedig 100%-os pótdíjat jelent az alapdíjhoz képest. Egy károkozás esetén két lépcsőfokot eshetünk a bonus-malus besorolási listán, a M4 a legalsó ilyen osztály. Tehát amennyiben 3 balesetet  okozunk egy évben akkor 6 osztályt lépünk vissza, B10-ből B4-be és így tovább. Több, akár 4 kár esetén viszont már egyből a legalsó M4-es besorolást kapjuk a következő biztosítási időszakra. Ezeket az átsorolásokat a lenti táblázatunk tartalmazza.

 


A megszerzett bónuszbesorolás 2 évig érvényesíthető az azonos gépjármű kategóriában. 2010. január elsejétől erre akár a díjnemfizetés után is van lehetőségünk. A kategóriában érvényes besorolásunkat tehát 2 évig minden biztosítónak kötelessége elfogadnia. Amennyiben újra érvényesíteni akarjuk a megszerzett besorolásunkat, akkor egy 30 napnál nem régebbi kártörténeti igazolást kell kérnünk a régi biztosítónktól és azzal együtt megkötni az új szerződésünket.

Bárkinek járhat ingyen 8-11 millió forint, ha nyugdíjba megy: egyszerű igényelni!

A magyarok körében évről-évre nagyobb népszerűségnek örvendenek a nyugdíjmegtakarítási lehetőségek, ezen belül is különösen a nyugdíjbiztosítás. Mivel évtizedekre előre tekintve az állami nyugdíj értékére, de még biztosítottságra sincsen garancia, úgy tűnik ez időskori megélhetésük biztosításának egy tudatos módja. De mennyi pénzhez is juthatunk egy nyugdíjbiztosítással 65 éves korunkban és hogyan védhetjük ki egy ilyen megtakarítással pénzünk elértéktelenedését? Minderre választ kaphatsz ebben a cikkben, illetve a Pénzcentrum nyugdíj megtakarítás kalkulátorában is. (x)

Amennyiben két azonos kategóriába tartozó gépjárművünk is van, akkor csak az egyikre érvényesíthetünk kedvezményt, a másik gépjárműre kötött biztosítást ilyenkor az alap A00-ás besorolási szinten kell megkötni. Mivel a biztosítás személyhez kötődik az nem átvihető sem rokonra, sem más félre, nem is örökölhető. Céges gépkocsin megszerzett bonus sem érvényesíthető magánszemélyként.

Csak abban az esetben esik a bonus besorolásunk, amennyiben a biztosítónak kárfizetési kötelessége keletkezik. Amennyiben az autós kifizeti az okozott károkat nem csökken a besorolása. A bonus-malus rendszer fontos eleme a biztosítási díj kalkulációnak, de ezen felül több kedvezmény is érvényesíthető a biztosítótársaságtól függően. Akár casco, akár lakásbiztosítási kedvezménnyel is élhetünk, nézzünk körül a biztosítók honlapján.

 

Címkék: