Új rendszámokat vezetnek be Magyarországon: kifogyóban a készlet, lépni kellett

Szánthó Péter2022. január 26. 11:03

Még több mint másfél millió rendszámvariáció adható még ki a jelenleg használt formátumból, úgyhogy biztos kitart a készlet az új plakettek nyári bevezetéséig - közölte a Pénzcentrum kérdésére a Belügyminisztérium. A tárca szerint most a TEL betűkombinációnál tartanak, a T-n kívül a V és a Z kezdő karakterek is kiadhatóak még. Kiderült, hogy tavaly több mint 1400 egyedi rendszámot adtak ki. Közben a Magyar Autóklubbal már azt tudatták, hogy a veterán autókra szánt rendszámok nemsokára kifogynak, úgyhogy februártól júliusig ideiglenesen újfajta táblákat kapnak a muzeális járgányok, ameddig egységesen be nem vezetik az újakat.

2022. július 1-jétől jön Magyarországon az új rendszámformátum, amely az eddigi három betű-három szám kombinációt váltja. Az új plaketteken már 4 betű lesz a 3 szám mellett.

Bő fél évvel a bevezetés előtt vélhetően nem kell attól félni, hogy idő előtt elfogynának a "régi" rendszámok. Ugyanis a Belügyminisztérium a Pénzcentrum kérdésére közölte:

Válaszadásunkkor (kedd délután - a szerk.) a három betű három szám formátumban még kiadható rendszámtábla variációk száma 1 560 288 darab. Jelenleg a TEL betűkombinációnál tart a sorrend. A továbbiakban a T, a V és a Z kezdő karakterek használhatóak fel.

Mint a tárca fogalmazott: az új rendszámtáblák bevezetéséig a rendelkezésre álló variációk nyilvánvalóan elégségesek, kifogyásuk kizárt, a kibocsátás előre hozása teljességgel indokolatlan.

Kifogyóban a veteránok rendszámai

"Sima" rendszámból tehát van elég az új széria nyári bevezetéséig, viszont a Magyar Autóklub blogja szerint a veterán autókra kerülő, mostani OT-s rendszámok vészesen fogynak, ezért február 1-től új, a korábbitól eltérő OT-rendszámmal ismerkedhetünk meg - egészen júliusig adják ki őket, ameddig egységesen le nem cserélik az összes magyar rendszámot.

A muzeális járművek rendszámtáblája az OT betűk mellett két számjegyet, egy kötőjelet és újabb három számjegyet tartalmaz a következő öt hónapban. Ezután, júliustól kezdve már az új formátumú vélhetően több évtizedig velünk maradó hatósági jelzést teszik a minősített autókra, ennél az OT betűjeleket magyar címer, két betűjel, kötőjel és három számjegy követi.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 10 millió forintot, 15 éves futamidőre, már 7,21 százalékos THM-el,  havi 89 803 forintos törlesztővel fel lehet venni a CIB Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: az Erste Banknál 8,04% a THM, a Raiffeisen Banknál 8,09%; az UniCredit Banknál 8,12%,  a K&H Banknál 8,31%, akárcsak az OTP Banknál. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

Rengetegen rázzák a rongyot

Mint a minisztérium közölte, 2021-ben 1 451 darab, míg 2020-ban 1 547 darab egyedi rendszámot adtak ki Magyarországon. Azt nem részletezték, hogy ezek közül mennyi volt a "klasszikus" három betű, három szám formátumú, és hány autós variált a betűk és a számok mennyiségével.

Mélyen a zsebébe kell nyúlnia, aki egyedi rendszámot tenne autójára: egy három betű, három számos, ámde egyedileg kiválaszozott rendszámért 112 450 forintot kell fizetni. Egy egyedileg előállított rendszámtábla még ennél is drágább, legyen szó akár négy betű, két számos, akár öt betű, egy számos felállásról, 435 000 forintba kerül.

A Belügyminisztérium most azt közölte kérdésünkre, hogy az új formátum bevezetésével az egyedi rendszámtáblák igazgatási szolgáltatási díjában változás nem várható - korábban egyébként az Innovációs és Technikai Minisztérium is hasonlóképp nyilatkozott.

Címkék:
autó, rendszám, belügyminisztérium, minisztérium, rendszámtábla, rendszámkombináció, autók, innovációs és technológiai minisztérium,