Vérfürdő Szíriában: lesből tüzeltek a volt elnök hívei, rengetegen meghaltak

MTI2024. december 26. 12:01

A szíriai átmeneti kormány biztonsági erőinek tizennégy tagját megölték, tíz társukat pedig megsebesítették szerdán egy támadásban, amelyet Bassár el-Aszad megdöntött elnök híveinek tulajdonítanak - közölte az Emberi Jogok Szíriai Megfigyelő Központja (OSDH) emigráns megfigyelő szervezet.

A londoni székhelyű OSDH jelentése szerint a biztonsági erők megpróbálták őrizetbe venni Aszad katonai igazságszolgáltatásának egyik volt igazgatóját a nyugat-szíriai Tartúsz tartományban. A katonatiszt a kegyetlenségéről ismert Szajdnaja börtönegyüttes egyik vezetője volt.

A börtönben embertelen körülmények között őrzött foglyok ezreit a Damaszkuszt december 8-án elfoglaló felkelők szabadították ki.

A művelet során a jelentések szerint az elfogást megakadályozni kívánó fiatal fegyveresek lesből tüzet nyitottak a biztonsági erőkre.

Az OSDH szerint a műveletben három támadó is meghalt.

Előzőleg az átmeneti kormány belügyminisztériuma figyelmeztetett, hogy Aszad hívei az ország destabilizálására törekszenek.

Szerdán feldühödött alaviták - ehhez a síita közösséghez tartozott az Aszad-klán is - ezrei vonultak az utcákra több szíriai városban, így Damaszkuszban is, tiltakozásul, amiért megrongálták az általuk szentként tisztelt Abu Abdullah al-Huszein el-Kusajbi sejk aleppói szentélyét - közölték szemtanúk és megfigyelő szervezetek. Homszban a tömeg oszlatása közben egy tüntetőt lelőttek - jelentette az OSDH.

Hasonló tüntetések voltak Lakakijában, Tartúszban, Bánjászban, Homszban és Damaszkusz Mezzeh nevű elővárosában is. A tiltakozók a vallási szentélyek megrongálóinak felelősségre vonását, a "szélsőségesek" eltávolítását az átmeneti kormányból és az "alaviták elleni gyilkosságok" leállítását követelték - jelentette az OSDH.

LAKÁST, HÁZAT VENNÉL, DE NINCS ELÉG PÉNZED? VAN OLCSÓ MEGOLDÁS!

A Pénzcentrum lakáshitel-kalkulátora szerint ma 30 000 000 forintot 20 éves futamidőre már 6,2 százalékos THM-el, havi 214 756 Ft forintos törlesztővel fel lehet venni az K&H Banknál. De nem sokkal marad el ettől a többi hazai nagybank ajánlata sem: a Magnet Bank és az ERSTE Bank, ahol 6,71%, a CIB Banknál 6,89%, a Raiffeisen Banknál 7%, míg az UniCredit Banknál pedig 7,29%. Érdemes még megnézni magyar hitelintézetetek további konstrukcióit is, és egyedi kalkulációt végezni, saját preferenciáink alapján különböző hitelösszegekre és futamidőkre. Ehhez keresd fel a Pénzcentrum kalkulátorát. (x)

A biztonsági erők válaszul Bánjászban és Dzsablehben kijárási tilalmat rendeltek el.

Az ideiglenes kormány belügyminisztériuma szerint a szentélyt ismeretlen csoportok rongálták meg a múlt hónapban, amikor az iszlamisták vezette lázadók nagyszabású támadást intéztek Aleppóból Aszad hadserege ellen.

Az új vezetés Damaszkuszban kábítószereket égetett el: kannabiszt, Tramadolt (ópium alapú fájdalomcsillapító) és mintegy ötven zsák, összesen egymillió kaptagon tablettát, az Aszad idejében iparszerűen gyártott amfetaminszármazékot - közölte a biztonsági erők két tagja.

A megbuktatott rezsim ismert volt a "szegények drogja" néven is ismert kaptagon gyártásáról, ezzel árasztották el a közép-keleti piacokat.

Címkék:
kormány, biztonság, szíria, polgárháború, bassár el-aszad,